reklama

ABC prevencie

Choďte s telom do servisu!Okrem primárnej prevencie zameranej na opatrenia aby ochorenia vôbec nevznikali, je veľmi odporúčaný systém preventívnych prehliadok. Ich zmyslom je, aby tým že skontrolujeme všetky systémy organizmu v určitých pravidelných časových intervaloch, sme včas odhalili chronické ochorenia v počínajúcich štádiách, kedy tieto vieme ešte veľmi dobre liečebne podchytiť a tak zabrániť zhoršeniu kvality života alebo skráteniu života jednotlivého človeka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Tieto telicka potrebuju preventívnu prehliadku kazde dva roky
Tieto telicka potrebuju preventívnu prehliadku kazde dva roky 

Preventívne prehliadky u všeobecného lekára sa majú realizovať u každého občana každé dva roky.
Povedomie o preventívnych prehliadkach na Slovensku veľmi pokrivkáva. Každoročne ich absolvuje iba niečo okolo 20% dospelej populácie. Ešte menšie percento vidíme u mladých dospelých medzi 20-30 rokom života, kde včasné zachytenie napríklad zvýšeného cholesterolu, krvného cukru alebo vyššieho krvného tlaku spolu s jednoduchou zmenou životosprávy by malo obrovský význam. Je to totiž skupina, ktorá väčšinou nemá vôbec žiadne ťažkosti, ale u ktorej chronické ochorenia pôsobením nepoznaných rizikových faktorov práve vznikajú. Tieto ochorenia sa potom prejavia už po 40-ke. Niekedy aj náhlym a nečakane tragickým spôsobom. Niektorí takíto jedinci dostanú srdcový infarkt, mozgovú porážku alebo zomrú náhle na srdcovú smrť. Po 50- ke veľmi stúpa podobne nečakane výskyt onkologických ochorení.


ABC prevencie.
Alfou a omegou prevencie je preventívna prehliadka.

A. Anamnéza
Preventívna prehliadka pozostáva z anamnézy- to je podrobný rozhovor lekára s pacientom o zdraví od ťažkostí v rodine, kde zisťujeme genetické predpoklady, potom preberieme chronologicky zdravotné ťažkosti pacienta až po súčasnosť. Kostrou rozhovoru býva, aby sa na nič nezabudlo podrobný dotazník, ktorý si vyšetrovaný vyplní dopredu doma. Zisťujú sa všetky doterajšie prekonané ochorenia a úrazy, chronické ochorenia orgánových systémov, chronické infekčné ochorenia a bacilonosičstvo, frekvencia infekcií dýchacích a močových ciest, alergie. Zisťujeme negatívne návyky ako je fajčenie, konzumácia alkoholu a drog a na druhej strane pozitíva, napríklad či sa venujete športu, koníčkom. Zvlášť zisťujeme sexuálne, urologické a gynekologické problémy a duševný stav. Opakovane sa pýtame na súčasné fyzické problémy – ako si stačíte s dychom a so srdcom, či nemáte kŕče v nohách, problémy pri močení a so stolicou... čiže sme zvedaví na všetky rôznorodé ťažkosti našich pacientov. Zaujímame sa aj o sociálnu situáciu pacienta o jeho vzdelanie a prax. Dotazníkom sa nielen šetrí čas, ale keďže si otázky každý môže v pokoji doma dôkladne premyslieť, tak sa dozvieme aj veci, na ktoré by v ambulancii vystresovaný pacient pravdepodobne zabudol. Niektoré otázky môžu byť aj dosť intímne ale sú dosť dôležité a podrobným rozhovorom ukážeme pacientovi, že na svojho všeobecného lekára sa môže obrátiť teraz, alebo v budúcnosti s akýmkoľvek aj citlivým problémom. Lebo na koho by sa mal pacient obrátiť so svojimi zdravotnými problémami? No nie na lampáreň! Dotazníkom vedieme pacientov k tomu, aby si v hlave vytvorili niečo ako súbor, priečinok s nadpisom MOJE ZDRAVIE. Nejde iba o to, aby sa lekár všetko dozvedel o pacientovi, ale aby si čo najviac informácií uvedomil a utriedil o sebe a svojom zdraví aj sám pacient. Veľmi dôležité je, aby pacient sám zistil, že bez jeho aktívnej spolupráce je prehliadka zbytočná. Účel prehliadka splní vtedy, ak pacient keď príde domov s lekárovými odporúčaniami a radami, zavesí si ich nielen na chladničku ale sa nimi aj riadi tak, že pri nasledujúcej prevencii o dva roky vidno pozitívny posun. To platí najmä pre mladých ľudí medzi 20-30 rokom.
Dôležité je aj poskytovanie informácií a výchova k informovanej svojpomocnej liečbe. Poznáte to, niektorí pacienti, keď majú sami alebo v ich rodine sa vyskytne vysoká teplota, neutekajú hneď k lekárovi. Prvé dva dni zostanú doma, a liečia sa tekutinami a paracetamolom alebo ibuprofenom aj sami. Niekedy sa takto celkom vyliečia. Nie je to o tom, že majú zlého lekára, ale práve naopak, ich lekár je asi až príliš dobrý, naučil ich liečiť si správne jednoduché ochorenia ich vlastnými silami.
V rámci anamnézy lekár skontroluje aj vaše údaje o očkovaní. Proti tetanu a záškrtu sa preočkováva raz za pätnásť rokov. U dospelých je najlepšie to plánovať po prvý krát v 30. potom v 45., 60., 75. a naposledy v 90. roku života. Ak sa dáme zaočkovať proti tetanu a záškrtu v týchto termínoch máme záruku, že budeme pred týmito nebezpečnými infekciami chránení. Proti chrípke sa očkuje každoročne, proti zápalu pľúc raz za päť rokov. Proti hepatitíde A a B dostanete tri injekcie v rozmedzí šiestich mesiacov, ochrana pred týmito zákernými žltačkami je už potom celoživotná. Rizikové skupiny, napríklad starší ľudia, tehotné ženy, malé deti a dospievajúci, chronicky chorí, zdravotníci či homosexuáli, dostávajú vakcíny podľa spresnenia v kategorizačnom zozname liekov podľa rozhodnutia ministerstva zdravotníctva alebo podľa rozhodnutia zdravotných poisťovní zadarmo. Tak ako samotnú prehliadku, aj očkovanie šijeme na mieru konkrétnemu pacientovi.

