Poďme k veci. Článok to síce bol zverejnený na prvého apríla, no jeho obsah bol dosť vážny. Odporúčam prečitať každému, koho pohľad zvonku na fungovanie vybrali.sme.sk zaujíma. Zameriava sa na stratégiu ako dostať (najlepšie vlastný) článok na titulnú stranu. K tomu niekoľko mojich komentárov
1. Kvalita a zaujímavosť článku sú najdôležitejšie.
V tom sa zhodneme. Možno by som na svojom piesočku túto myšlienku rozvinul. Sú dve cesty, ako dosiahnuť vysokú atraktivitu. Buď napíšete/pridáte dobrý článok, ktorý nemusí mať nič nutne spoločné so súčasnými udalosťami (osobne vyberám skôr také články, ale za podobné aj bežne hlasujem) alebo napíšete/pridáte článok, ktorý buď ako prvý aktuálne a aspoň trochu rozumne spracúva aktuálnu tému alebo aktuálnu tému veľmi dobre spracúva z originálneho pohľadu (za také články rád hlasujem).
2. Šanca článku nezávisí len od počtu hlasujúcich, ale aj od váhy ich hlasu.
Aj v tom sa zhodneme. Nakoniec, niet lepšieho dôkazu ako rebríček najlepších noviniek za 2 dni, v momente, keď toto píšem, majú po rade 17, 5, 14, 11, 6, 11, 8, 8, 10, 13, 3, 2, 3 hlasov, a to sú ešte na prvej strane noviniek aj články s 9, 4, 4, 5, 4, 5, 4 a 5 hlasmi, ktoré sa do rebríčka na pravej strane nedostali.
3. Užívatelia majú svoj vlastný rozum, nesnažte sa ich okabátiť.
To platí práve pre uživateľov s dlhšou históriou, ktorí vedia "ako to chodí".
Ak je medzi užívateľmi nerovnosť, môžem dúfať, že ako senior užívateľ má môj hlas väčšiu váhu než hlas nejakého anonyma alebo nového nicku. Preto má cenu komentovať nasledovné odporučenie:
"Požiadať známych o zahlasovanie?
[...]
Poznáte však niekoho z top užívateľov? V tom prípade “go ahead”, dajte im vedieť, že ste medzi nové články pridali ten svoj . Nedá sa to nazvať manipuláciou hlasovania, pretože väčšinou top užívateľ bez prečítania článku a uistenia sa, že článok je naozaj hoden titulky, aj tak nezahlasuje. Len mu ponúknete informáciu, on už s ňou narobí, ako chce."
Naozaj to nie je manipulácia hlasovania... len je to zbytočné a kontraproduktívne. Keď je niekto top užívateľ podľa tabuľky, dá sa predpokladať, že vybrali.sme.sk je jeho obľúbenou stránkou a že novinky sleduje. Ako ináč by sa stal top užívateľom? Navyše pokiaľ niektorých z dotyčných poznám, na nete síce trávia veľa času, ale snažia sa ho využívať efektívne, takže na vybrali.sme.sk chodia, keď to im vyhovuje, nie keď ste práve vy zverejnili článok alebo ho pridali do noviniek... mňa osobne podobné upozornenia naladia negatívne.
(Ani nehovorím o podvodných popisoch, zmenách a podobne, tie som videl zmiznúť za chvíľu – keď admini nespia. Ale o tom všeobecnejšie nižšie v šiestom bode.)
4. Pridávanie vlastných článkov robte s mierou, skutočne striedmo, najlepšie len výnimočne alebo vôbec.
Toto je kontroverzná vec a dovolím si skôr nesúhlasiť s nasledovným odporučením:
"Poslať článok sám alebo nieJednoznačná odpoveď neexistuje, ale osobne sa prikláňam k názoru, že nie je na tom nič zlé, ak si článok pošle sám autor. Jednak si myslím, že hlasujúci na vybrali.sme.sk nehlasujú v závislosti na tom, kto ten článok poslal (ak áno, tak je to zle). Po druhé, takto máte vynikajúcu šancu si sami určiť presný čas uverejnenia."
Podľa môjho názoru je potrebné túto otázku vidieť v niekoľkých rovinách. Pridávanie každého vlastného článku je úplne kontraproduktívne. Keď sa pozriem už na piaty článok od toho istého človeka, ktorý mi nič nehovorí, tak všetky ďalšie už ignorujem. Nie je jedno, kto článok pridal. Vždy sa letmo pozerám na to, kto článok pridal a zároveň kontrolujem doménu, kde je článok. Ušetrí mi to klikanie a čas.
Ešte v začiatkoch sa opakovaným pridávaním vlastných článkov dala nahnať čítanosť a publikovanosť, najmä keď bolo používateľov málo, nakoniec niekoľkí z top užívateľov sú už dnes neaktívni. Mňa osobne však ich aktivity iritovali a dal som to už vtedy najavo. Situácia sa zmenila, admini sú akčnejší, tapetári skoro bez šance, no človek sa naučil aj jemnejšie rozlišovať...
A preto je myslím logické, že keď niekto pridáva rozumne dlhú dobu, že sa pozriem, čo pridal vždy, keď vidím jeho meno - a naopak. Nejde o nijakú kliku, ale celkom prirodzenú blízkosť názorov na to, čo je dobré a čo nie, a to ako pokiaľ ide o obsah, aj pokiaľ ide o štýl.
Čas uverejnenia na vybrali.sme.sk je podľa mňa úplne nepodstatný práve kvôli váhe hlasu. Osobne sa preletím pohľadom všetky pridané články od posledného pozretia služby, to je pár sekúnd plus najlepšie novinky za dva dni a tak mi máločo podstatné ujde.
(Mimochodom, sám som si za tie roky pridal asi len 15 článkov alebo tak nejak – a to ich mám na blogu stovky.)
5. Ak natrafíte na zaujímavý článok, pošlite ho do vybrali.sme.sk.
Tu sa úplne zhodneme. Nakoniec, veď o tom služba je.
Ďalej pravidlá používania služby upravujú pridávanie článkov z tej istej domény – ale nič nehovoria o rôznych doménach. Takže pokojne môžete pridať aj 4 dobré články naraz, ak na také naďabíte. Ale zdôrazňujem dobré, zaujímavé... pričom konečné rozhodnutie či sú dobré, urobí dav – a či ste alebo nie ste tapetár, to je zase na adminoch. Takže aj v tomto smere radšej striedmo.
6. Rešpektujte adminov, pravidlá a všeobecnú netiketu.
Pokiaľ naštvete admina, máte problém bez ohľadu na to, aké skvelé články píšete a pridávate.
Pokiaľ naštvete ostatných užívateľov, môže to dopadnúť podobne. Za tie roky som videl prísť a odísť mnoho neprispôsobivých, uvediem dva príklady, ktoré som aj popísal... a kde je im koniec? Lupus a Tuli .
Tááák... teraz rozmýšľam, či som ešte niečo nezabudol... ale hádam nie. Prípadne doplním.
P.S. Aj keď dúfam, že tento článok je k veci, je otázne, či niečo môže priniesť veľkému davu na vybrali.sme.sk , takže ak náhodou po jeho prečítaní cítiš potrebu pridať ho tam, skús to ešte raz zvážiť. Ak tam už je a chceš zaňho zahlasovať, čo už, nebudem Ti brániť, veď prinajmenšom to značí, že sa našli aspoň dvaja ľudia, ktorí si myslia, že sa oplatí zaňho hlasovať... pridávajúci a Ty. ;-)