... a ešte jedno ďalšie víťazstvo zo Soči pre Slovensko

Keď som pred mesiacom písal o prvom mieste Petra Gvozdjáka v kategórii dvojťažiek v turnaji pri príležitosti ZOH Soči, absolútne som neočakával, že by ešte v niektorom inom oddelení zvíťazil slovenský reprezentant. Prekvapenie! S radosťou preto dnes predstavujem ďalšie dve ocenené skladby našich skladateľov. Plus riešenie vynikajúcej skladby z minulého článku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Problém č. 287
Peter Gvozdják
I. cena Soči 2014

Mat 2. ťahom (9+8)

Dvojťažku č. 287 som ukázal minule, ale neprezradil som jej riešenie, len ruský komentár a ten som tak nejak preložil. Podstatným aspektom, ktorý úlohu vyšvihol až na vrchol poradia, je jej hlavná téma. Štvorprvkový Riceov cyklus. Na vysvetľovanie len tak je dosť ťažký, ale keď sa pozrieme na riešenie, všetko bude oveľa jednoduchšie a zrozumiteľnejšie:

1.Jc5? hr. 2.Jd7#
1...Jxf4 a 2.Sc3# A
1...Jxf6 b 2.Sc7# B
1...Db5!

1.Vd4? hr. 2.Vxd5#
1...Jf4 a 2.Sc7# B
1...Jxf6 b 2.Df4# C
1...Jb6!

1.Se4? hr. 2.V6f5# a 2.Dg5#
1...Jxf4 a 2.Dxf4# C
1...Jxf6 b 2.Dxf6# D
1...Dxb3!

1.Vb6! hr. 2.Dd6#
1...Jxf4 a 2.Df6# D
1...Jf6 b 2.Sc3# A

V troch zvodnostiach ("skoro-riešeniach", ktoré za čierneho ubránia jediné účinné obrany) a riešení je vždy obranou rovnaká dvojica obrán a, b, po ktorých sa v cyklickom poradí AB - BC - CD - DA vystriedajú štyri maty. Doteraz v tejto klasickej podobe štyroch fáz bez dvojníkov táto téma nebola spracovaná. Peter hľadal vhodnú schému celé roky – a podarilo sa. Opäť raz dokázal, že v oblasti cyklických zámen je najväčšou svetovou kapacitou.

Ale poďme ďalej k oveľa väčšiemu prekvapeniu.

Súťaž pomocných matov zvyčajne nie je pre Slovensko tou najsilnejšou. O to potešiteľnejším je zisk dvoch cien slovenskými skladateľmi. Úloha č. 288 dokonca vyhrala sekciu dvojťahových pomocných matov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 288
Zoltán Labai
I. cena Soči 2014

Pomocný mat 2. ťahom (6+13)
4 riešenia

Štyri rôzne cesty vedúce k matu čiernemu kráľovi (na ktorých obe strany spolupracujú, ako je zvykom v pomocných matoch) sa dajú rozdeliť na dve výrazne odlišné dvojice. Prvá vyzerá takto:

1.Jf4 Se2 2.Vd6 Ve5#
1.Je3 Vf5 2.Jc3 Sd3#

Spoločná motivácia ťahov je v nich nasledovná. Čierny jazdec odchádza z poľa, na ktoré vzápätí prichádza biely (téma prenasledovania, niekedy jej hovoria aj Umnovova téma, ale toto označenie je vzhľadom k rôznym okolnostiam nepatričné – chcete okolnosti poznať?), zároveň blokuje pole. Biely prvým ťahom pokryje pole. V druhom ťahu čierny preruší líniu krytia poľa, na ktoré následne biely matuje.

Analógia pekná, aj ortogonálno-diagonálna transformácia línií (ODT), no na cenu by to samozrejme bolo málo. Pozrime sa preto na druhú dvojicu riešení:

1.Sf4 Ve5+ 2.Kf3 Sxe2#
1.Ve3 Sd3+ 2.Kf4 Vxf5#

Opäť analogická stratégia, ktorá začína blokovaním poľa, tentoraz čierna figúra prekračuje pole, na ktorom biely následne šachuje čierneho kráľa. Ten vstupuje na pole, na ktorom následne dostane mat. Opäť ODT.

Ale to celé nie je všetko. Prichádza obsahové finále, z ktorého ste si už možno niečo povšimli. Polia, ktoré čierny blokuje v prvých ťahoch 1. a 3. riešenia sú rovnaké, podobne i v 2. a 4. riešení. A navyše si biele ťahy pri porovnaní týchto dvojíc riešení vymenia poradie! Takéto previazanie dvoch dvojíc riešení v pomocnom mate 2. ťahom je výnimočné a tak sa dá povedať, že prvé miesto je zaslúžené.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 289
Emil Klemanič
V. cena Soči 2014

Pomocný mat 2. ťahom (9+15)
4 riešenia

Okrem Zoltána Labaia sa dobre umiestnil i Emil Klemanič s úlohou č. 289 . Tiež môžete násť štyri riešenia, ale stratégia je úplne iná. môžem prípadne prezradiť, že niektoré biele kamene v potenciálnych postupoch matovania čierneho kráľa prekážajú, takže je potrebné sa ich zbaviť. S tým 15 čiernych kameňov nemôže mať problém. A snáď ani tí z vás, ktorí sa pustia do riešenia. To ostatne môže následne prezradiť v komentároch, pokiaľ bude záujem.










Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

763 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu