reklama

365 MILIÓNOV EUR ?

...čo nebolo vidieť na obrazovke, nebude vidieť ani v zdravotníctve ?

365 MILIÓNOV EUR ?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Téme dofinancovania rezortu zdravotníctva a aktuálnemu hospodáreniu VšZP som sa venovala v svojich

blogoch viackrát : PO NÁS POTOPA - Ľubica Hlinková - (blog.sme.sk)

                                PO NÁS POTOPA II - Ľubica Hlinková - (blog.sme.sk)

 

       Aj preto som si v utorok 22.3.2022 so záujmom pozrela tlačovú besedu ministrov financií a zdravotníctva 🔵NAŽIVO: Spoločné vyhlásenie... - Ministerstvo financií SR | Facebook, a tak vám ponúkam spoločné zamyslenie nad informáciami, ktoré tam zazneli a hľadanie odpovede na otázku : Aká bude reálna výška dofinancovania zdravotníctva ?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

       Písal sa rok 1469 a v talianskom meste Florencia sa narodil Niccolò Machiavelli, filozof a politický mysliteľ, autor diela Vladár. Pri pohľade cez prizmu jeho myšlienok sa „Spoločné vyhlásenie ministrov...“ preukázateľne riadi teóriou „účel svätí prostriedky“. Je možné, že  sa ľudia v svojej podstate za 550 rokov nezmenili ?

 

Minister financií nám sebavedomo oznámil, že do zdravotníctva má v tomto roku prísť navyše 365 miliónov eur : 1,  vyššia platba za poistencov štátu 100 miliónov eur

         2,  zvýšenie základného imania VšZP 120 miliónov eur

         3,  vyšší výber poistného 145 miliónov eur

SkryťVypnúť reklamu
reklama

        

„Vladárovi nikdy nechýba legitímny dôvod na to, aby porušil svoj sľub. Kapitola 18“ —  Niccolo Machiavelli, kniha Vladár
Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/53443-niccolo-machiavelli-vladarovi-nikdy-nechyba-legitimny-dovod-na-to-aby/

Aká je realita ?

Ak štát doplatí za svojich poistencov 100 miliónov eur, budú to v roku 2022 jediné reálne zdroje na dofinancovanie sektora. Pričom stále platí, že priemerný zamestnanec prispieva do systému zdravotného poistenia približne 5 krát viac ako štát za svojich poistencov. Nárok na zdravotnú starostlivosť majú však všetci rovnakú...

Zvýšenie základného imania VšZP je potrebné chápať ako úhradu účtovnej straty roka 2021, takže ide o zdroje, ktoré už boli vyčerpané. Ak by tento krok akcionár neurobil, VšZP by hrozil Ozdravný plán, alebo Bankrot !

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vyšší výber poistného v priebehu roka 2022, je v tejto hektickej dobe „holubom na streche“ a jeho optimistická prezentácia nemá žiadnu oporu v reálnej analýze. Zobrať štatistiky účtovne uzavretých prvých dvoch mesiacov tohto roka a vytvoriť „ilúziu makroprognózy zvýšeného výberu poistného“ je po 24.2.2022 a následných udalostiach na Ukrajine, postavené na vode. Takmer každý deň počúvame prognózy o obmedzeniach vo výrobe, prepúšťaní zamestnancov,... Malým zázrakom bude ak na konci roka zistíme, že reálny výber poistného medziročne neklesol.

 

„Ľudia sú takí prostorekí a toľko sa pachtia za tým, čo práve potrebujú, že kto chce klamať, vždy nájde niekoho, kto sa oklamať dá.“ —  Niccolo Machiavelli
Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/298070-niccolo-machiavelli-ludia-su-taki-prostoreki-a-tolko-sa-pachtia-za-tym/

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo ešte zaznelo v spoločnom vyhlásení a stojí za pozornosť?

Existuje zákonná povinnosť štátu znížiť odvod za svojich poistencov ak zistí, že výber poistného do zdravotných poisťovní je vyšší ako bol plán .

V tomto kontexte si kladiem dve otázky :

O akom, mne neznámom zákone hovoril pán minister financií ?

Ak na MF SR existuje prognóza zvýšeného výberu poistného pre rok 2022 na úrovni 145 miliónov eur,  o koľko by musel štát znížiť odvod za svojich poistencov, aby naplnil znenie tohto zákona ?

Všeobecná zdravotná poisťovňa použila na úhradu nákladov spojených s poskytovaním zdravotnej starostlivosti 99,9% zo 100% vybraného poistného.

V čase môjho pôsobenia vo funkcii generálnej riaditeľky  boli prevádzkové náklady VšZP na úrovni cca 3,5% . Aj tu sú na mieste iba dve otázky :

Plánovalo aktuálne vedenie VšZP  nereálne prevádzkové náklady vo výške 0,1%  ?

Alebo boli náklady VšZP  celý rok bez kontroly s pocitom istoty, že finálna účtovná strata bude následne dofinancovaná štátom ?

 

Na záver :

Aká bude reálna výška dofinancovania zdravotníctva ak vychádzame z informácii, ktoré zazneli v spoločnom vyhlásení ministrov financií a zdravotníctva ?

Bude to 100 miliónov eur ! Z toho približne 60 miliónov pôjde do VšZP...

Ak bude vedenie VšZP  pokračovať v nastolenom trende hospodárenia, bude zazmluvňovať a míňať financie, ktoré očakáva na základe „makroprognózy“ , koncom roka bude témou dňa jej účtovná strata za rok 2022 na úrovni cca 150 miliónov eur. Jediným korektným spôsobom dofinancovania zdravotníctva je zvýšenie platieb za poistencov štátu na dvojnásobok, ktoré bude sprevádzané efektívnou kontrolou hospodárenia.

 

 

Ľubica Hlinková

Ľubica Hlinková

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  136x

Som bývalá generálna riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne, v svojom profesionálnom živote sa venujem liekovej politike. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu