
Každá hrčka v oblasti semenníkov je podozrivá. Môže znamenať nádor, rakovinu semenníka.Táto rakovina predstavuje asi 1% všetkých nádorov u mužov. Nádory semenníka sa vyskytujú v každom veku, najčastejšie vo vekovej skupine medzi dvadsiatym až tridsiatymštvrtým rokom života. Za posledných desať rokov sa ich počet zdvojnásobil. Podľa posledných štatistických údajov je počet nových prípadov 4,8 / 100 tisíc mužov ročne (na Slovensku to predstavuje asi 120 nových prípadov ročne). Napriek veľkým pokrokom v liečbe zomiera 1 / 100 tisíc mužov každý rok (na Slovensku to predstavuje asi 25 úmrtí ročne) a to najmä preto, že postihnutí muži prichádzajú k lekárovi až v pokročilom štádiu ochorenia, s metastázami nádoru v brušnej dutine alebo v pľúcach.
Rizikové faktory
Najzávažnejším známym rizikovým faktorom je retencia (nezostúpenie) semenníka.Ide o vývojovú chybu. Zapríčiňuje často vznik nádorového ochorenia.
Prevencia
1.Pri prevencii vzniku nádoru v nezostúpenom (retinovanom) semenníku je nevyhnutné zabezpečiť úpravu jeho polohy už v predškolskom veku, optimálne do druhého roku života.Včasná diagnóza poruchy zostupu semenníkov je v rukách rodičov a praktických detských lekárov. Rodičia detí, ktorým sa urobila chirurgická úprava polohy semenníka (semenník sa stiahne do mieška kde sa zafixuje v správnej polohe) majú byť poučení, že aj takýto semenník môže byť zvýšene náchylný na zhubné zvrhnutie, je nevyhnutné pravidelné vyšetrovanie genitálu synov, a potrebná je primeraná zdravotná výchova zameraná na prevenciu onkologického ochorenia s cieľom vychovať synov k samovyšetrovaniu semenníkov cca od 15-teho roku života.
2.Nádor semenníka sa môže vyskytnúť u každého muža v každom veku. Preto všetkým mužom sa odporúča pravidelné samovyšetrovanie semenníkov 1-krát mesačne. Takto možno odhaliť včas prípadné nádorové zmeny. Metóda vyšetrovania je jednoduchá a zaberie iba niekoľko minút. Najvhodnejšie je vyšetriť si semenníky po teplom kúpeli alebo sprche. Koža mieška je zmäknutá a miešok sa ľahšie prehmatá.
Pri samovyšetrovaní semenníkov odporúčame tento postup:
-postavte sa pred zrkadlo, aby ste videli prípadné zmeny tvaru mieška
-vyšetrujte každý semenník obidvomi rukami tak, že ukazováky sú pod semenníkmi a palcom vyšetrujete zhora. Jemne pretláčajte semenník medzi palcom a prstami (jeden semenník môže byť o niečo väčší ako druhý a ľavá polovica mieška býva uložená nižšie ako pravá, čo je normálne)
-vyhmatajte nadsemenník (mäkký útvar na hornom póle semenníka), pozor nezamieňajte tento útvar s prípadnou hrčkou. Každý semenník vyšetrujte osobitne. Palcom a ukazovákom vysuňte obsah polovice mieška dopredu. Prstami druhej ruky ohmatajte a mierne postláčajte obsah mieška.Palcom a ukazovákom skúšajte, či nenájdete zatvrdnutie (hrčku) v tkanive semenníka alebo nerovnosť jeho povrchu.
Príznaky nádora semenníka:
1. zatvrdnutie, tuhá hrčka, ktorá môže mať veľkosť hrášku
2. zväčšenie semenníka (najčastejšie nebolestivé) - objemná nádorová masa vyplňuje celý semenník
3. tuhá a ťahavá bolesť, niekedy v podbrušku alebo slabinách, pocit ťažkého semenníka
4. bolesť semenníka býva zriedkavá
5. zväčšenie alebo citlivosť mužských prsníkov
Pri zistení týchto príznakov, samozrejme, že aj keď nemáte v niečom istotu, je potrebné ihneď vyhľadať lekára. Nemusí ísť vždy o nádor ale je potrebné aby situáciu zhodnotil lekár a zabezpečil prípadne ďalšie vyšetrenia (urologické, ultrazvukové a podobne). Včasné zistenie počínajúcej choroby a súčasné možnosti liečby sú predpokladom úplného vyliečenia.