Krížovú cestu však nájdeme popri červenej turistickej značke, vedúcej z obce na vrch Žobrák...

Kostolík v centre obce s 500 obyvateľmi predstavuje najstarší typ dreveného kostola na Slovensku, postavený bol okolo roku 1500. Stavba, zhotovená z červeného smreka, bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku už v roku 1968. Zasvätený je sv. Františkovi z Asissi a do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO bol zapísaný v roku 2008, spolu s ďalšími siedmimi drevenými kostolmi Karpatského oblúka.



Od kostola vedie červená turistická značka na vrch Žobrák. Zaujímavosťou tohto 450 metrového prevýšenia je okrem Krížovej cesty aj fakt, že značkovaná trasa je súčasťou Cesty hrdinov SNP, ktorá vedie naprieč Slovenskom od Duklianskeho priesmyku po Devín.





Zastavenia Kalvárie predstavujú drevené kríže, natreté zlatou farbou, s umelohmotným korpusom Ukrižovaného. Rozmiestnené sú popri jeden a pol hodinovom stúpaní.




Značkovaná trasa vedie síce hustým lesným porastom, kde-tu sa však pozornému návštevníkovi naskytnú aj výhľady na okolie. Na snímke vidno časť domovej zástavby Hervartova.


Krížová cesta končí na čistinke pri veľkom drevenom kríži z roku 2009. Zastavenia číslo 4 a 14 majú namiesto správnej rímskej číslice IV označenie IIII.




Po namáhavom výstupe bude spiatočná cesta náručím peknej prírody do civilizácie oddychom...

Edit 2024: zastavenia krížovej cesty boli neskôr vymenené za iné, autorom fotografií z júla 2024 je Marián Böttcher.








V závere krížovej cesty na vrchu Žobrák pribudla k staršej rozhľadni jej novšia verzia.

