Dhodobá tradícia Marianky ako pútnického miesta súvisí s nájdením zázračnej sošky "Panny Márie tálskej", ktorú podľa legendy zhotovil neznámy pustovník už v 11. storočí.

Uhorský kráľ Ľudovít I. z Anjou v druhej polovici 14. storočia poveruje starostlivosťou o pútnické miesto palotínov, pod dohľadom ktorých tu vzniká Kostol Narodenia Panny Márie s priľahlým kláštorom.

Kaplnka nad Svätou studňou je postavená v rokoch 1696-1697.



Pri kostole sa nachádza Kaplnka sv. Anny z roku 1691.

Medzi Kaplnkou nad Sv. studňou a Kaplnkou sv. Anny vzniká v rozmedzí rokov 1723-1729 šesť mariánskych kaplniek.

Ich dnešný stav je žalostný...

Súsošie sv. Jána Nepomuckého v areáli pochádza z roku 1764.


Rozsiahle úpravy pútnického miesta boli zrealizované v roku 1930 v rámci príprav na veľkolepo koncipované oslavy 900. výročia objavenia zázračnej sošky. Vybudovaním Kalvárie na kopci nad pútnickým miestom sa prejavili snahy o obohatenie náboženského programu pútnikov.

Projekt iniciovala a realizovala Kongregácia bratov Tešiteľov z Getsemani, ktorá v Marianke pôsobila od roku 1927.



Murované kaplnky sú rozmiestnené pozdĺž chodníka, ktorý sa vinie v nepravidelných serpentínach po svahu kopca.

Ich architektonické stvárnenie je rôznorodé, kaplnky sú vo variabilných tvaroch a pôdorysoch s častým uplatnením stĺpov na priečelí.


Spoločným prvkom kaplniek sú presklené výplne, ktoré umožňujú vizuálny kontakt s jednotlivými súsošiami umiestnenými v interiéri.


Slávnostné posvätenie dokončenej Kalvárie sa uskutočnilo 8. septembra 1936 počas púte na sviatok Narodenia Panny Márie. Zúčastnilo sa na nej až 80 000 ľudí...







Dvanáste zastavenie je tvorené tromi drevenými krížmi. Drevenú polychrómovanú sochu Krista dnes na kríži už nenájdeme...



Jaskynná Kaplnka Božieho hrobu tvorí štrnáste zastavenie. Kaplnka je vsadená do kopca neďaleko Kaplnky Sv. studne.

Kalvária, naposledy obnovená v roku 1999, aj naďalej ponúka nielen pútnikom skvelé prostredie na oddýchnutie si od každodenných povinností...
