reklama

Krvný tlak

Čo je krvný tlak? Aké hodnoty by mal mať? Ako a kde merať? Rizikoví adepti. Aké riziká prináša so sebou vysoký krvný tlak? Aké poznáme preventívne opatrenia proti vysokému krvnému tlaku? Brušný tuk - továreň chorôb! Nízky krvný tlak. Aké riziká so sebou prináša nízky krvný tlak? Existujú aj nejaké opatrenia proti hypotenzii? Kto je náchylný na nízky krvný tlak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Hydrargyrum pulzuje nad 200 mmHg. Tak to je už naozaj zle.
Hydrargyrum pulzuje nad 200 mmHg. Tak to je už naozaj zle. 


Čo je krvný tlak?
Srdce, cievy a krv tvoria dopravný systém, ktorý zabezpečuje transport kyslíka, živín a regulačných faktorov k bunkám celého tela. Srdce je pumpa, cievy potrubie a krv nosné médium. Aby systém fungoval, musia byť optimálne nastavené jeho základné parametre, najmä krvný tlak. Jeho výška sa mení podľa toho, v ktorej fáze pumpovania, teda činnosti srdca ho meriame: Najvyšší tlak – systolický, je meraný na vrchole srdcového sťahu a najnižší – diastolický, vo fáze krátkeho odpočinku. Výsledok sa zapisuje v podobe zlomku. Normálne rozmedzie predstavuje hodnoty od 95/60 do 140/90 milimetrov ortuťového stĺpca (mmHg) a platí pre zdravých ľudí v každom veku. Namerané hodnoty pod normálnym rozmedzím nazývame hypotenzia, nad ním ide o hypertenziu, teda vysoký tlak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aké hodnoty by mal mať krvný tlak, kedy hovoríme o zvýšených hodnotách a kedy sa treba už bezodkladne obrátiť na lekára?
Normálny krvný tlak je do 140/90 mmHg (milimetrov ortuťového stĺpca). Je normálne, že krvný tlak počas dňa kolíše. Človek nie je švajčiarskymi hodinkami aby mal stále rovnakú hodnotu krvného tlaku. Takže ak má niekto v ten istý deň tlak povedzme 95/70 a druhý krát si nameria 140/90 mmHg, tak to môže byť úplne normálne denné kolísanie tlaku závislé na meniacej sa psychickej a fyzickej záťaži danej osoby na stave jej zavodnenia, príjme soli, kávy a iných momentálnych faktorov.

Aký je môj krvný tlak?

< 90/60 + ťažkosti - nízky krvný tlak (hypotenzia) - pozor na dostatočný pitný režim a príjem minerálov (sodík), nepiť kávu!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

< 120/80 - optimálna hodnota krvného tlaku

>130/85 - pred hypertenzia, prvé varovanie a čas na zmenu životného štýlu ( nesoliť, nefajčiť, schudnúť, diéta, pravidelné pohybové aktivity) >140/90 - hypertenzia, vyžaduje pravidelné kontroly u lekára a liečbu( životospráva + vyvažovanie liekmi)  
 
Ako a kde merať?
Pred meraním by pacient mal byť aspoň niekoľko minút v pokoji. Dve hodiny predtým nesmie fajčiť, jesť, piť nápoje s kofeínom, ani vykonávať ťažšiu fyzickú aktivitu. Tlak sa má merať v tichej miestnosti s primeranou teplotou. Pacient musí sedieť opretý, s nohami na podlahe. Končatina, na ktorej je pripnutá manžeta, má byť voľne položená na podložke vo výške srdca.
Pri meraní krvného tlaku je potrebné zdôrazniť aj to, že krvný tlak meriame normálne manžetou na ramene – tu prebiehajú tepny svalom, ktorý sa dá rovnomerne stlačiť a preto toto meranie je presné. Na zápästí tlakomery raz namerajú vyšší a raz nižší tlak ako je v skutočnosti, je to preto, že tu cievy prebiehajú pomedzi kostičky zápästia a nedajú sa dobre pri nafukovaní manžety stlačiť. Nuž keď to mám povedať úplne otvorene, ja svojich pacientov varujem pred meraním tlaku na zápästí. Nespoľahlivé zápästné tlakomery z nich vyrábajú neurotikov. Čiže nie je to tak, že meriame buď na ramene alebo na zápästí, ale lekári odporúčajú iba meranie na ramene a meranie na zápästí neodporúčajú! Príklad tlakomerov pred ktorými varujem je na tomto linku. Nenechajte sa oklamať reklamou a nekupujte tlakomery na zápästie!
Ak si nameriame opakovane hraničný tlak 140/90 alebo vyšší je to dôvod poradiť sa so svojím lekárom.  
   

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Zvedavá otázka. Aký je môj krvný tlak?

Mám vysoký krvný tlak. Čo čakať od lekára?
Lekár sa najskôr pokúsi zistiť, či nie je vysoký krvný tlak dôsledkom iného ochorenia, ako napríklad obličiek, endokrinnej poruchy alebo aj v dôsledku chrápania. U 90-tich percent pacientov sa však nedá diagnostikovať žiadne iné ochorenie dôsledkom ktorého by bol vysoký krvný tlak – v takomto prípade hovoríme o primárnej hypertenzii. Vtedy je vysoký krvný tlak odrazom životného štýlu, prípadne genetickej predispozície. Ak by sme chceli zostaviť typickú skupinu pacientov, spadajúcich do tejto kategórie, nepodarilo by sa nám to. Ohrození sme všetci, s vekom výskyt hypertenzie narastá, ale často ju nachádzame aj u mladých pacientov. Veľmi často sa vyskytuje u osôb vystavených vysokému pracovnému stresu a u obéznejších, ktorí majú málo fyzickej aktivity.
Od lekára čakajte poučenie o podstate ochorenia, poučenie o životospráve, zákaz fajčenia,   kontroly krvného tlaku v pravidelných intervaloch, opakované krvné testy a dlhodobú a treba sa na to pripraviť, že väčšinou celoživotnú liečbu. Odmenou je predĺženie života.

Aké riziká so sebou prináša vysoký krvný tlak?
Krvný tlak je vlastne tlakom v našom cievnom potrubí. Pri jeho výške prekračujúcej povolené hodnoty dochádza k poškodeniu steny cievy a naše cievne potrubie  je ohrozené upchatím alebo môže aj prasknúť. Tieto havárie sa nazývajú srdcový infarkt, mozgová porážka a dnes sú najčastejšou bezprostrednou príčinou smrti. Okrem týchto havárií vedie vysoký krvný tlak aj k chronickému poškodeniu orgánov. Napríklad je príčinou straty výkonu srdca tzv.   srdcového zlyhávania alebo straty výkonu obličiek – obličkového zlyhávania, ktoré od určitého stupňa je potrebné riešiť dialýzou alebo transplantáciou obličiek. Takže podceňovať vysoký krvný tlak sa nikomu neoplatí. 

Aké poznáme preventívne opatrenia proti a pri zvýšenom krvnom tlaku?
Základným opatrením proti vysokému tlaku je úprava našej životosprávy. Správnou životosprávou dokážeme vysokému tlaku účinne predchádzať  a keď už vysoký tlak vznikol   je aj dôležitou súčasťou účinnej liečby.
A- Dnes už neplatí soľ nad zlato, výskumy dokázali, že pre prevenciu a liečbu vysokého tlaku platí jednoznačne- Vôbec nesoliť!
B- dôležitá prevencia srdcovocievneho ochorenia je – Vôbec nefajčiť!
C- Dôležitý je obvod pásu, centimetre navyše na páse sú tvorené brušným tukom. Zistilo sa, že brušný tuk je továreň chorôb - vyrába sa tu vysoký tlak, cukrovka, infarkt...Takže merajme si pás, v bezpečí sú muži, ktorí majú v páse pod 94 a ženy pod 80 centimetrov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Dobrý deň, SME v nebezpečí?

D- Diéta , stravovanie. Jedzme predovšetkým pravidelne, často, aj 4-6x denne a malé porcie. Telo dokáže spracovať viac malých porcií ale so spracovaním 1-2 veľkých porcií má problém.
E- Veľmi dôležitý je pohyb . Polhodinka behu, bicyklovania, plávania 2x až 3x do týždňa je nevyhnutná pre zlikvidovanie centimetrov navyše na páse a tým aj pre prevenciu a liečbu vysokého krvného tlaku.
F- Choďte s telom do servisu! Aj keď sa cítite byť úplne zdraví nezabúdajte chodiť 1x za dva roky ku svojmu obvodnému lekárovi na preventívnu prehliadku. Veľmi dôležité je si uvedomiť, prečo sa hovorí vysokému krvnému tlaku:

„Tichý zabijak!"

Obrázok blogu


Keď už takto bolí hlava, už môže byť neskoro...

Vysoký krvný tlak totiž nemusí byť sprevádzaný žiadnymi ťažkosťami. Človek sa cíti dobre a predsa v ňom prebiehajú procesy poškodzujúce jeho cievy a orgány. Takže minimálne 1x za dva roky by vám mal krvný tlak preveriť váš lekár.

Aké riziká so sebou prináša nízky krvný tlak? Ako sa prejavuje, okrem hodnôt na tlakomeri?
Nízky krvný tlak, ktorý môže ohroziť zdravie sú hodnoty pod 90 mmHg systolického tlaku. U mnohých ľudí máme hodnoty 90, alôebo iba tesne nad 90 mm Hg a je to ich úplne normálny krvný tlak, pri ktorom nemajú žiadne ťažkosti. Skôr sú skúsenosti, že nízkotlakí ľudia sú dlhovekí. takže nízky krvný tlak by nemal viesť k obavám o zdravie ale práve naopak. Ak sú obavy, treba si to objasniť so svojím lekárom, ktorý najlepšie pozná a vie vysvetliť individuálnu situáciu konkrétneho človeka.

Existujú aj nejaké opatrenia proti hypotenzii? Napríklad určité potraviny, bylinky, pohyb, zvyšovanie tlaku hnevom?
Ľudia, ktorí majú nižší tlak si musia dávať väčší pozor na dostatočný   príjem tekutín a soli. Je to samozrejme dôležité najmä v lete keď máme všetci veľké straty pri potení a nízkotlakí ľudia sú viac vystavení kolapsom z tepla. Taktiež sú viac ohrození zamdletím z ďalšieho poklesu tlaku  aj pri iných stavoch spojených so stratami tekutín a solí ako napríklad pri   hnačkovitých ochoreniach, pri horúčkach a podobne. V prípade týchto ochorení je u nich potrebný ešte intenzívnejší pitný režim ako   u pacientov s normálnym krvným tlakom.
 

Obrázok blogu


Osobitné postavenie má pitie kávy . Pretrváva názor, že káva zvyšuje krvný tlak. Ale môže to byť presne naopak. Káva tým, že povzbudzuje obličky k zvýšenému vylučovaniu tekutín a potné žľazy k zvýšenej tvorbe potu, krvný tlak znižuje. U nízkotlakých môže byť preto pitie kávy rizikom, sú ohrození omdletím z náhleho poklesu krvného tlaku.
Takže opakujem: na zvýšenie a udržanie dostatočného krvného tlaku je predovšetkým dôležitý dostatočný príjem tekutín. Tu je najlepšie piť minerálky s obsahom sodíka. Pozor na kávu, ktorá krvný tlak nie vždy zvyšuje, ale môže ho aj prudko znížiť. A pri prvej pomoci pri zamdletí z nízkeho krvného tlaku je potrebné dbať, aby si pacient doplnil   tekutiny. Prinútime ho vypiť aspoň pol litra minerálky.  

Kto je náchylný na nízky krvný tlak? Ženy? Vek? Váha?
Normálny nízky krvný tlak tak ako dlhovekosť máme zakódovaný v génoch. Väčšinou nespôsobuje žiadne ťažkosti.   Problémy ako zamdlievanie sa častejšie vyskytujú u dievčat a mladých žien v súvislosti s nástupom krvných strát a bolestí pri menštruácii, tiež sa vyskytuje u tejto kategórie pri nedostatočnej výžive v súvislosti s   experimentovaním s rôznymi jednostrannými diétami na schudnutie alebo na udržanie „ideálnej“ línie. Dehydratáciou spojenou s nízkym tlakom sú ohrození starší ľudia, ktorí už nepociťujú smäd a to najmä v horúcich letných mesiacoch a tiež deti. Preto musíme na to myslieť a v horúčavách ponúkať starých ľudí a deti tekutinami. 

Obrázok blogu


Hypotenziou z dehydratácie sú ohrození aj všetci manažéri, ktorí v stresoch zabúdajú na dostatočný príjem tekutín.    
 

Peter Lipták

Peter Lipták

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Vidím následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.A trpezlivo píšem bloky... Zoznam autorových rubrík:  RozprávkyNázoryEkonomika zdravotníctvaFotozamysleniaBáječnéZmenyPrevenciaZdravotné problémyHrozby

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu