Kalvária na rovnomenný vrch vznikala v hrubých rysoch od roku 1694 pri miestnej Kaplnke Panny Márie až do 20. rokov 17. storočia. Kaplnka neskôr už kapacitne nepostačovala, takže ju zbúrali a na jej mieste postavili v rokoch 1943-1948 dnešný Kostol Panny Márie Snežnej na Hlbokej ceste.

Kalvársku cestu tvoril súbor jedenástich kaplniek, ohradené návršie s dvomi kaplnkami, skupina Ukrižovania a Sv. hrob.

Z kaplniek jednotlivých zastavení sa do dnešných dní zachovalo iba torzo jednej, ukrytej v lese tesne pri múre nad Pražskou cestou...

Takto vyzerala ešte v 50. rokoch 20. storočia - výjav 6. zastavenia predstavuje Ecce homo (Ajhľa, človek).

Kalvária bez zmien prečkala prakticky dve storočia od svojho vzniku. Koncom 19. storočia sa uvažovalo o jej komplexnej renovácii a vytvorení pamätihodnosti prvej triedy. No komunistickému režimu v 50. rokoch 20. storočia začala byť nepohodlná. V tom desaťročí došlo k jej plánovanej devastácii...


Po inej kaplnke zostala pamiatka v podobe prístupových schodov

Na vrchole kopca bolo tromi krížmi znázornené samotné umučenie a za nimi sa nachádzala zvonica s ohradením.

Dnes tu nájdeme už iba pozostatky schodov a jeden kríž


Pohľad na zvonicu s ohradením kedysi...

...a dnes - hŕba kamenia naznačuje bývalú stavbu

Návštevníci dnešnej súčasti Horského parku si môžu jednoduchými papierovými zastaveniami Krížovej cesty, pripevnenými na stromoch, pripomenúť, že v týchto miestach kedysi viedol rozsiahly a cenný súbor prvej bratislavskej Kalvárskej cesty...

Za pozostatkami druhej bratislavskej Kalvárie sa vyberieme do ulíc Podhradia

História Kalvárie na Podhradí je dodnes čiastočne zahalená tajomstvom. Zo zachovaných písomností sa predpokladá, že Kalvárska cesta bola realizovaná v rozsahu piatich výjavov situovaných na Mikulášskej ulici a zakončená pri Kostole sv. Mikuláša.

Jedno zastavenie bolo až do 60. rokov 20. storočia umiestnené v tesnej blízkosti hlavnej, Viedenskej brány hradu. Takže pátranie po ňom mňa aj kamaráta zaviedlo na nádvorie Bratislavského hradu.


Na hrade práve prebieha rekonštrukcia



V priľahlom parku v areáli hradu sme objavili náš hľadaný objekt

Socha Krista zo scény Tŕním korunovania alebo Posmievania je umiestnená na vysokom podstavci. Ten charakterizuje väčšinu zastavení Kalvárie na Podhradí...



Ďaľšie zachované zastavenie v teréne, aj keď nie na pôvodnom mieste, nájdeme na Zámockej ulici v blízkosti areálu Základnej školy Palisády.

Výjavy Kalvárskej cesty v Podhradí boli jednofigurálne. Tento zobrazuje Krista nesúceho kríž.



Tretie a zároveň jediné zastavenie, ktoré sa dodnes nachádza na pôvodnom mieste, je na rohu ulíc Mikulášska a Beblavého. Nablízku je známy dom U dobrého pastiera, meštianska rokoková stavba z druhej polovice 18. storočia.


Kamenná socha na vysokom stĺpe predstavuje Krista v dlhom plášti a s gestom zopätých rúk, modliaceho sa na Olivovej hore.


Cestu zastavení ukončovala Kalvária v podobe troch krížov s drevenými sochami Ukrižovaných pri Kostole sv. Mikuláša.

Dnes po krížoch nenájdeme ani stopy...

V bočnom výklenku kostola bola umiestnená socha Krista z výjavu Ecce homo

Tá tiež zmizla v prepadlisku dejín. Sochy Kalvárskej cesty totiž začali prekážať v rokoch budovania socializmu, kedy bol súbor postupne rozobratý.

Obidve historicky cenné bratislavské Kalvárie patria dnes už minulosti. Ich likvidácia je smutný článok našich dejín. Bolo by však ešte smutnejšie, ak by sa na ne zabudlo úplne. Tomu nech zabráni aj toto malé pripomenutie v podobe článku...

Reprodukcie historických čiernobielych fotografií sú použité z knihy Kalvárie a Krížové cesty na Slovensku (Pamiatkový ústav Bratislava 2002).