Rokovací poriadok NR SR totiž rieši len vznik klubu, na ktorý treba minimálne 8 poslancov. Nerieši podmienky jeho ďalšieho fungovania a ani zániku. Máme v rukách stanovisko od troch renomovaných ústavných právnikov, ktorí tvrdia, že klub SaS, ktorý dnes disponuje len šiestimi poslancami, keďže niekoľko poslancov od nás pred pár týždňami odišlo a stali sa nezávislými, nemôže zrušiť nikto. Ani Pavol Paška ako predseda parlamentu a ani plénum NR SR. Lebo tak predseda parlamentu ako aj samotné plénum, môžu konať len to, čo im zákon vyslovene povoľuje.
V nedeľu sme sa z úst predsedu parlamentu dozvedeli dokonca nový právnický pojem : „...klub SaS v podstate zanikne". Neviem síce, čo znamená v podstate zaniknúť, ale zrejme sa to v najbližšej dobe dozvieme. Už na utorok sľúbil Pavol Paška rozuzlenie tejto dramatickej zápletky.
O tom, že si nie je „istý v kramflekoch", svedčí aj jeho ďalšie vyjadrenie, keď oznámil, že na júnovú schôdzu pripraví novelu rokovacieho poriadku, ktorá túto disproporciu vraj „vyrieši".
Neviem síce, ako ju chce napísať tak, aby platila už aj na existujúce kluby, v tomto konkrétnom prípade na náš klub SaS, ale predpokladám, že tento smerácky predseda parlamentu, ktorému sa už raz podarilo urobiť zmeny aj do poslancami odhlasovaného zákona, si poradí aj v tomto prípade. Budeme preto pozorne sledovať jeho riešenie, pretože sa ním so spätnou účinnosťou budú riešiť skutočnosti, ktoré vznikli pred ním.
Každopádne, najbližšie dni ukážu, kam až sú schopní smeráci pri znásilňovaní práva na Slovensku, so svojim červeným valcom zájsť. Keď vidíme, čo stvárajú v súvislosti s Generálnou prokuratúrou na Ústavnom súde, tak nejaké takéto zrušenie klubu môže byť pre nich malina.
Nezainteresovaného voliča môže napadnúť otázka, o čo nám v SaS vlastne ide. Prečo sa toho klubu tak držíme, veď opozičná politika sa dá robiť aj bez klubu. Áno, dá. Ale efektívnejšie sa dá robiť v rámci klubu.
Navyše - ide nám o to, že pravidlá majú byť dodržiavané. Už len to, že Smer za asistencie svojich 83 „kolesíkov" prijíma na každej schôdzi zákony, ktoré sú mimoriadne škodlivé pre Slovensko, je frustrujúce a smutné. Preto nemáme dôvod tolerovať mu porušovanie zákona v priamom prenose a hlasno na to neupozorňovať. A preto to robíme a robiť budeme aj naďalej.
Ak prídeme o klub a násilným protizákonným Paškovým rozhodnutím sa staneme „nezávislými" poslancami, mňa osobne bude najviac mrzieť to, že ma vypoklonkujú z Výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva /VS/. Spravodajstvo týmto krokom de facto prestane byť kontrolované. To konštatujem bez nejakého veľkého namýšľania si o svojej osobe. Faktom je, že zloženie tohto výboru poriadnej kontrole veľmi nepraje. Predsedom je Martin Fedor z SDKÚ. Ten, ktorý pri známom odpočúvacom komplote, keď ma za môj boj proti korupcii, bleskovo vyexpedovali von z ministerstva obrany, robil Kaliňákovi pudlíka.
Ostatní opoziční poslanci, žiaľ, nemajú skúsenosti. Aj keď niektorým z nich (napr. Ivanovi Uhliarikovi či Richardovi Vašečkovi) snahu nemožno uprieť, je to málo nato, aby vedeli, čo a kedy sa majú spýtať, tak, aby ministra Martina Glváča aj s jeho „tajnými" dostali aspoň trocha pod verejné osvetlenie.
Tak tomu bolo napríklad aj na poslednom výbore, kde som s hrôzou zistil, že rozpočet VS bol v roku 2012 oproti predchádzajúcim rokom brutálne navýšený. Vraj sa „ušetrilo inde". A spolu sme ministra obrany Glváča prinútili sľúbiť, že prinesie na najbližšie zasadnutie výboru rozpísané pekne po položkách, na čo také dôležité tieto obrovské peniaze "tajní" minuli.
Nejde však vždy len o peniaze. Aj z rôznych správ sa vedia poslanci dozvedieť, ak vedia, kde to majú hľadať, a pár kontrolnými otázkami sa utvrdiť v tom, že VS napríklad pri nasadzovaní informačno-technických prostriedkov stále postupuje podľa pravidiel ešte z roku 2006 a teda Glváčove reči v médiách o opatreniach, ktoré zaviedol, aby bolo zabránené úniku utajovaných skutočností, sú naozaj len táraniny.
Slovom, na kontrolu spravodajských služieb, treba mať praktické skúsenosti z rezortu. Ako bývalý minister obrany ich mám. Osobne si myslím, že zamýšľaným zrušením nášho poslaneckého klubu Smer sleduje najmä to, aby poslancom SaS zúžil priestor na opozičnú politiku.