Jedným z dôsledkov by vraj mala byť aj eliminácia auta ako symboluspoločenského statusu. Proti tejto téze sa v diskusiizdvihol pomerne silný odpor, citujem jeden z príspevkov: „Co alenechápu, proč by příchod levných čínských aut na tom "auto-statusu"něco změnil? Když dnes přijede ve Velorexu nebo Favoritu, budete zasocku. Když přijdete v čínským vozítku z OBI za 50.000 Kč, budete zasocku. Tak není vůbec žádný rozdíl. Dokonce i za socialismu jste sezařadil velorexem, trabantem - nebo ladou!"
Alebo: „Jinak ta analyza auta coby status symbolu je opravdupresna. Stve men to, radsi bych jezdil necim, co mne nezere 10 tisicmesicne na leasingu, ale bohuzel, pak clovek ziska nalepku firmy,"ktere se nedari", kdyz sef jezdi Felicii. Ach jo .."
Krásne bolo práve zaraďovanie vykreslené v českej klasike „Vrchní,prchni!" , kde hlavný hrdina šantil na Velorexe (a vďaka nemu dostal odsusedov prezývku Prdlavka).
Takže je faktom, že pre nezanedbateľnú skupinu ľudí je automobilpodstatným symbolom spoločenského zaradenia. V začiatkochautomobilizmu to bolo v rovine „máš auto či nemáš auto". Kto si automohol dovoliť, ten sa zaradil (prinajmenšom po stránke materiálnej) do veľmi vysokejspoločnosti. Potom prišiel Ford so svojím modelomT, ktorý umožnil aj strednej vrstve vlastniť auto. Dokonca mohlo byť ľubovoľnej farby, ovšemtá farba musela byť čierna -ale auto to bolo. Jazdilo. No ale Rolls Royce to nebol – a vtejto dimenzii rozvrstvenie funguje dodnes, len je oveľa jemnejšie. Jerozdiel nielen medzi Ferrari a Felíciou, ale aj medzi Peugeotom vzákladnej výbave a tým istým autom v koži.
Tým sa dostávam k zatiaľ poslednej myšlienke vo všeobecnejargumentácii. Myslíte si, že platí nasledovné tvrdenie podobne, ako platilo pri mobiloch (pre mladších a zábudlivejších pripomínam, že začiatkom 90. rokov bolimobilné telefóny brutálne exkluzívnymi veľkými tehlami, ktoré si mohol dovoliť len málokto):
co změní [levný automobil] ve statusu: ten cenový skok je tak propastný, že to v těchnižších třídách statusy opravdu zbourá. Studenti na statusy kašlou apořídí si tyto auta hromadně, po nich přijdou mladé páry, zkrátka samésympatické skupiny obyvatelstva, autíčka budou pěkná, mrkavá. Náhleten, kdo si kupuje V PRINCIPU TO STEJNÉ za šestinásobek, bude zahlupáka a ne za "statusově hodnotnějšího" člověka. V retailu užstatusové symboly neexistují - pokud si kupujete čokoládu FerreroRocher za 100Kč a vedle vás někdo Orionku za 12, na statusu tímnezískáváte a on neztrácí.
Platí to podobne u mobilov? ... že už dnes málokto pozerá, akú šunku alebo hitovku vyberáte?
A môže vôbec niečo také platiť u áut, ktoré už existujú viac ako 100 rokov (na rozdiel od mobilov)a ich prevádzka je čoraz drahšia (tiež rozdiel)?
Postihne automobil rovnaký osud ako mobilné telefóny?
Minulý týždeň sa na blocu objavila informácia o tom, že nejaká čínska automobilka plánuje výrobu auta za cca 60 000 českých peňazí. Nasledovala úvaha na tému sprievodných javov a dôsledkov takéhoto lacného auta.