Keď som hneď v začiatkoch svojho blogu pri príležitosti "apríla" zaviedol rubriku Fikcie a paródie, mal som v úmysle napísať z času na čas fikciu, ktorej by teoreticky mohol neinformovaný čitateľ uveriť.
Vedel som, že v Kódexe blogera na SME sa nachádza podmienka: "Bloger nesmie zverejňovať informácie nepravdivé, polopravdivé, neúplné alebo také, ktorých pravdivosť si nemohol dostatočne overiť, najmä pokiaľ by mohli poškodiť iné osoby alebo skupiny osôb." Preto som do svojich fikcií pridával náznaky smerujúce k uľahčeniu odhalenia fiktívnosti - že veď takému niečomu predsa nemôže nikto uveriť. Navyše som ich zaraďoval do rubriky s nedvojzmyselným názvom. To bolo aj podľa adminov, ktorých som sa na fikcie pýtal, dosť na to, aby neboli proti kódexu.
Napriek tomu sa našli ľudia, ktorí tie fikcie zobrali vážne. Veď si len prečítajte diskusie najmä k článkom Koniec nekultúrnosti na zimných štadiónoch? ( diskusia) a Archeologický výskum pri Žiline nebol zbytočný ( diskusia ).
Ale to je všetko nič proti odozve, ktorú permanentne vyvoláva článok Ekzém je preč - vďaka čomu? z tej istej rubriky. Zamýšľal som ho ako paródiu na reklamy ponúkajúce zázračné prostriedky na čokoľvek. Ako človeku, ktorého ekzém dlhodobo trápi (raz viac, inokedy menej, občas vôbec), mi nebolo zaťažko popísať príznaky ani doterajšie pokusy o liečbu. To malo dodať punc vierohodnosti na prvé čítanie.
No zároveň som do článku pridal mnoho náznakov, ktoré mali čitateľov trknúť:
1. Predstavil som sa ako "doktor" - také to povýšenecké predstavenie sa z reklám.
2. Spojenia "úplne nezištná pomoc", "skutočný zázrak" - to sú pre mňa osobne indikátory podvodu.
3. Neustále opakovanie mena produktu "jadrové mydlo Jadro" typické pre vymývanie mozgu teleshoppingom.
4. Veta zo záveru "Dodávajú ho aj s návodom, z ktorého sa dozviete, ako mydlo efektívne použiť a vôbec čo znamená slovo 'umývanie'." mala byť dostatočnou peckou medzi oči - veď kto nevie, čo je umývanie?
Už v diskusii k článku sa mnohí opýtali na podrobnosti, akoby uverili. Myslím, že niektorí skutočne uverili, čo potvrdzujú aj e-maily, ktoré z času na čas dostávam. Je to asi preto, že ekzém ľudí trápi doslova a dopísmena, chcú s ním niečo urobiť a tak hľadajú akúkoľvek možnosť. Viem, o čom hovorím...
Preto som sa rozhodol na koniec článku o ekzéme pridať malú vetičku, keďže v diskusii som sa k fikcii priznal.
A vám všetkým radím: berte internetové správy a najmä blogy s rezervou. Pokiaľ máte pochybnosti, informáciu z blogu si overte. Môže byť nesprávna náhodou aj zámerne, dokonca so zlým úmyslom.
Čomu hodno veriť na internete?
Zjednodušene povedané: ničomu. Iste, existujú stránky a aplikácie s komplikovaným a viacnásobným zabezpečením. Ale pokiaľ ide o rôzne správy, návody, novinky a blogy, treba ich brať s rezervou a overenie z nezávislého zdroja by malo samozrejmosťou. Je? Nie je.