Bruxizmus, škrípanie zubami

Môj 8-ročný syn v spánku veľmi nepríjemne, takmer nepretržite škrípe zubami. Po prebudení však o tom vôbec nevie. Čo s tým? Môže to mať súvis s psychikou? Alebo to mám jednoducho prehliadať? A čo jeho zubná sklovina a ďasná? Nemôže dôjsť k ich narušeniu? (Adéla)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Bruxizmom nazývame stereotypné rytmické pohyby žuvacích svalov počas spánku sprevádzané škrípaním alebo cvakaním zubov. Frekvencia rytmických pohybov je asi 1/sekundu a hromadia sa v epizódach o trvaní 5 až 10 a viac sekúnd. Týchto epizód sa vyskytne niekoľko desiatok ale aj viac ako 100 počas jednej noci. Objavujú sa počas všetkých štádií spánku. Zvuky samotné obyčajne postihnutého neprebudia, sú ale vnímané veľmi nepríjemne jeho okolím.
Táto porucha sa vyskytuje častejšie u detí. Udáva sa výskyt až u 50% kojencov vo veku 10 až 12 mesiacov (po prerezaní zubov), u starších detí sa jeho výskyt odhaduje na 10 až 20%,u dospelých na 5 až 10%.Výrazným predispozičným faktorom sú vrodené anomálie chrupu a zhryzu. Dôležitú úlohu hrajú i psychologické faktory , predovšetkým stres. V období anxiety (strachu) a potlačovanej zlosti sa prejavy bruxizmu vždy výrazne vystupňujú.
Popisovaný je i jeho rodinný výskyt. V dospelosti býva bruxizmus často spojený s inými poruchami spánku (spánkové apnoe, periodické pohyby končatín atď.) Stresové situácie sú veľmi častým provokačným momentom i v dospelosti. Alkohol vznik bruxizmu potencuje. Niekedy býva jeho výskyt spojený aj s akútnymi poruchami psychiky, najčastejšie so schizofréniou.
Komplikáciou bruxizmu býva ťažké poškodenie chrupu s obrúsením zubov, zápalmi okostice a ďasien. Častým následkom je nadmerné vyvinutie(hypertrofia) žuvacieho svalstva a poruchy temporo-mandibulárneho kĺbu(kĺbu medzi spánkovou kosťou a dolnou čeľusťou).
Pri bruxizme je potrebné vždy vylúčiť epileptický pôvod rytmických zášklbov, preto sa doporučuje vyšetriť nočný záznam EEG v spánkovom laboratóriu.
Pri liečbe bruxizmu je indikované na prvom mieste stomatologické vyšetrenie k vylúčeniu možných anomálií chrupu a ich prípadná korekcia. Psychoterapeutickými postupmi sa snažíme zmierniť stresové okolnosti . Tiež môžu pomôcť aj nízke dávky niektorých upokojujúcich liekov ( anxiolytiká )podané na noc. Najrozšírenejšou ochranou, prevenciou poškodenia chrupu sú protetické pomôcky, ktoré sa nasadzujú na noc, tieto bruxizmus síce nepotlačia, zábránia však poškodeniu zubov.

Peter Lipták

Peter Lipták

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Vidím následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.A trpezlivo píšem bloky... Zoznam autorových rubrík:  RozprávkyNázoryEkonomika zdravotníctvaFotozamysleniaBáječnéZmenyPrevenciaZdravotné problémyHrozby

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

219 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu