Vojaci si zaslúžia rezort bez pijavíc

Armáda patrí už tradične na Slovensku k inštitúciám s najväčšou dôverou obyvateľstva. Obávam sa, že časť tejto dôvery vyplýva z neznalosti. Ako bývalý minister obrany musím povedať, že mám určité pochybnosti o bojaschopnosti našej armády na úrovni, ktorú vyžaduje 21. storočie. Inými slovami, Slovensko je bezpečnostne kryté armádami NATO, ale vklad našej armády je nedostatočný. Miesto reálnej analýzy a riešení sa dlhé roky zlý stav ozbrojených síl len kamufloval.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (81)
Obrázok blogu

Kľúčovou podmienkou zlepšenia obrany Slovenskej republiky je efektívne a transparentné využívanie všetkých zdrojov, ktoré sú určené na obranu štátu. Ľudovo povedané, peniaze, určené pre vojakov nemôžu skončiť v gumených člnoch bez motorov a vo všakovakých tuneloch.

Transformáciu armády zastavil, žiaľ, pád vlády. Musí však pokračovať, ak chceme, aby Slovensko bolo hodnotným členom NATO, spoľahlivým článkom v systéme kolektívnej bezpečnosti. Bojaschopnú armádu potrebujeme aj pre zvýšenie účinnosti našej zahraničnej politiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V SaS vieme, ako na to. Na prvom mieste je nastavenie správneho profilu armády z hľadiska jej výzbroje, zamerania a špecializácie v rámci NATO. S tým súvisí reorganizácia veliteľských štruktúr a ministerstva obrany. Zjednodušene povedané, dnešný pomer počtov generálov a plukovníkov k vojakom treba zmeniť ešte viac v prospech vojakov. A takisto pomer počtu vojakov k civilným pracovníkom 14.000 ku 7.000 treba zmeniť tiež ešte viac v prospech vojakov.

S tým súvisí aj prehodnotenie počtu podnikov so 100% účasťou štátu, kde jediným akcionárom je ministerstvo obrany. Rovnako je nutné zredukovať počet rozpočtových a príspevkových organizácií, ktoré sú často ešte nastavené na 60.000 armádu.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ čo naši najbližší partneri, napríklad Česká republika či Poľsko, majú už veľké modernizačné projekty za sebou, my nemáme zmodernizované žiadne veľké systémy. Na rezortoch sa totiž v minulosti viac tunelovalo a kradlo ako modernizovalo. Bez nákupov z mimorozpočtových zdrojov nič veľké nezmodernizujeme. Na obdobie najbližších 10 rokov by sme (bez nadzvukového letectva) potrebovali odhadom cca 3,3 mld eur, čo pri rozpočte na úrovni 800 mil. eur nie je možné. Určitá participácia na akvizíciách z každoročne ušetrených peňazí je možná, avšak štát musí byť hlavným garantom týchto nákupov – tak ako tomu bolo v iných krajinách. Samotné medzinárodné tendre, prípadne spoločné nákupy so zahraničnými partnermi sú už len spôsob ako techniku zaobstarať čo najvýhodnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Rezervy však sú a obrovské. Podľa názoru SaS treba znížiť počet výcvikových priestorov a vojenských posádok. Znížiť počet zariadení na preventívnu rehabilitáciu a rekreáciu. Preskupiť organizačné zložky ministerstva a ozbrojených síl a tým zredukovať počet využívaných vojenských objektov. Treba pokračovať v odpredávaní a darovaní všetkých nepotrebných objektov a zariadení, ktoré nás len stoja peniaze.

Kvalitný a stabilizovaný vojenský personál je základ úspechu. Systém kariérneho rastu dnes je nespravodlivý. Pri povyšovaní, ale aj predlžovaní zmlúv prevláda často subjektivizmus. Sociálny systém, tak ako je dnes nastavený, je do budúcnosti neudržateľný. V súčasnosti sa často systém zneužíva tak, že voči vojakom sa nehrá fér. Majú odslúžené napríklad14 rokov a sú prepustení účelovo do civilu, len aby im nebolo treba vyplácať výsluhový dôchodok. Často sú to odborníci a na ich miesto ani nie je náhrada, tá sa potom prácne hľadá. Je to nespravodlivé.

SkryťVypnúť reklamu

Systém treba sprísniť. Podotýkam, že len pre NOVÝCH vojakov, ktorí nastúpia do armády až po nadobudnutí účinnosti novej legislatívy. Bude sa však voči ním postupovať korektne. Budú rozdelení na dve skupiny – odborníkov a základný stav, každá skupina bude vedieť dopredu, či výsluhu dosiahne alebo nie. Tá druhá skupina bude „najímaná“ na kratšie – cca 5 ročné obdobie. A z týchto vojakov sa budú v budúcnosti formovať aktívne zálohy, schopné nastúpiť v prípade mobilizácie, živelných pohrôm, katastrof a podobne.

Práve či napriek zlému stavu Ozbrojených síl si o to väčšie poďakovanie zaslúžia vojaci na misiách, ale aj tí, čo pôsobia doma a svoju prácu si robia dobre. Vrátane poctivých civilných zamestnancov. Bez ich odhodlania a odvahy modernizácia armády nemá význam. Sú to v prvom rade oni, čo si zaslúžia rezort bez pijavíc a tunelárov.

Preto bol boj proti korupcii mojou hlavnou agendou počas môjho pôsobenia na ministerstve. Lebo korupcia demoralizuje. A s demoralizovanou armádou si ľahko poradí každý nepriateľ.

Ľubomír Galko

Ľubomír Galko

Bloger 
  • Počet článkov:  177
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Exminister obrany a poslanec NR SR. Mojim tvrdým bojom proti korupcii som sa stal vážnym problémom a nepriateľom pre mnoho nečestných ľudí, vrátane politikov, naprieč celého politického spektra, ktorí sa snažili parazitovať na systéme. Nikdy mi nešlo o koryto, ale pokiaľ bude možnosť, budem stále ťať do živého a odkrývať zlodejiny. Pretože si myslím, že to stále má zmysel. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 24x
  • Prečítané: 1 583x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 149x
  • Prečítané: 4 723x
  • 5
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 510x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 20x
  • Prečítané: 1 159x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 454x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 108x
  • Prečítané: 2 291x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Hrycová: Odvaha sa nezačína veľkými činmi. Začína sa malým nie, keď všetci hovoria áno
Ani divá sviňa netuší, o čom tu hlasujeme. Po chaotickom dni schválili zákon o mimovládkach
Aktér kauzy zavraždeného právnika Valka po prepustení z väzenia: Začal som nový život
Čo nám hovorí útok na Sumy nielen o Rusoch (píše Petra Procházková)

Petra Procházková

Čo nám hovorí útok na Sumy nielen o Rusoch (píše Petra Procházková)

Pravda o ruských cieľoch nie je poľahčujúca okolnosť.

  • 15. apr
reklama
SkryťZatvoriť reklamu