Prečítané v MHD

Moja čitáreň. Bola minulý mesiac, bola aj tento. Jedna ruka sa drží tyče, druhá knihy. Ktorej? Michal Hvorecký: Lovci & zberači Daniela Kapitáňová: Nech to zostane v rodine! Iľf & Petrov: 12 stoličiek Douglas Adams: Dlouhý, temný čas svačiny duše

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Michal Hvorecký: Lovci & zberači
Od Hvoreckého som nedávno čítal Posledný hit, Lovcov a zberačov som mal v hľadáčiku dávno. Obsahujú 5 textov rôznej dĺžky, pritom poviedka Nové médium sa úspešne zúčastnila súťaže Poviedka 2000 . Hvoreckému veľmi dobre ide hyperbolizácia dnešných brand štýlov, ale 70-stranový Najhorší zločin vo Wilsonove bol na môj vkus trochu chaotický. Bratislava v alternatívnej histórii, keď je pridružená k USA a inkvizícia tu naplno funguje aj v 20. storočí naplno.

Daniela Kapitáňová: Nech to zostane v rodine!
Názov knihy je zároveň názvom reality show televízie Maxima. Rodinku chcú zavrieť na maličký ostrov a už to pofičí, budú sa žrať, žrať, žrať. Keby sa náhodou nechceli, tak príčinlivý štáb to zariadi. Proste klasika. Lenže všetko sa to zvrhne ešte predtým, než sa spustí ostrá. A už sa žerú. Nakoniec musí nastúpiť slovenský Hercule Poirot v župane a trochu to rozlúsknuť. Zaujalo ma to - a riešenie zločinu je vcelku logické, pritom prekvapivé. Môže byť.

Iľf & Petrov: 12 stoličiek
Toto bola absolútna bomba. Keď som nedávno čítal ich poviedky, boli tam aj fragmenty románu 12 stoličiek. Už som o ňom veľa počul, niektorým ľuďom stačí spomenúť meno Ostapa Bendera a už im hrá úsmev na perách... a ozaj. Veľký kombinátor, ako ho v románe opakovane titulujú, je podvodník nezvyčajného kalibru. Jeho podvody nie sú ďalekosiahlo premyslené, skôr využívajú nebotyčnú drzosť a všetky možné ľudské slabosti. Hlasne som sa rehotal a to v električke vyzerá čudne, ale keď ľudia videli prebal knihy, niektorí sa tvárili chápavo (ostatní zhovievavo). Jednoznačne odporúčam každému, kto sa chce pobaviť.

Douglas Adams: Dlouhý, temný čas svačiny duše
Aj toto je detektívka, ale iná. Dosť iná. Detektív Dirk Gently je pripravený vás zachrániť, aj keď sa zapletiete s bytosťami nezemskými. Má síce problém so svojou zlomyseľnou chladničkou, ale to je nič oproti problémom jednej Američanky žijúcej v Anglicku, ktorej: 1. nechcú voziť pizzu, 2. nechcú dovoliť odletieť do Nórska. Holistická pátracia metóda (základ: všetko so všetkým súvisí, takže každý náklad je opodstatnený) Dirka dostáva do najpodivnejších situácií, ktoré nie je možné vyložiť v rámci jedného odstavca. Na rozdiel od iných detektívok by som povedal, že v tejto nie je cieľom rozriešenie záhady, ale cesta je cieľ, teda to, čo hrdinovia zažívajú. V blázinci, vo Valhalle, v izbe, kde dieťa pozerá televízor - a pre blikot reklamy je schopné veľkých vecí. Chaos musí byť, tu je na mieste. Kniha pre fanúšikov Douglasa Adamsa, ale nie pre každého.

Proste: tentoraz som mal pri výbere šťastnú ruku.


Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

5 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu