Jedným z problémov, ktoré bankovníctvu kríza priniesla, je zníženie dôvery - medzi investormi a veriteľmi, medzi bankami navzájom aj klientov voči bankám. Proti nedostatku dôvery drobnej bankovej klientely sa bojuje práve existenciou ochrany vkladov. Aby drobní klienti neprišli ani o 10 % vkladu, bola táto penalizácia skutočne škrtnutá. Dnes sú vklady (o.i.) fyzických osôb v slovenských bankách chránené do výšky 20 000 eur v plnom rozsahu*. Legislatívne je to podchytené v zákone o ochrane vkladov 118/1996 Z.z. v znení neskorších predpisov (posledná novela bola zákonom č. 552/2008), ďalšie informácie v oznámení o maximálnej výške náhrady od 1.5.2004 a v oznámení o maximálnej výške náhrady od 1.1.2009 .
Lenže Európska únia ide ďalej. Slovenské predpisy v tejto oblasti boli prijaté v súlade so smernicou o systémoch ochrany vkladov. Tá však bola práve teraz v marci novelizovaná . Čo podstatné novela obsahuje? Vyberám:
Aj na európskej úrovni bola škrtnutá možnosť chrániť len isté percento vkladov (v horšom prípade to môže viesť k novej Devín banke, ale snáď nie...).
Skracuje sa čas, ktorý má ochrana vkladov na to, aby klientom vyplatila náhradu za nedostupné vklady.
Minimálna výška, do ktorej majú byť vklady chránené, sa zvyšuje na 50 000 eur.
Táto výška by od 31.12.2010 mala byť 100 000 eur (už sa nehovorí, že minimálne*), pokiaľ sa Európska komisia dovtedy nerozhodne inak.
Európska komisia bude naďalej pracovať na harmonizácii ďalších aspektov ochrany vkladov, ako je napríklad financovanie.
Členské štáty EÚ vrátane Slovenska by mali smernicu (aj s ochranou 50 000 eur) transponovať do vlastných legislatív do konca júna 2009.
To je už čoskoro.
* - Oprava a vysvetlenie: Predtým, než si kríza a pokrytie všetkých vkladov v plnej výške v niektorých krajinách EÚ "vyžiadalo" toto pokrytie i na Slovensku, bol limit 20 000 EUR. Keďže toto opatrenie bolo uvedené ako dočasné pre obdobie najhoršej krízy dôvery a stopercentné pokrytie všetkých vkladov je i tak iluzórne, dá sa očakávať návrat k limitovanému pokrytiu v súlade so smernicou. Navyše de Larosierova správa (v bode 133) uvádza nerovnaké pokrytie vkladov v členských krajinách ako potenciálny zdroj nestability kvôli možnému odlivu vkladov do krajín s väčším pokrytím, takže to vyzerá na unifikáciu na európskej úrovni.