
Vystrihovačka s rozsahom 2 strany A4 bola prvýkrát publikovaná minulý rok v marcovom čísle časopisu Ohník, neskôr vyšiel model aj samostatne vo vydavateľstve SVAP. Autorom konštrukcie vystrihovačky v mierke 1:120 je Mgr. Juraj Gonšor.


Skutočná klasicistická stavba pochádza z roku 1792. Pôvodne tvorila súčasť obytno-hospodárskeho objektu, ktorý v 20. storočí nahradila budova Mäsopriemyslu (dnes tu je predajňa siete Billa).


Z pôvodných stavieb sa zachoval iba (vtedy už schátraný) Spiegelsaal, najmä vďaka vyhláseniu za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1963. S opravou do pôvodného stavu začali súkromní majitelia v roku 2007 a od jesene minulého roka sa budujú po oboch stranách nové prístavby. Po ich dokončení, plánovanom na máj 2014, tu bude kaviareň.



Celý model pozostáva z 53 dielov. Ako možno vidieť na sprievodných fotografiách súčasného stavu skutočnej stavby, kamenné ploty zaraďujú model do obdobia pred rekonštrukciou.



Dlho prevládal mylný názor, že pavilón slúžil ako zábavný podnik pre vyššie vrstvy. Spomínaný podnik Spiegelsaal, ktorého názov časom prischol pavilónu aj celej priľahlej štvrti, stál v skutočnosti o dve parcely ďalej a zanikol pravdepodobne ešte v 19. storočí.



Porovnanie mojich trnavských modelov v rôznych pomeroch zmenšenia. "Hrubý kostol" a "Helenka" sú v mierke 1:200, Spiegelsaal vo väčšej mierke 1:120. Už čoskoro k nim pribudne ďaľší model...
