
Kalvária je situovaná na svahu mierneho návršia severozápadne od centra mesta.

Pôvodne ju tvorilo deväť kaplniek postavených v rokoch 1757-1758.

Kaplnky jednotlivých zastavení striedavo lemujú chodník po obidvoch stranách.

Prvých šesť postavených zastavení predstavovalo výjavy Modliaceho sa Krista na Olivovej hore, Zajatie, Vypočúvanie pred Kajfášom, Bičovanie, Tŕním korunovanie a Ecce homo.

Za prvými šiestimi zastaveniami boli s väčším odstupom vybudované ďalšie tri.

Z nich je známe len zastavenie Stretnutie so sv. Veronikou, výjavy zvyšných dvoch sa v archívnych prameňoch nespomínajú. Môžeme však predpokladať, že išlo o scény Vyzliekanie rúcha a Pribíjanie na kríž.

Celkový sled výjavov je teda podobný s dnes už nedochovanou Kalváriou v Bratislave , ktorá mala tiež deväť zastavení.

V roku 1849 bol z južnej strany Kalvárie zriadený cintorín. Následne boli v druhej polovici 19. storočia kalvárske kaplnky postupne obnovené a prestavané na rodinné hrobky jednotlivých prispievateľov ich obnovy.

V rokoch 1844-1896 pribudlo ďalších sedem zastavení, z toho dve posledné ako mariánske kaplnky.

Ich mariánske zameranie môže súvisieť s dovŕšeným počtom dovtedy postavených 14 kaplniek a premenou ich vnímania ako súbor Krížovej cesty - aj keď tá má odlišný sled zastavení ako Kalvárska cesta.

Toľko k bohatej histórii kaplniek. Pri bližšom pohľade na ne zistíme, že sú mierne odlišné medzi sebou veľkosťou aj stavebným prevedením.

Figurálne výjavy zastavení nájdeme za mrežami v rôzne zachovanom stave.


Záver súboru je veľkolepo stvárnený. Tvorí ho Kostol Sedembolestnej Panny Márie.

Jeho stavba trvala vyše dvoch desaťročí v rokoch 1737 až 1758.

Táto najväčšia stavba spomedzi slovenských kalvárskych kostolov je zaujímavá dvomi podlažiami. Ide teda v podstate o dva kostoly nad sebou s možnosťou oddelených bohoslužieb.

Pred kostolom v dnešnej správe rehole saleziánov je súsošie s Ukrižovanými, realizované postavami na samostatných podstavcoch.

Celý areál Kalvárie bol vo svojej histórii viackrát obnovovaný, naposledy začiatkom 90. rokov 20. storočia po príchode saleziánov.


Košická Kalvária s alejou tvorenou najmä pagaštanmi sa postarala o nezabudnuteľné zážitky jej návštevníkov...
