My, deti z "hladových dolín"

Stretli sa. Ona, pôsobiaca ako manažérka retailovej spoločnosti v Prahe. On, ako vedúci auditu finančnej spoločnosti.

My, deti z "hladových dolín"
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pamätáš sa...?

Koniec dlhých, letných dní oznamoval hlas dedinského zvona. Vtedy odzvonilo detským radovánkam na futbalovom ihrisku či stavbám z piesku, ktorých statika bola (takmer vždy ) ohrozená. Žili si svoj detský sen.

Prvé, čo uvidela bola židovská synagóga. Presťahovali sa do mesta a táto budova ju doslova fascinovala. Keď kočíkovala mladšieho brata, tajne snívala o tom, že raz bude žiariť v celej kráse. Avšak bola len chátrajúcim pozostatkom niekdajšej honosnej stavby Leopolda Baumhorna. Často si predstavovala, aké to bolo v časoch, keď ešte v meste pôsobila židovská komunita. Aktuálne na jej streche posedávali kŕdle holubov a v neďalekom výčape „Koruna“ degustovali „štamgasti“.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stredná škola bola križovatkou ciest, po ktorej sa  však vydať? Ostávať v meste kde“ mediánová“  mzda je niekde na úrovni 400 €..hm..

..............................................................................................................................................

Lietadlo pristálo na letisku M.R. Štefánika. Sny a plány ostali zbalené v jednom veľkom kufri.

Návrat do rodného mesta nebol jednoduchý, zmenilo sa tu vôbec niečo alebo len stúpol počet voľných priestorov na prenájom? Naši „spoluobčania“ stále veselo „okupujú“ trávnik pred Synagógou, ale hurá, konečne ju zrekonštruovali. To sa mi snáď sníva. Interiér aj exteriér Mestskej Radnice „ožili“.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedného dňa, keď už vyčerpaná po desiatke pracovných pohovorov sedela v Sade Janka Kráľa v Bratislave a popíjala kávu,  zazvonil mobil. „ Neprišli by ste na pohovor? “ Tentokrát však už vedela, že bude posledný.

Na otázky odpovedala kladne, ale veľké nádeje do toho nevkladala. Áno, rada, by som pomohla svojmu rodnému regiónu. Preto som sa vrátila domov.

Vízie, sny, plány. Prekážky, boje s veternými mlynmi. Maličké úspechy, kde – tu nádej na zlepšenie. Prázdna kancelária, mizerný rozpočet, ešte mizernejšia mzda. Ale každý ( aj malý ) úspech hrial pri srdci.

Kamarátovi v Jelšave vykradli autobus aj s vybavením pre folklórny súbor. Pri pohľade na pikniky na sídlisku na Dúžavskej ceste až srdce zabolí. Bikesharing v okresnom meste skončil „sharingom“ poväčšine v rómskych osadách.

Skryť Vypnúť reklamu

V Rimavskej Sobote otvorili prvé coworkingové centrum. Starosta Veľkého Blhu má veľké plány, v Hnúšti rekonštruujú Petrivaldského vilu. Otvorili prvý zľavový program svojho druhu pre pohraničné hrady.

Vracajúc sa z výstavy RAF, putujúc na ďalšiu, jedinú svojho druhu na Slovensku, si spomenula  na anglické domčeky z pálenej tehly.  

 

Venované všetkým deťom z „hladových dolín“ , ktoré zostali, odišli, vrátili sa, založili si rodiny a stále nezabúdajú...

 

 

 

Linda Ágoštonová

Linda Ágoštonová

Bloger 
  • Počet článkov:  51
  •  | 
  • Páči sa:  192x

Srdcom východniarka, dušou cestovateľka. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu