Voľby do VÚC: Čísla neklamú

Písmo: A- | A+

Poctivá analýza výsledkov akýchkoľvek volieb si vyžaduje čas, nadhľad a chladnú hlavu. Pri  20-percentnej priemernej účasti, ako to bolo v prípade 1. kola volieb do VÚC, ešte aj veľkú mieru opatrnosti, lebo výpovedná hodnota akýchkoľvek záverov je veľmi otázna. Niektorým analytikom stačilo pár hodín. A niektorým členom volebných štábov vydávajúcich sa za analytikov ešte menej. Poctivá analýza si však nevyžaduje len čas, ale aj schopnosť hodnotiť výsledky racionálne. Bez emócií, ktoré sú ovplyvnené sypatiami alebo antipatiami k jednotlivým kandidátom.

NOVA mala vo svojich prvých voľbách 157 kandidátov a vo väčšine krajov sa o hlasy voličov uchádzali samostatne, teda mimo „veľkých" koalícií. Väčšinový systém je samozrejme neúprosný a znamená, že mandát získava ten, kto dosiahne najviac hlasov. Aj preto získala NOVA len 5 mandátov krajských poslancov. Niektorí kandidáti mali smolu a zostali pod čiarou len o pár desiatok hlasov.

Väčšiu výpovednú hodnotu, ako samotný počet mandátov, má percentuálne vyjadrenie výsledku hnutia. V priemere získali naši kandidáti na krajských poslancov 9,19% (191 309 z 2 082 349 možných hlasov v ich volebných obvodoch). Pri Bratislave je toto číslo ešte výraznejšie. Napríklad Gábor Grendel získal v Starom Meste 25,28% hlasov, Marián Greksa v Petržalke 18,82%, a napríklad Martin Chren v Ružinove 18,42% hlasov. Reč je o získaných hlasoch podľa počtu voličov a nie podľa počtu krúžkov v danom obvode, keďže vo viacmandátových obvodoch jeden volič krúžkoval viac mien a číslo odvodené z krúžkov nemá nijakú výpovednú hodnotu. Vychádzať pri interpretácii výsledkov z celkového počtu „krúžkov", a nie z počtu voličov je buď prejavom neznalosti základných princípov matematiky, alebo úmyselnej manipulácie.

Je pravdou, že ani tak vysoká podpora na získanie mandátu pri 7-koalícii starej pravice nestačila, ale zodpovedá podpore, ktorú NOVA v Bratislavskom kraji má. A to dokonca pri nízkej volebnej účasti, ktorá skôr pomáha „etablovaným" stranám, ktoré majú disciplinovanejšie jadro svojich voličov. Platí to aj o Danielovi Krajcerovi: ak bude mať NOVA v ktorýchkoľvek ďalších voľbách 14% hlasov v Bratislavskom kraji, bude to dôvod na sklamanie?

Pri tak nízkej volebnej účasti hodnotím náš volebný výsledok triezvo - nie je to ani veľký úspech, ale ani veľký neúspech. V prvých voľbách do VÚC dosiahla SaS jeden mandát, Most-Híd dva mandáty, a Smer v roku 2001 tiež len zopár mandátov, a to išiel v niektorých krajoch v koalícii s vtedy dominantným HZDS.

Zásadná otázka znie, či pri tak nízkej volebnej účasti v štvrtých voľbách do VÚC, nie je namieste rozmýšľať o zlúčení termínov s inými voľbami (ako sme to navrhovali na MV SR pri tvorbe volebných kódexov), alebo o zrušení samosprávnych krajov a prenose ich kompetencii na miestne samosprávy resp. v časti na štátnu správu. Slovensko je pomerne malou krajinou, a pri tak nízkej miere legitimity zvolených krajských samospráv, sa domnievam, že dve priamo volené zastupiteľské úrovne (celoslovenská a komunálna) sú postačujúce.

Skryť Zatvoriť reklamu