Asi najlepší skladateľ sveta za roky 1998-2000

Pred pár dňami som v jednom príspevku spomenul, že už je na spadnutie vydanie zlatej knihy kompozičného šachu za roky 1998-2000. Je známe, koľko úloh ktorý šachový skladateľ do knižky dostal a sú už známi i najúspešnejší jednotlivci. Najviac bodov za svoje úlohy získal francúzsky veľmajster v šachovej skladbe Michel Caillaud.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako som už uviedol v spomínanom príspevku , získať viac ako 10 albumových bodov za 3 roky je značkou vysokej kvality. Michel je veľmajstrom v šachovej skladbe už dávno a je jedným z mála skladateľov, ktorí dokážu tvoriť na špičkovej úrovni v mnohých žánroch, snáď okrem štúdií vo všetkých. Aj vďaka tomu umiestnil svoje úlohy až v 5 hodnotených oddeleniach a spolu nahonobil viac ako 48 bodov (presne 48,83).

Je treba povedať, že mnohé špičkové úlohy dneška sú ťažšie prístupné pre laikov. Tým prístupnejším sa preto zvykne hovoriť "populárne". Michel kedy-tedy robí i populárne úlohy. Za takú možno považovať jeho úlohu č. 5 z príspevku o dôkazovým partiách . Tu sú dve ďalšie staršie Michelove populárne a zároveň skladateľsky veľmi hodnotné dielka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 15
Michel Caillaud
venované Bengtovi Ingremu
3. pochvalná zmienka diagrammes 1993

Mat 3. ťahom (11+11)

Mat tretím ťahom, hm, povie si riešiteľ. Biely má celkom slušný arzenál, čierny toho veľa hrať nemôže. V skutočnosti môže hýbať len pešiakom na b2. Môže zobrať strelca a postaviť si dámu 1...bxa1D. Čo na to biely? No jednoducho odíde s pešiakom e2 preč a matuje čierneho jazdcom 2.e4! D ľubovoľne 3.Jce2# . Treba samozrejme odísť až na e4, aby sa neprerušilo krytie f3 bielou dámou.

Hm, a čo keby si čierny nepostavil dámu, ale vežu 1...bxa1V? To by odísť s pešiakom nestačilo, lebo veža je zamurovaná a čierny je v pate! Ale to biely môže využiť na vynútený ťah kráľom: 2.e3! Kxf3 3.e4# .

Samozrejme, keby čierny pešiak bral na c1 a staval hocičo 1...bxc1D, nasleduje 2.Sxf6! s ďalším 3.Sh4# .

Na každý ťah čierneho v diagramovej pozícii sme teda našli matové pokračovanie tretím ťahom, ale zatiaľ sme si nepovedali prvý ťah bieleho. Úha, tu je problém. Môžete si preveriť, že akýkoľvek prvý ťah bieleho ruší nejakú možnosť pokračovať alebo dáva čiernemu iné ťahy. Čo teraz?

Prvý ťah riešenia je 1.Dd5!! Biely sa dobrovoľne vzdáva pokračovaní po premenách pešiaka na a1, ale namiesto nich sa vynárajú nové. Na 1...bxa1D ide 2.e3! D ľubovoľne 3.Jce2# a na zákernú obranu patom 1...bxa1V sa preruší iná línia dámy ku f3 a matuje sa návratom 2.e4! Kxf3 3.Dd3# .

Všimnite si, že po rovnakých prvých ťahoch čierneho vychádzajú navzájom vymenené pokračovania bieleho v druhom ťahu, v diagramovej pozícii a po prvom ťahu. Toto je známou kompozičnou témou (volá sa to recipročná zámena útoku) a práve švédsky skladateľ Bengt Ingre sa tejto intenzívne venoval. Preto venovanie.

Populárny nádych dodáva úlohe obrana patom premenou na vežu. Také čosi sa v bežnej partii len tak nevidí.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 16
Michel Caillaud
II. cena 148. TT Probleemblad 1985

Mat 2. ťahom (6+1)

Druhá úloha má podstatne menej figúrok, len sedem, čierny kráľ nemá žiadnych pomocníkov. Ako ho biely dorazí na dva ťahy? Ponúka sa premena na dámu 1.d8D? , ale tá samozrejme čierneho spatuje, takže tadiaľ cesta nevedie.

Biely môže skúsiť slabšiu premenu. Keď v predchádzajúcej úlohe čierny mútil vodu premenou na vežu, skúsme to i tu: 1.d8V? Veža kryje d5, takže biely tým hrozí matovať 2.Se3#, lenže čierny nebude nehybne vyčkávať, naopak musí zahrať 1...Kb6! a tým sa proti matu ubráni kvôli voľnému poľu b7.

Ako to teda bude? To už nechám na aktívnych záujemcov...

Michel je veľmi príjemný chlapík. Má 48 rokov. Osobne som ho stretol na svetovom kongrese kompozičného šachu v roku 1993 tu v Bratislave, ale v tom čase som bol ešte skladateľské ucho a on bol pre mňa jeden z nedostižných "bohov". Ako ide čas, nedostižným z hľadiska kvality tvorby zatiaľ zostal, ale aspoň už k nemu nevzhliadam na nebesia. Naopak, keď sa na nejakej akcii stretneme, dobre pokecáme. Spoluprácou cez internet sme už vytvorili i niekoľko spoločných skladieb, napríklad tuto úlohu patriacu do rozprávkového šachu . Ale to už zachádzam do prílišných brutalít. :-)

(písané 17. septembra 2005)

Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu