Zmena trvalého pobytu a voľby

V poslednom období sme sa presťahovali. Fyzické sťahovanie je jedna vec, zmena trvalého pobytu druhá. Moja milá sa na miestnom úrade oficiálne prihlásila 1. februára. Všetky nutné úrady a inštitúcie obehala expresne. Dnes už má všetky preukazy na poriadku. Ibaže nevie, či bude môcť voliť v parlamentných voľbách. Rámcové informácie (z ktorých niektoré som vedel a niektoré nie) sú uvedené napríklad v tomto článku v Pravde. Kurzívou dávam citácie z článku, rovným písmom skutočnosti z našej reality.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

1. Kde presne mám voliť ? Čo keď som sa presťahoval?
V zásade človek volí v mieste svojho úradne registrovaného trvalého bydliska. Ak sa odsťahoval a úradom zmenu nenahlásil, volí tam, kde má zapísané trvalé bydlisko. Ak zmenu bydliska nahlásil, mal by byť zapísaný v zozname voličov tam, kde aktuálne býva. To, či tam je, si môže overiť na mestskom alebo obecnom úrade.

Všetko máme nahlásené. (Mne prišlo aj oznámenie, keďže som trvalý pobyt menil skôr a už som pevne usídlený v zozname voličov.) Teda na starom mieste určite moja milá voliť nemôže, má už aj OP s novým trvalým bydliskom.

Zašla teda na miestny úrad. V zozname voličov zapísaná nie je. Chlapík, ktorý má zoznam voličov v agende, len pokrčil plecami. Že aby prišla do volebnej miestnosti s OP, do zoznamu voličov ju neodpísal. Podľa jej slov: "Nevedel, čo s tým, podľa mňa tam zjavne bol len na vydávanie voličských preukazov."

5. Aké dokumenty k voľbám potrebujem?
Volič sa musí preukázať platným občianským preukazom, ak je zapísaný v zozname voličov. Ak nie je zapísaný v zozname, potrebuje aj voličský preukaz. Inak nemôže voliť.

Tomuto rozumieme tak, že prísť do volebnej miestnosti len s občianskym preukazom patriacim aj do onoho okrsku nestačí. Je to logické, lebo však si hocikto môže vybrať voličský preukaz, zo zoznamu voličov je potom pre príslušné voľby vyškrtnutý. Aj na svojom mieste potom musí mať voličský preukaz. (Napr. keď plánoval cestu v čase volieb, ale nečakane zostal doma.)

6. Čo mám robiť, ak obecný úrad nevykonal doplnenie, či zmenu mojích údajov?
Ak sama obec neodstráni chyby či nedostatky v stálom zozname voličov, môže sa dotknutý volič obrátiť na okresný súd príslušný podľa volebného okrsku s návrhom na vydanie rozhodnutia o vykonaní opravy alebo doplnení do stáleho zoznamu. Súd musí rozhodnúť do troch dní od podania návrhu, pričom proti takému rozhodnutiu už nie je možný opravný prostriedok. Na základe rozhodnutia súdu vykoná zmenu v stálom zozname obec, v deň volieb vykoná zmenu v zozname voličov okrsková volebná komisia.

Toto vyzerá byť na prípad mojej milej. Miestny úrad sa tvári, že nič.

To skutočne musíme ísť s takou hovadinou na súd? A s akým podaním? S akým kolkom?

Nemyslíte, že by sa predsa len malo dať aj na miestnom úrade ešte vybaviť normálne dopísanie do zoznamu voličov?

Či realita je ešte iná, než hovoria otázky a odpovede z Pravdy?

Čas je ešte na všetko. Dnes je 14. februára, voľby sú 10. marca, ak sa nemýlim.








Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu