Úlohy z alkoholických turnajov

Na prelome júla a augusta sa v holandskom Wageningene konal svetový kongres kompozičného šachu. To znamenalo riešiteľské súťaže (už vtedy som aktuálne krátko referoval o úspešnom výsledku našich), zasadanie Stálej komisie FIDE pre kompozičný šach, prednášky a tiež niekoľko skladateľských súťaží.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Tie sa delia na dva druhy. Oficiálne - vypísané organizátormi kongresu - a neoficiálne - vypísané ostatnými účastníkmi a zväčša dotované cenami v podobe skleneno-tekutej. Tento rok to boli turnaje Whisky, Metaxa, Vodka, Champagne, Becherovka, Spišská borovička, Sabra, Tzuica, Grappa. Pekný výber, čo? Teraz si predstavte účastníka kongresu, ktorý berie cenu v troch turnajoch... asi nečudo, že niektoré národy majú mimoriadne kvalitných skladateľov.

K turnajom s takýmito cenami patrí aj Moskovská matrioška. Navonok nevinne pôsobiaca postavička ukrýva podobné sklené vnútro. Tento matriošku vyhrala spoločná skladba môjho českého kamaráta Michala Dragouna a súčasného šéfa Slovenskej organizácie kompozičného šachu Emila Klemaniča. Pozrite na diagram č. 56.

Téma turnaja bola nasledovná: pomocný mat 2. ťahom, v ktorom sa z diagramu vytvorí druhá pozícia výmenou miest bieleho kráľa a iného bieleho kameňa. Zo siedmich ocenených skladieb si v jednej vymieňal miesto s kráľom strelec a v ostatných jazdec. Tak je tomu aj v č. 56 , v ňom má navyše každá pozícia dve riešenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 56
Michal Dragoun
Emil Klemanič
I. cena Moskovská matrioška
Wageningen 2006

Pomocný mat 2. ťahom (6+15)
2 riešenia
b) vymeniť Kc4 a Jd2, 2 riešenia

Na čierneho kráľa sú nasmerované dve batérie, jedna so strelcom vzadu, druhá s vežou vzadu. Množstvo čiernych brániacich kameňov, ktoré napádajú ako tieto kamene, tak líniu medzi nimi a kráľom, si vyžaduje, aby biely matoval dvojšachom. Vtedy sú tieto napadnutia ako obrana slabé, hrajúci šachisti dobre vedia, aký hnusný a silný vie byť dvojšach. Takže matovať bude jazdec a kráľ predtým uvoľní líniu, aby zadný kameň za ním kryl polia okolo čierneho kráľa.

Prvé riešenie je potom 1.Ke3 (vstupuje na pole, na ktorom môže dostať dvojšach, zároveň zacloní Vf3 a uvoľní pole pre bieleho kráľa) Kc3 2.Df2 (blokuje f2) Jf1# (nie 2...Jc4+?, pretože tým by zakryl líniu veže).

Druhé riešenie je podobné, až na to, že blokovanie sa uskutoční v 1. ťahu čierneho a biely kráľ nič nekryje, iba odstupuje z línie: 1.Jg6 (uvoľní d5 pre bieleho kráľa a blokuje) Kd5+ 2.Kg5 Jxf3# (opäť nie 2...Je4+?).

Ako sa situácia zmení po výmene miest bielych predných figúr batérií, kráľa a jazdca? V b) pozícii sú riešenia veľmi podobné, je až úžasné, ako to skvelo vyšlo:

1.Ke4 Kc2 2.Jd5 Jd6# (2...Jd2+?)
1.Dh3 Kxe1 2.Kg4 Jxe5# (2...Je3+?)

Forma 2+2 podobných riešení v dvoch pozíciách pomocných matov je v poslednej dobe pomerne populárna, dokonca dostala svoje špeciálne pomenovanie, v skratke HOTF, z anglického "helpmates of the future". Podľa mňa trochu nadnesené - ale s emocionálnym preháňaním sa u umelcov stretneme často. :-)

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 57
Sally Lewis
Čestné uznanie Vodka
Wageningen 2006

Mat 2. ťahom (8+5)

Z ostatných turnajov som na riešenie vybral dvojťažku č. 57 . Je zaujímavá z viacerých hľadísk. Získala jedno z viacerých čestných uznaní (už nedotovaných alkoholom) v turnaji Vodka. Témou turnaja boli aristokratické pozície, čo v kompozičnej terminológii znamená pozície bez pešiakov, len s figúrami.

Niektorých možno zaujme aj to, že autorom č. 57 je vlastne autorka. Koľkých to trklo, keď sa pozreli na meno? Šachových skladateliek nie je veľa a Sally skladá len občas, najmä na kongresoch, kam chodí so svojím mužom, Angličanom Tonym Lewisom.

No a z obsahu úlohy by vás pri riešení mohla zaujať najmä poloväzba. To je konštelácia na d-stĺpci, v poradí Vd1-Jd2-Vd3-Kd5. Čierne figúry J a V z nej môžu voľne odchádzať, avšak vždy len jedna z nich, pretože po odchode veže je zrazu jazdec viazaný a naopak. Ako to biely využije pri matovaní?

(písané 19. augusta 2006)





Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu