...keďže som ešte pár hodín pred tým o nej nemal ani tušenia.
Senohrad nájdeme po ceste zo Zvolena do Veľkého Krtíša. V erbe obce s prvou písomnou zmienkou v roku 1135 je sv. Imrich v zlatom plášti.

Hneď pri hlavnej ceste, na konci obce, sa na prudkom svahu zvanom Kriváň vypína rímskokatolícky Kostol sv. Imricha z roku 1768.

Cesta na vŕšok ku kostolu je lemovaná päťnástimi kaplnkami. Keď som ich zazrel po ceste autobusom do Modrého Kameňa, viac mi už nebolo treba. Ešte ten deň som sa do týchto miest vybral aj s fotoaparátom...

Senohradská Kalvária vlastne nie je Kalvária v pravom význame slova. Kaplnky totiž nepredstavujú zastavenia Krížovej cesty, ale 15 ružencových tajomstiev.

Ružencové kaplnky boli postavené v roku 1934 z podnetu členov Ružencových bratstiev zo Senohradu a Horných Mladoníc.

Kalváriu slávnostne posvätil 6. októbra 1934 Kryzostom Brandysz, františkán z Trstenej.

Kalváriu budovali kamenári z neďalekého Modrého Kameňa. Aj preto architektúra senohradských zastavení sa blíži k zastaveniam Kalvárie v Modrom Kameni.

Výjavy Radostného, Bolestného a Slávnostného ruženca predstavovali drevené reliéfy z Dolného Tirolska v Taliansku, ktoré boli v 90. rokoch 20. storočia z kaplniek vybrané z dôvodu ich ochrany.

Zastavenia pokračujú po vystúpaní chodníkom smerom ku kostolu a okolo neho v areáli cintorína.




Senohradský vŕšok s kostolom a kaplnkami patrí medzi menšie pútnické miesta na Slovensku - púte sa tu konajú vždy najbližšiu nedeľu k sviatku Ružencovej Panny Márie (7. október). Pri tejto príležitosti sa do zastavení vkladajú už spomenuté drevené reliéfy.

Vedľa kostola stojí Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie z roku 1911.


Od roku 2000 sú na stromoch pri prístupovom chodníku zo severnej strany kopca upevnené jednoduché drevené krížiky, vyjadrujúce zastavenia Krížovej cesty.

Tie nahradili reprodukcie výjavov z roku 1998.