B. Vyšetrenie 
Po dôkladnej anamnéze nasleduje lekárske vyšetrenie, podrobná prehliadka, prehmatanie a popočúvanie celého tela pacienta lekárom. Prehliadka je veľmi dôkladná od hlavy po päty. Skontrolujeme najprv hlavu, najmä oči, zreničky, stav chrupu, hrdla, uzliny, štítnu žľazu, potom zakrivenie chrbtice, prípadné deformácie svalstva, súmernosť hrudníka. Popočúvame dýchanie, zvuky pľúc. Zmeriame krvný tlak, vyšetríme srdce, popočúvame srdcové ozvy a šelesty, zhodnotíme pravidelnosť jeho pulzovej frekvencie. Od štyridsiatky máte nárok na EKG. Samozrejme, ak sa lekárovi niečo nezdá, alebo ak ste napríklad fajčiar, EKG vyšetrenie srdca, zmeranie dychových funkcií- spirometria či röntgen pľúc sa môže indikovať aj skôr. Ženám pohmatom skontrolujeme prsníky a nad 40-rokov ich odosielame v dvojročných intervaloch na mamografický skríning, ktorý je základom pre zistenie včasných štádií rakoviny prsníkov. Potom na rad príde brucho a vnútorné orgány, lekár vyšetrí pečeň, slezinu, obličky. Ak je pri vyšetrení podozrenie na ochorenie brušných orgánov doplníme ultrazvukové vyšetrenie brucha. Na dolných končatinách lekára zaujíma, či sú symetrické a neopúchajú, či nemáte kŕčové žily, vyšetruje stav prekrvenia pohmatom tepien. Tiež ho zaujíma sa či nemáte spadnutú klenbu nohy čiže plochonožie, či vás netrápia ostrohy pätných kostí alebo nemáte plesnivé nechty ako je to časté u atlétov. Ak ste muž, pohmatom vám lekár vyšetrí semenníky a po štyridsiatke sa nevyhnete vyšetreniu prostaty cez konečník. Od päťdesiatky stúpa riziko rakoviny konečníka, preto jeho vyšetrenie prehmataním prstom patrí od tohto veku štandardne do každej preventívnej prehliadky u mužov aj u žien. Súčasne sa robí vyšetrenie stolice na okultné, teda skryté krvácanie.
Po prehliadke u lekára to ešte neskončí. Vezme si Vás osobne do práce sestrička. Sestrička odmeria vašu výšku, hmotnosť a zmeria obvod pása, ktorý veľa prezradí o vašom metabolizme a prognóze. Pás nad 80 centimetrov u žien a nad 94 centimetrov u mužov hovorí o tom, že už máte na svojom tele tukovú továreň, v ktorej sa už možno začala výroba vašej cukrovky, vášho vysokého krvného tlaku, vášho srdcového infarktu alebo vašej porážky. Ďalej nasleduje odber krvi a vyšetrenie moču. Tieto laboratórne testy sú zamerané na včasné zistenie už existujúcej cukrovky alebo poruchy tukového metabolizmu a na včasnú diagnostiku onkologických ochorení.


C. Vyhodnotenie
Celá prehliadka ako vidíte je dosť hutná ale trvá iba cca pol hodiny. Potom si Vás objednáme na vyhodnotenie, čas sa určí tak aby boli k dispozícii už všetky vaše výsledky. Takže pri následnej kontrole si spolu sadneme a vyhodnotíme všetky získané informácie z anamnézy, vyšetrení a laboratórnych testov a dáme vám odporúčania dotýkajúce sa vášho životného štýlu. Dostanete informácie o správnej životospráve, poučenie o tom, čo je naozaj dôležité pre vaše zdravie. Dozviete sa či ste už na ceste k srdcovému infarktu, cukrovke alebo rakovinovému ochoreniu alebo, či vás naopak čaká dlhý život. V prípade zistených chronických ochorení sa dohodneme aj na ďalšom diagnostickom a liečebnom postupe a aj za takejto situácie sa dá včasnou a správnou liečbou veľmi pomôcť.

Peter Lipták

Peter Lipták

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Vidím následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.A trpezlivo píšem bloky... Zoznam autorových rubrík:  RozprávkyNázoryEkonomika zdravotníctvaFotozamysleniaBáječnéZmenyPrevenciaZdravotné problémyHrozby

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu