Ľudia sú ako kométy

Čítal som si teraz trochu vo Wikipedii, len tak náhodne oddychovo som vstrebával informácie, a tu mi napadlo niečo zvláštne. Źe ľudia na seba prevzali úlohu kozmických telies. Meteoridov, asteroidov, komét... Nie tým, že sa zrazu zjavia niekde na oblohe a zažiaria. To sa podarí málokomu z nás, Warholových 15 minút slávy pre každého ešte stále nie je štandardom. Nie, ide mi teraz o to, že ľudstvo spravilo morskej krave to isté, čo meteoridy tyranosaurovi, a sebe by to mohlo spraviť tiež.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Už je jasné, že ide o vyhynutie druhov. Vymieranie je úplne normálnym dôsledkom vývoja - nové živočíšne i rastlinné druhy sa objavujú, staré (alebo neschopné nové) vymierajú, postupne tak, ako sa menia podmienky v ktorých musia žiť a ako sa im dokážu prispôsobiť. Počas stámiliónov rokov sa objavili a opäť zmizli. Biológovia dokonca stanovili akúsi normálnu rýchlosť vymierania - 2 až 5 čeľadí za milión rokov.

V histórii Zeme však bolo niekoľko období, v ktorých bolo vymieranie oveľa rýchlejšie. V angličtine ich nazvali extinction event - udalosť vymierania. Známe vyhybutie dinosaurov pred 65 miliónmi rokov bolo poslednou udalosťou vymierania v minulosti. Vedci sa viac-menej zhodujú, že bolo pravdepodobne spôsobené dopadom nejakého vesmírneho telesa.

Najväčšou takouto udalosťou bolo asi tzv. Veľké vymieranie na prelome prvohôr a druhohôr, teda medzi permom a triasom, pred asi 252 miliónmi rokov. O jeho príčine sa špekuluje, môže ňou byť pohyby kontinentov, vulkanická činnosť, žiarenie z kozmu, dopad vesmírnych telies, výrony plynov, ktoré spôsobili vznik skleníkového efektu... alebo kombinácia týchto príčin. Každopádne počas neho vymrelo asi 90 % všetkých morských druhov a 70 % suchozemských stavovcov. Na nejakú dobu prevzali na súši vedúcu úlohu huby. (Ty kokos, vládli nám hadovky smradľavé a kozáky. :-))

No a prečo do toho pletiem ľudí? Jednoducho preto, že podľa názoru mnohých biológov prístup ľudí k prírode spôsobí v perspektíve 100 rokov vyhubenie približne polovice existujúcich druhov - a teda vlastne prebieha siedma známa udalosť vymierania. Poriadne rýchlo, stovky rokov sú z hľadiska vývoja druhov ničím, predtým vždy taká udalosť trvala státisíce rokov. (Žijeme v historických časoch. :-))

Heh, ja sám nie som žiaden militantný ochranca prírody. Nemá zmysel za každú cenu chrániť každý druh slimáka. Prispôsobivejšie druhy zaberajú miesto menej prispôsobivých, taký je beh sveta. "Veľké vymieranie" nie je vyhladenie života ako takého, vždy išlo len o zmenu v dominantnej forme života v danom prostredí. Preto mám len trošku strach, aby Homo sapiens nebol v tej polovici druhov, ktorá do sto rokov vyhynie... zvlášť, keď sa hovorí o "zmene dominantnej formy života". V mnohých zmysloch ňou sme. :-(

(písané 14. júla 2005)

Malý disclaimer: Nie som biológ, ekológ, geológ ani paleontológ. Nepoznám presnú slovenskú teminológiu. Len som popísal, čo ma zaujalo, preložil som, ako som bol schopný - takže privítam opravy.

Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu