reklama

PO NÁS POTOPA

...hrozí Všeobecnej zdravotnej poisťovni ozdravný plán ?

PO NÁS POTOPA
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Po nás potopa je historický román českého spisovateľa Josefa Tomana z počiatku vlády šialeného cisára Caligulu, ktorý minul takmer všetok štátny majetok...  S odkazom na túto historickú skutočnosť,  vám ponúkam spoločné zamyslenie nad aktuálnym hospodárením VšZP. 

Na internetovej stránke VšZP sa bez problémov dočítame marketingovo zaujímavé ale hlavne "pozitívne“ informácie, napr. :

VšZP získala prestížne ocenenie Najdôveryhodnejšia značka v kategórií zdravotných poisťovní za rok 2021“ (13.12.2021)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Historický úspech VšZP: Od januára prejde najviac nových poistencov práve do najväčšej zdravotnej poisťovne“ (22.11.2021)

       O aktuálnom hospodárení sa však nedozvieme takmer nič, pričom práve tieto informácie sú z pohľadu klientov poisťovne a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,  podstatne dôležitejšie ako zisk ocenenia „Najdôveryhodnejšia značka“ z troch poisťovni na trhu, alebo nárast poistencov na rok 2022 o 0,2 %. Mimochodom, účelovosť tejto informácie najlepšie potvrdzuje skutočnosť, že reálny stav poistencov k 1.1.2022 je cca o 10 tisíc nižší ako bol k 1.1.2021.

       Ak je pravdou informácia, ktorá koluje v časti odbornej verejnosti a VšZP hrozí, aj napriek dofinancovaniu štátom za rok 2021 strata takmer 90 mil. EUR , tak je na mieste položiť si otázky :

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„ Aké opatrenia prijalo na rok 2021 vedenie poisťovne a jej zriaďovateľ MZ SR po zaknihovaní  straty za rok 2020 vo výške 114 mil. EUR ?“

„ Hrozí Všeobecnej zdravotnej poisťovni v roku 2022 ozdravný plán ?“

„ Ako efektívne hospodári vedenie poisťovne keď aj po dofinancovaní štátom je v trvalej strate ?“

        VšZP mala v minulosti tri ekonomicky dramatické prepady :

rok 2010 ......  strata 120 mil. EUR ,  

rok 2016 ......  strata 112 mil. EUR,

 rok 2020 .......strata 114 mil. EUR.

        Zaujímavosťou je, že kým v rokoch 2011 a 2017, ktoré prišli po stratových rokoch, boli vtedajším vedením poisťovne vždy prijaté racionalizačné opatrenia a poisťovňa sa následne dostala do zisku  - rok 2011  ( zisk 5,7 mil. EUR ) a rok 2017 ( zisk 35,9 mil. EUR ), rok 2021 je z tohto pohľadu bezprecedentný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aktuálne vedenie VšZP neprijalo žiadne opatrenia a poisťovni hrozí  druhý rok po sebe, aj napriek dofinancovaniu štátom, obrovská strata vo výške cca 90 mil. EUR !

        Alibistické vysvetlenie „lebo Covid“ v tomto prípade určite neobstojí, lebo aj na stránke samotnej poisťovne, ktorej výdavky sú na úrovni cca 3,5 miliardy EUR, si môžeme prečítať :

„VšZP za liečbu COVID-19 tento rok zaplatila približne 51 miliónov eur“ ( 16.11.2021 )

         A tu je miesto na ďalšie otázky :  Hrozí VšZP ozdravný plán ?  Spája sa bezbrehé míňanie s pocitom vedenia VšZP, že štát poisťovňu opäť dofinancuje a uhradí všetky jej straty ?  Koľko stála poisťovňu prepoisťovacia kampaň ? Aké finančné prostriedky odchádzajú na reklamu a sponzoring televíznych programov ? Očakáva vedenie VšZP za sponzoring reklamného priestoru protislužbu vo forme vytvárania umelo pozitívneho mediálneho obrazu ?  Zaoberal sa niekto analýzou nákladov na lieky, zdravotnícke pomôcky a ich znížením pri optimálnom využití centrálnych nákupov ? Je pravdou, že za screeningové PCR vyšetrenie platí VšZP 42 EUR, kým v susednej Českej republike je to iba 29 EUR ?     

SkryťVypnúť reklamu
reklama

          Hľadanie odpovedí ponechávam na kompetentné osoby a širokú novinársku verejnosť, ktorá k tejto téme „zázračne“ mlčí. Ignorovanie vyššie uvedených faktov z ich strany, je podporou filozofie  PO NÁS POTOPA...

 

Ľubica Hlinková

Ľubica Hlinková

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  136x

Som bývalá generálna riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne, v svojom profesionálnom živote sa venujem liekovej politike. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu