Východniarsky zápisník - časť 4 : Narodeniny

„Ta to budze kalamita.“ zahlásil náš kamarát, keď dorazil na chatu.

Východniarsky zápisník - časť 4 : Narodeniny
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Cestou z Prešova pribalil jednu kvalitnú whisky, východniarsky entuziazmus a čokoládu Milku poľskej výroby.

Rázovitá a malebná podpolianska krajina sa stala našim prechodným útočiskom na víkend. Ujo robot ako ho prezývala kamoškina malá dcéra sršal dôvtipom a dávkoval nám nové východniarske výrazy. Pri historke ako ho v Bardejove vybrali ako náhodného okoloidúceho na predvádzanie oblekov asi ani jedno oko neostalo suché.

Hmlisto som si spomenula na medvede pri Remetských Hámroch, keď sme s mojim budúcim bývalým boli na zbližovacom výlete na Morskom oku. Možno aj tu niekde na okolí točili filmári legendárny film Čiara.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Následne sa mi vynorila spomienka ako mi v istej malej obci v okrese Michalovce dali zahrať pesničku k narodeninám. Bolo lenivé letné ráno a počula som babku ako sa šuchce smerom k dverám našej izby.

„ Vstávajce mládež, trebalo bi guľáš navaric!“ Ako som v objatí muškátov na dvore oškrabávala bandurky do guľášu a počula z obecného rozhlasu : „ Ej na tarki, na tarki“ známu ľudovú pieseň, čakala som čo prinesie tentokrát hlásenie za prevratné novinky zo života obce.

S miernou hrôzou som počúvala : „ A že by ši nám zdravá bula, to ci želá tvuj Michal i babka, i šešternice...a veľo lásky i peňeži... „ kým vymenovali zvyšok široko rozvetvenej rodiny, tak som pochopila, že to bude blahoželanie pre mňa k narodeninám. Na záver sme si vypočuli „Tri hvizdy švica na nebe“ a mala som slzy dojatia v očiach, až som si ich poutierala do chustočky.

SkryťVypnúť reklamu

Babka priniesla fľašu domácej páľenky a na guľáš sme medzičasom aj zabudli. Pálenočky bolo tak „cholem“ a „kapurkový“ sa predĺžil do neskorej noci, keď sme pozorovali hviezdy na nebi. ( a niektorí aj trávnáte plochy zblízka:) )

O tom ako sme jedli „holubky“ a „syrek“ a iných balamutách na Zemplínskej Šírave opäť niekedy nabudúce.

Linda Ágoštonová

Linda Ágoštonová

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  219x

Srdcom v Novohrade, dušou na Gemeri. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu