Logickú preto, lebo jej podstatou je logická výstavba hry v podobe plánov. Najjednoduchšie si to možno vyložiť tak, že biely má nejaký pokus (hovorí sa mu hlavný plán), ktorý nevychádza kvôli silnej čiernej obrane. Preto najskôr urobí manéver, ktorým pripraví pôdu pre úspešnú realizáciu hlavného plánu. Tomuto manévru sa hovorí prípravný plán. Pokiaľ je prevedený správne, hlavný plán už prejde.
Problém č. 272 |
Na ilustráciu hlavného a prípravného plánu som pred predvedením spomínanej chuťovky vybral miniatúrku č. 272 od známeho sovietskeho autora Leonida Kubbeľa .
Akýkoľvek pohyb bieleho strelca hrozí 2.Db1#, ale pre našu logickú štruktúru je podstatný najmä pokus 1.Sd3? s tou istou hrozbou. Čierny sa ubráni ťahom 1...Vb8! , tzv. účinnou obranou.
Preto biely najskôr vykoná prípravný plán 1.a4! s hrozbou 2.Da2#. Proti nej má čierny jedinú obranu 1...Vxa4, ktorej vynútením však biely dosiahol cieľ prípravného plánu, zhoršenie postavenia veže. Skutočne ide o zhoršenie, napriek priblíženiu sa k udalostiam. Dôvodom je, že po spustení hlavného plánu 2.Sd3! (práve na stĺpec d, aby veža nemohla šachovať) sa čierny proti hrozbe 3.Db1# musí brániť ťahom 2...Vb4. Tým však nielen veža opustila stĺpec a, ale navyše aj prekryla strelca, takže príde úplne nový mat 3.Da3# .
(Mimochodom, hra čiernej veže spolu s bielymi plánmi spĺňa definíciu rímskej témy .)
Pozrime sa teraz na už sľubovanú úlohu č. 273 z Albumu. Čierny má síce materiálnu prevahu, ale bieli jazdci držia čierneho kráľa v klepci, biely má ešte voľnú vežu na h2, zatiaľ čo všetky čierne figúry stoja dosť mimo hry. Ako dá biely mat 7. ťahom? Nie je to také zložité, ako navráva dĺžka - počet ťahov.
Problém č. 273 |
Prvý pokus bieleho - a teda hlavný plán - je priamočiaro 1.Vc2? s hrozbou 2.Vc4#. Jedinou čiernou obranou je 1...b5! Z ďalšieho vidno, že sa tým rozohrá aj strelec na a7 a už sa bielemu nepodarí matovať.
Prvým prípravným plánom je tak 1.Vd2? s hrozbou 2.Vd4# a vidinou 1...bxc5 2.Vc2! a 3.Vc4#. Ako príprava slušné, ale nie dostatočné, lebo čierny môže hrať múdrejšie 1...Jf5! a pre zmenu sa rozohrá jeden z jazdcov, biely už matovať nestihne.
Preto biely skúsi predradiť druhý prípravný plán 1.Ve2? s hrozbou 2.Ve4# a cieľom 1...f5 2.Vd2 bxc5 3.Vc2 a 4.Vc4#. Lenže čierny má inú účinnú obranu 1...Sg6!
Preto príde už tretí prípravný plán 1.Vf2! so zrejmou hrozbou 2.Vf4#. Spomedzi možných čiernych obrán pokračovaniu 2.Vf4+ dôkladne bráni len 1...Jg6 s napadnutím f4. No to znamená, že strelec h5 je vypojený a tak môže prísť druhý prípravný plán 2.Ve2! s hrozbou 3.Ve4#. Dôkladne bráni len 2...f5 a tak príde pôvodne prvý prípravný plán 3.Vd2! s hrozbou 4.Vd4#. Jh6 je spacifikovaný, takže príde jediné 3...bxc5 a biely žne zaslúženú úrodu hlavným plánom 4.Vc2! s hrozbou 5.Vc4# . Hotovo?
Nie úplne! Biely síce logicky zoradenými plánmi dosiahol svoje, no zároveň predsa len trochu zosilnil pozíciu čierneho, ktorému sa objavila nová obrana, pôvodne neexistujúca: 4...Je5. Je to tiež vyvrátenie? Nie, čierny si nepomôže, lebo biely napriek všetkému ide 5.Vc4+ Jxc4 6.Jc3+ Kb4 7.J7d5# .
Je to tak, bielemu stačia na mat dvaja jazdci, keď už sa mu podarilo vyvolať blokovanie poľa c4 čiernym jazdcom.
Parádna úloha, ktorá popri trojici prípravných plánov zaujme postupným pohybom čiernej veže smerom k matu Vh2-f2-e2-d2-c2. Je istotne zaujímavé, že z ročného mnohoťažkového turnaja časopisu Schach 2006 sa do Albumu dostali až 4 úlohy. Svedčí to o dosť vysokej kvalite tohto turnaja, ostatne z väčšiny turnajov sa do Albumu nedostane nič.