
Treba si uvedomiť, že vlastnosťou každej rakoviny je až na 1. mieste zákernosť. Ťažko povedať kto nesie v popisovanom prípade konkrétnu vinu, ale všetkych strán by sme sa mohli opýtať, či urobili to, čo sa urobiť mohlo.
A. Príznaky sú chudobné.
Prekancerózne zmeny na krčku maternice nespôsobujú bolesť. Vo všeobecnosti nevyvolávajú prakticky žiadne príznaky. Zistia sa len pri gynekologickom vyšetrení cytologickým-PAP testom. Príznaky sa objavujú až vtedy, keď sa bunky stali rakovinovými a širia sa do okolia. Najčastejším príznakom toho býva abnormálne krvácanie. Môže sa začať aj skončiť medzi pravidelnými menštruáciami, napr.po pohlavnom styku, po výplachu, po gynekologickom vyšetrení. Alebo menštruačné krvácanie môže byť dlhšie a silnejšie ako obvykle. Krvácanie po menopauze (prechode) a zvýšený výtok môžu byť tiež príznaky rakoviny.
B. Príčiny.
Rakovina krčka vzniká spolupôsobením viacerých príčin, možno zdôrazniť:
1. Vírusová infekcia. Ženy, ktoré začali pohlavne žiť pred 18-tym rokom a ženy, ktoré mali veľa sexuálnych partnerov, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny krčka maternice. Podobne je to aj vtedy ak ich partneri začali mať pohlavný styk v mladom veku, alebo mali veľa sexuálnych partneriek. Samozrejme nedá sa vylúčiť infekcia ani u ľudí, ktorí majú striedmy pohlavný život, stačí jeden styk s nakazeným partnerom a infekcia sa prenesie. Karcinóm krčku spôsobujú sexuálnym stykom prenášané ľudské papilomavírusy (HPV-human papilomaviruses-okrem rakoviny krčku spôsobujú aj genitálne bradavice tzv. kondylómy). Pred touto infekciou neochráni ani prezervatív, pretože tieto vírusy sú menšie ako póry v latexovom materiáli. Prezervatív chráni spoľahlivo pred AIDS, kvapavkou, syfilisom, trichomoniázou, prípadne znižuje riziko prenosu hepatitídy B ale nezabráni prenosu papilomavírusovej infekcie.2. Fajčenie zvyšuje riziko rakoviny krčka maternice. Riziko sa zvyšuje s počtom denne vyfajčených cigariet a s počtom rokov fajčenia.
C. Proces vzniku je pomalý.
Bunky na povrchu krčka maternice prekonávajú niekedy proces premeny na abnormálne bunky a tie sa môžu po niekoľkých rokoch ďalej premieňať na rakovinové bunky. Je dosť času na včasné zistenie týchto zmien tzv.PAP testom. Pri preventívnom PAP teste sa zisťujú nálezy:
1. väčšinou sa nachádzajú normálne zdravé bunky
2. prekancerózne abnormálne stavy nízkeho stupňa, najčastejšie u žien 25-35 ročných
3. prekancerózne stavy vysokého stupňa, najčastejšie u žien 30-40 ročných
4. rakovinové zmeny najčastejšie vo veku 40 a viac rokov
Teda ak žena chodí na pravidelné gynekologické vyšetrenie spojené s PAP testom, gynekológ má čas niekoľko rokov aby zabránil vzniku rakoviny.Tak by sa dalo zabrániť mnohým tragédiám. Na to je potrebné aby ženy od 18 rokov ak sú alebo boli sexuálne aktívne chodili na pravidelné gynekologické prehliadky a PAP test 1x ročne.
D. Gynekologické vyšetrenie.
Pri gynekologickom vyšetrení kontroluje lekár genitál, pošvu, maternicu, vajcovody, vaječníky, močový mechúr a konečník. Lekár môže pohmatom zistiť zmeny v ich tvare a veľkosti. Pri vyšetrení hornej časti pošvy a krčka maternice sa používajú gynekologické páky (nazývané zrkadlá), ktorými lekár rozšíri pošvu a sprístupní tak zraku tieto časti. Gynekológ vizuálne skontroluje vzhľad krčka, dôkladne si ho prezrie gynekologickým zväčšovacím prístrojom, lupou, tzv. kolposkopom. Takto môže odhaliť rôzne ranky. Ďalej urobí ster na PAP test.To znamená, že vatovým tampónom, prípadne špeciálnou kefkou alebo drevenou stierkou odoberie vzorku z povrchu krčka. Odber materiálu je jednoduchý a nebolestivý. Vôbec nie je namieste strach z vyšetrenia. Odobratý materiál sa natrie na sklíčko a odošle do cytologického laboratória kde sa zafarbí a vyšetruje sa pod mikroskopom. Či sú na krčku bunky v predrakovinovom štádiu možno takto včas zistiť a situáciu bezpečne zvládnuť.
E. Obavy zo spôsobu liečby.
Čím skôr sa nález zistí tým menej nepríjemný je liečebný zákrok. Niekedy stačia častejšie kontroly, niekedy situáciu vyrieši menší chirurgický zákrok. A aj rakovina, karcinóm zachytený vo včasnom štádiu sa dá ešte úspešne vyliečiť.
F. Očkovanie.
V poslednom roku sú k dispozícii vakcíny na prevenciu rakoviny krčku maternice. V pláne na rok 2008 je pravidelné povinné očkovanie 12-ročných dievčat. U starších dievčat a dospelých žien do 25 rokov je očkovanie zatiaľ možné iba ak si žena očkovanie sama uradí. Jedna dávka stojí cca 5000,00 Sk. Podávajú sa tri dávky. Po tomto zaočkovaní je ochrana pred rakovinou krčka, podľa doterajších štúdií 90%. Zaočkovaná žena má podstatne nižšiu pravdepodobnosť, že dostane túto rakovinu. Ale aj tak je potrebné zdôrazniť nevyhnutnosť pravidelných preventívnych gynekologických prehliadok s odberom cytológie v gynekológom stanovených intervaloch. Aj u žien nad 25 rokov prebiehajú štúdie a tak sa dozvieme v nasledujúcich rokoch, či aj u nich má toto očkovanie proti rakovine ešte význam.
Záverom zdôrazňujem, ešte raz a opakovane - nezabúdať na prevenciu, ktorej súčasťou u žien je 1x ročne preventívna gynekologická prehliadka spojená s PAP testom.