O niektorých dôsledkoch americkej hypotekárnej krízy

Minulý rok som sa na stáži v Nemecku zaoberal okrem iného aj problematikou riešenia finančných kríz. Preto ma veľmi zaujala séria článkov od Stephena Cecchettiho, ktorá pristala v mojej RSS čítačke. Zaoberá sa v nich možnými dôsledkami americkej hypotekárnej krízy, ktoré možno vyvodiť pre politiku dohľadu nad finančným trhom v oblasti riešenia kríz.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prvý článok vysvetľuje, že finančné krízy boli a budú. Akokoľvek sofistikovane je finančný trh regulovaný, regulácia vždy predchádza takej kríze, aká už nastala. Ale trh je vždy vynaliezavejší a objaví nový spôsob, ako sa zrútiť. A tak ktorémukoľvek investorovi nezostáva v konečnom dôsledku nič iné, ako heslo Dôveruj, ale preveruj.

V druhom článku sa rozoberajú koncepty veriteľa poslednej inštancie (lender of last resort) - u nás Národná banka Slovenska - a ochrany vkladov (deposit insurance) - u nás Fond ochrany vkladov. Aké funkcie plnia a aké sú dôsledky ich existencie? Výsledkom úvah je potreba dobrého nastavenia ochrany vkladov ako prvého kroku na zmierňovanie vplyvu finančných kríz.

Tretí článok sa zaoberá príkladom Bank of England (BoE) ako veriteľa poslednej inštancie a banky Northern Rock ako finančnej inštitúcie v problémoch. Pôvodcami problémov bola americká hypotekárna kríza ako externý faktor a zlá štruktúra splatnosti aktív a pasív Northern Rock ako interný faktor. "Skala" sa pod nájazdom vkladateľov rozsýpala a musela sa obrátiť na veriteľa poslednej inštancie. Podporu dostala, ale celá operácia bola komplikovaná faktom, že BoE nevykonáva bankový dohľad - ten má vo Veľkej Británii na starosti Financial Services Authority. Na základe tejto skúsenosti Cecchetti odvodzuje, že pre riešenie finančných kríz je lepší model zjednocujúci veriteľa poslednej inštancie a dohľad (tak, ako je to napríklad v NBS).

Posledný článok zo série sa venuje problematike morálneho hazardu. Nevyvoláva ochrana vkladov nezodpovedné správanie vkladateľov? Nie, ak je ochrana správne navrhnutá. A nevyvoláva pomoc dohľadu či veriteľa poslednej inštancie, ako tomu bolo pri tejto kríze, nezodpovedné správanie manažérov finančných inštitúcií? Podľa Cecchettiho nie. Pomoc je vraj tiež potrebné navrhnúť tak, aby tí, ktorí pochybili, boli adekvátne potrestaní.

Mnohé myšlienky zo série sú neštandardné. Vypichol by som najmä poslednú, ktorá je v rozpore so zaužívanou formulkou "pomoc vyvoláva morálny hazard manažérov". Ešte si to určite prejdem.



Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu