
Krížovú cestu, vedúcu na miestnu dominantu vrch Tábor (697 m n. m.), v sobotu 25. marca 2023 v Kysuckom Novom Meste požehnal gvardián žilinských kapucínov brat Michal Varga OFMCap. Na požehnaní krížovej cesty sa zúčastnilo viac ako tristopäťdesiat veriacich, vrátane pútnikov z partnerskej moravskej rímskokatolíckej farnosti Mosty u Jablunkova na čele s farárom Štěpánom Klocekom. Začiatok krížovej cesty, ktorá je zároveň turistickým chodníkom, je v Hornej Skotni, miestnej časti Kysuckého Nového Mesta. Krížová cesta je takmer dva kilometre dlhá s prevýšením 298 metrov.



Výstavbu kalvárie inicioval správca Farnosti sv. Jakuba v Kysuckom Novom Meste a dekan kysuckonovomestského dekanátu Peter Holbička. Takmer všetkých pätnásť jedinečných zastavení, s výnimkou dvanásteho, majú tvar monštrancie a sú vyrobené z kovu a antikoru a vsadené do kamenného podstavca. Dvanáste zastavenie je pri pôvodnom drevenom kríži, na ktorom je ukrižovaný Ježiš Kristus. Zaujímavosťou kalvárie je posledné pätnáste zastavenie – zmŕtvychvstanie, ktoré nemá na vrchole kríž, ale symbol Ducha Svätého.




Podľa návrhu učiteľky Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste Ľubice Šustekovej zastavenia ukuli odborní majstri Jozef Hodás, Miroslav Hromada a Pavol Kopták, spolu so študentmi a absolventmi odboru umeleckoremeselného spracúvania kovov danej školy. Okrúhlu časť každého zastavenia vypĺňa kresba výjavu z krížovej cesty Ježiša Krista, vhodne doplnená o motívy miestnej fauny a flóry a zaliata živicou. Nechýbajú na nich ani symboly či atribúty sv. Jakuba staršieho, ktorému je miestna farnosť zasvätená. Na podstavci je umiestená antikorová tabuľka s poradovým číslom a názvom zastavenia, v dolnej časti je uvedený úryvok z evanjelia.







Autorom fotografií zo septembra 2023 v tomto článku je Jozef Feiler.