Budapešť - fotografie s komentárom

Človek by sa nemal na nič tešiť. Potom to dopadne katastrofálne. Ale.. aj kolaps maďarských železníc stojí za komický výraz v tvári..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Kvôli vidine skvelého výletu sme vstali zavčasu, vlak odchádzal z Bratislavy o 5:53. Teda.. mal odísť. Vyrazili sme s trištvrtehodinovým meškaním. Očakávaný príchod: okolo 8:30. Reálny príchod cca 13:00 a som si istá, že by sme v ten deň ani neprišli, keby sme sa nerozhodli z okraja Budapešti dopraviť mestskou. Tá skolabovala až nasledujúci deň..

Napriek tomu, že nezvyknem nič plánovať, tento výlet som mala naplánovaný pomly do minúty. Ďalšia osudová chyba. Sľubujem, už nikdy.

Brodili sme sa snehom ako na Sibíri... teplota klesala hlboko pod bod mrazu a nám zrazu prestalo byť do smiechu. Mne, zvyšok o úsmev na tvári prišiel už dáááávno... Nuž, nezaprela som svoj entuziazmus. Budapešť milujem! Už len pre jej historickú hodnotu. Vyvoláva vo mne príjemné pocity a vždy sa tam rada zastavím..

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hősök tere - jedno z najkrajších námestí Budapešti, minimálne vďaka pamätníku milénia, ktorý tu stojí takmer 100 rokov. Uprostred sa nachádza vysoký stĺp, na vrchu ktorého je archanjel Gabriel. V polkruhu sa nachádzajú sochy štrnástich významným maďarských štátnikov.

Hosok tere
Hosok tere 

Celá táto komédia sa diala hlavne kvôli návšteve vianočných trhov na Vörösmarty tér, ktoré sme nakoniec prebehli nadpozemskou rýchlosťou.

Vianočný strom na Vorosmarty ter
Vianočný strom na Vorosmarty ter 

Hneď vedľa bolo nákupné centrum, z ktorého bol krásny výhľad na trhy, a hlavne z tepla. (fotilo sa to naozaj veľmi komplikovane..)

Pohľad na vianočné trhy zvrchu
Pohľad na vianočné trhy zvrchu 

Hradný kopec s kráľovským palácom - Budavári palota, ktorý je súčasťou kultúrneho svetového dedičstva UNESCO.

Skryť Vypnúť reklamu
Hradný kopec
Hradný kopec 

Budavári palota.

Budavári palota
Budavári palota 

Bazilika svätého Štefana

Bazilika sv.Štefana
Bazilika sv.Štefana 

Vnútri mi okamžite udrel do očí nápis: "zákaz fotografovať". Priznávam, porušila som tento zákaz a na pána strážnika som sa veeeľmi pekne usmievala, no statív som sa neodvážila vytiahnuť.. Vďaka všetkým svätým, fotoaparát ešte stále vlastním, a ani ľahšia o nejaké drobné nie som. Zatiaľ.

maketa Baziliky
maketa Baziliky 

Nádhera. Ticho. Pokoj. Úžas.

zvnútra
zvnútra 
zvnútra
zvnútra 
zvnútra
zvnútra 

Už bolo relatívne neskoro. Mali sme asi dve hodiny do odchodu vlaku, na ktorý sme sa zberali. Bolo niečo po šiestej hodine podvečer a keď sme sa konečne dostali na, podľa mojich slov, najkrajšiu vlakovú stanicu v strednej Európe, pristavený bol vlak, ktorý mal odísť pred zhruba piatimi hodinami. (fotografia stanice vznikla v lete)

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

A tak sme sa rozhodli nastúpiť do vlaku, ktorý smeroval do Prahy. S príjemným, pohodlným interiérom..

Vlak Budapešt - Praha
Vlak Budapešt - Praha 
interiér
interiér 
interiér
interiér 

Cestou späť sme obišli vlak, ktorým sme pricestovali, ešte stále nedorazil na stanicu... Tento, ktorým sme cestovali, bol úplne prázdny, nečudo. Na ďalší deň v Budapešti skolabovala mestská doprava, dokonca aj metro. Som rada, že sme nepočúvli slečnu na informáciách, ktorá nám neodporúčala cestovať vlakom. Zimná Budapešt má tiež svoje čaro, ale toto?

hl.st. Bratislava
hl.st. Bratislava 

Konečne doma! Vyčerpaní, no napriek tomu s úsmevom na tvári... Najbližšie na jar...

Katarína Lovaszová

Katarína Lovaszová

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Strácam sa v dave, napriek tomu, že plávam proti prúdu. Žijem svoj život, tak ako viem. Pracujem, študujem, snáď aj raz doštudujem. Fotím. Píšem. Robím, čo ma baví. Zoznam autorových rubrík:  Z ciestTak ma napadlo..kúsok zo mňaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu