Dvojdňový pobyt v meste pod Ľubovnianskym hradom nečakane obohatila prechádzka zastaveniami Krížovej cesty v zaujímavom prostredí...

Na Kalváriu sa dá dostať cestným mostom nad riekou Poprad smerom z centra. Za ním treba odbočiť na cestu k hradu a asi po 150 metroch vľavo sa nachádza vstup bránkou.

Smerovník, ktorý naštartoval moje pátranie po údajnej ľubovnianskej Kalvárii. Oplatilo sa...

Zastavenia Krížovej cesty stúpajú chodníkom v brezovej aleji.

Pôvodne bolo v týchto miestach popravisko - Šibeničný vrch. Kalváriu dala postaviť rodina Kačurovcov v rokoch 1933-1934. Veľmi zbožná rodina vtedajšieho starostu Starej Ľubovne mala tieto pozemky vo vlastníctve.

Spoza stromov je vidieť zástavbu Starej Ľubovne.

Štrnásť zastavení doviezla a namontovala firma z Bratislavy, práce prebiehali od septembra 1933 do augusta 1934. Dokončenú Krížovú cestu posvätil spišský biskup Ján Vojtaššák na sviatok Povýšenia Svätého kríža v septembri 1934.

Masív Vysokých Tatier sa stráca v opare...

Väčšina z kaplniek Krížovej cesty stojí v zeleni...

...iné zas ostro kontrastujú s dnešnou digitálnou dobou.

V závere Krížovej cesty stojí na malej čistinke kamenný kríž. V súčasnosti sa tu slúži každoročne svätá omša 14. septembra, na sviatok Povýšenia Svätého kríža.


Na tabuli pod krížom je pamätná doska rodiny Kačurovcov.

Kedysi sa na Kalvárii konali každoročne slávnostné procesie, posledná sa uskutočnila v roku 1952. Neskôr už to ateisti nedovolili. Dnes pozýva toto miesto do ticha každého návštevníka...

Historické informácie v článku boli použité z bakalárskej práce Simony Gnebusovej (názov práce: Krížová cesta v Starej Ľubovni, jej vznik, typológia a význam), ktorej ďakujem za spoluprácu.