ukrajinský domino efekt pre SPP

Ak Putin splní svoj sľub a odstaví Ukrajine plyn, tak dcérska spoločnosť SPP Eustream, ktorá zodpovedá za tranzit plynu ďalej do Európy, nebude mať čo prepravovať. EPH si prostredníctvom Eustream na splácanie úveru požičalo 2,5 miliardy eur. Naposledy si cez holandskú firmu SPP Infrastructure financing vzalo úver 750 miliónov na refinancovanie tohto pôvodného úveru. Dôvod bol nižší úrok. Putin sa Krymu nevzdá, je to jeho posledný ľudský štít pred útokom zo západu. Táto filozofia je v Rusku prítomná od Stalina. Ten už nechcel dopustiť aby sa niekedy opakovala situácia s Napoleonom, či situácia  z prvej alebo druhej svetovej vojny. Keď nie celú Ukrajinu, tak aspoň Krym.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Putin využije všetky prostriedky na podriadenie Krymu. Ekonomicky bude vydierať Ukrajinu cenou plynu. Pre istotu ho preventívne vypne, aby vyvolal občiansky tlak na obyvateľov Ukrajiny. Už raz ukázal, že zmluva je pre neho len zdrap papiera a kedykoľvek môže plyn vypnúť.

Ukrajina môže odoberať cez reverz plyn a aj odoberá cez Poľsko a Maďarsko. Aby však mohla brať plyn cez Slovensko a Rumunsko potrebuje súhlas Gazpromu, ktorý je v Ruských rukách.

Situácia nie nepodobná splácaniu hypotéky, ale s tým že Váš príjem klesne na dávky v nezamestnanosti a potom na hmotnú núdzu. Nebudete schopný splácať úver a navyše Váš byt medzitým stratil 2/3 hodnoty a nemôžete ho ani predať, aby ste neostali dlžný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Eustream profituje najmä na tranzite plynu do Európy. Pokiaľ by bol v štátnych rukách, tak by to bol len nižší zisk. Ak však máte pôžičku a ručíte celým majetkom situácia sa dramaticky mení, pretože každé zaváhanie znamenajú milióny eur na sankciách za nedodržanie splátkového kalendára. Jediným zákazníkom bude SPP a to jest slovenské firmy a slovenské domácnosti.

Možný bude len krach, alebo nejaká pokútna pôžička, alebo kúpa eustreamu 51 % späť SPP.

Predstavuje to aj ohrozenie pre štátny rozpočet, pretože rozpočet počíta so superdividendami. Neviem koľko už bolo vyplatených, ale v dobe keď uponáhľal predaj Telekomu o jeden rok, tak rozpočet je zrejme napnutý viac než dosť a veľmi sa blíži k 57 % dlhu k HDP. Znamená to škrty nepopulárne opatrenia, zastavenie výstavby a tak ďalej. Nezabudnime, že ak sa stane prezidentom podľa ústavy nesmie funkciu premiéra naďalej vykonávať. Otázka je, či Kažimír, alebo Kaliňák resp Paška bude ochotný ísť do takejto patovej situácie?

SkryťVypnúť reklamu

Teraz vidíme, ako môže vládu Smeru dobehnúť jeho politika, po Nás potopa.

ľubomír drinka

ľubomír drinka

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ak je niekto jediný kto môže, tak musí.Ak môžete, tak píšte. Zoznam autorových rubrík:  Právomeranie rýchlostiobjektívna zodpovednosťSPPMeranie hmotnostiSúkromnéNezaradenéštatistika nehodovosti

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu