Bolo to zábavné a zaujímavé, ideálna kombinácia. Prešli sme za pár minút do Mirbachovho paláca, vnútri sa s vínom v rukách pohybovali ľudia v oblekoch, ja som mal na sebe tričko s nápisom New York. No jednoducho som nečakal takú slávnosť, keď som sa ráno obliekal na cestu MHD.
Otvorenie výstavy trvalo asi pol hodiny, rečnili postupne šéf galérie, belgický veľvyslanec, jeden zo šéfov belgickej banky KBC (ktorá poskytla diela zo svojich zbierok) a nakoniec kurátorka výstavy. Tá sa snažila davu vysvetliť, ako je výstava usporiadaná, ale kto nevedel po anglicky, musel byť z prekladu veľmi zmätený. Keďže po anglicky trochu viem, pochopil som, že výstava je rozdelená do siedmych miestností, každá má svoju tému.
Vystavované sú najmä lepty a suché ihly, teda čierno-béžové obrázky, žiadne maľby. V jednej z miestností sú obrazy mora a pobrežia, v druhej portréty, v ďalšej obrazy mesta, jedna miestnosť je venovaná siedmym smrteľným hriechom. Najviac sa mi však páčila práve miestnosť, v ktorej prebiehala vernisáž, najväčšia. V nej sa nachádzajú aj drsné kresby, napr. úžasné zobrazenie Bitky zlatých ostrôh (The Battle of the Golden Spurs), a tvrdá satira rozličných ľudských charakterov, kostry, masky, davy.
V úvodných rečiach povedali niečo o samotnom Ensorovi, prirodzene. Meno má anglické, pretože bol synom Angličana a Belgičanky, a väčšinu života prežil v Ostende. Belgičania sú naňho zjavne hrdí, významom ho prirovnávali napr. k van Goghovi.
Ešte lepšie však bolo to, čo nasledovalo po rozpustení úvodu. Zatiaľ čo mnohí brúsiči po vernisážach odbehli vedľa vrhnúť sa na občerstvenie, náš učiteľ vytiahol veľkú knihu o Ensorovi a robil nám doplnkový podrobný výklad. Okrem iného spomínal, že Ensor pripomína svojím štýlom grafiky comicsy. Pristavovali sa pri nás ľudia, ale keď po pár slovách zistili, že reči sú vo francúzštine, okamžite šli ďalej. Učiteľ dostal pochvalu, že sa na všetko dobre pripravil... na výstavu dovliecť knihu... bol akčný.
Nuž, mne sa to páčilo. Ak máte o výtvarné umenie záujem, máte čas do polovice júna, tu sú najzákladnejšie údaje, prípadne si niečo viac prečítajte na serveri kultura.sk .
Mirbachov palác Galérie mesta Bratislavy, Františkánske nám. 11, Bratislava
06.05.2005 - 19.06.2005
Otvorené denne okrem pondelka: 11:00 - 18:00 hod.
JAMES ENSOR
zo zbierok KBC banky, Belgicko
Kurátor: Hildegard Van de Vende
Reprezentatívna výstava v Galérii mesta Bratislavy predstaví grafickú tvorbu jedného z najvýznamnejších predstaviteľov svetového expresionizmu, ktorého tvorba je považovaná za jeden z kľúčov k umeniu 20. storočia - belgického maliara a grafika Jamesa Ensora (1860-1949), autora svetoznámeho diela Kristus vstupujúci do Bruselu (1889).
(písané 6.5.2005)
James Ensor v Mirbachovom paláci
Dnes som opäť vyrazil na pravidelnú hodinu francúzštiny. Avšak v triede sme sedeli len polovicu očakávaného času. Potom nás učiteľ, Belgičan, zobral na vernisáž výstavy diel belgického maliara a grafika Jamesa Ensora.