Vyberte si svoj prehliadač

Z hľadiska používania Internetu, resp. webových prehliadačov, by sme sa mohli rozdeliť do troch skupín. Prvá, konzervatívna, používa Internet Explorer, donedávna často ešte vo verzii 6. Pokročilejší už dávno prešli k alternatívnym prehliadačom a používajú obvykle Mozilla Firefox, Google Chrome alebo Operu. A príslušníkom tretej skupiny je jeden prehliadač málo a používajú ich viacero paralelne. :-) Keďže patrím k tým tretím, Internet Explorer som opustil ešte v časoch jeho stagnácie. Roky som používal Firefox, potom som prešiel na Chrome a dnes používam menovanú trojicu. Každý z nich je v niečom lepší ako ostatné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Nebudem zachádzať do detailov, ktorým málokto rozumie, spomeniem len to, čím daný prehliadač boduje u mňa. Resp. kde má slabé miesta, kvôli ktorým používam aj zostávajúce dva.

Google Chrome je z tejto trojice asi najrýchlepší (pri načítavaní jednotlivej stránky, inak... viď nižšie), je jednoduchý, prehľadný, s veľmi dobrou podporou cloudových služieb Google (Google Apps, resp. Google Docs, Gmail a ďalšie) aj Microsoftu (Office Web Apps). Ale... má vyššie nároky na pamäť (RAM) a ak má pri spustení otvoriť 15 naposledy použitých a nezatvorených kariet, “chvíľu” si počkáte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedávno však Google Chrome prišiel s novou funkciou, ktorá poteší najmä ľudí, ktorí sa do rovnakých služieb prihlasujú s rôznymi účtami. Napríklad máte súkromný gmailový účet, k tomu firemný Google Apps účet a ešte si, keď si na chvíľu odskočíte, chce pozrieť svoju poštu manželka alebo syn. Google účty sa dajú prepínať, ale nie je to dokonalé a väčšina iných služieb takúto možnosť neponúka, treba sa z jedného účtu odhlásiť a do druhého prihlásiť. Riešenie je na svete: používajte viacero účtov priamo pre prehliadač Chrome. Každý z nich bude mať samostatnú históriu, každý z nich bude mať samostatný balík doplnkov (nemusia sa načítavať všetky naraz) a ak ho spojíte s “externým” Google účtom (zadáte si e-mailovú adresu a heslo), dokonca sa vám budú synchronizovať medzi viacerými používanými počítačmi. Ak si na druhom počítači v Google Chrome vytvoríte rovnaký účet (registrovaný na tú istú e-mailovú adresu), automaticky sa vám nainštalujú aj vaše doplnky patriace k tomuto účtu. Ak však doplnky chcete používať aj s druhým účtom, musíte si ich tam nainštalovať samostatne, hoci ste na tom istom PC. Ale keď používate rôzne Chrome účty na rôzne účely, možnosť mať iný balík doplnkov môže byť výhodou. Chrome účet samozrejme nemusíte mať registrovaný, v tom prípade bude len lokálny, nikde sa nebude synchronizovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ku ktorému účtu otvorené okno prehliadača patrí, spoznáte podľa malého obrázka v ľavom hornom rohu prehliadača, kliknutím naň sa môžete aj prepínať medzi jednotlivými účtami.

Google Chrome
Google Chrome 

Prehliadač Mozilla Firefox, ktorý bol pred nástupom Chrome mojím jednoznačným favoritom, sa po niekokoročnom ústupe opäť vracia na výslnie. Aspoň z môjho pohľadu. Rýchle striedanie čísla verzie ma veľmi netrápi, v prípade Chrome alebo Opery tiež neviem, ktorú verziu mám práve nainštalovanú. Podstatná je pre mňa iná vlatnosť prehliadača: v nastavení si môžem zvoliť možnosť nenačítavať obsah karty, kým nie je aktívna. Pri spustení Firefoxu ma teda vôbec nemusí zaujímať, či som mal naposledy otvorené 2 karty alebo 20. Táto vlastnosť robí Firefox tým prehľadávačom, ktorý je u mňa najrýchlejšie pripravený na použitie. Podpora cloudových služieb je trochu slabšia ako u Chrome, ale stále dobrá, takže Firefox sa pomaly opäť stáva mojou jednotkou.

SkryťVypnúť reklamu
Mozilla Firefox
Mozilla Firefox 

Tretím prehliadačom, ktorý používam, je Opera. V podpore Google Apps alebo Office Web Apps za konkurentmi zaostáva, preto u mňa plní funkciu doplnkového prehliadača na otváranie stránok alebo hľadanie informácií, ku ktorým sa nepotrebujem vracať a nechcem si nimi zahltiť históriu. U niekoho tento prehliadač možno zaboduje “zdieľacou” službou Opera Unite alebo integrovaným e-mailovým klientom, u mňa možnosťou premiestniť “lištu listov” (t.j. panel s kartami) zo štandardnej vrchnej pozície na ľavý alebo pravý okraj okna, čo umožňuje lepšie využiť dnešné širokouhlé displeje. Bonusom tohto riešenia je náhľad stránky (viď obrázok).

SkryťVypnúť reklamu

Všetky tri tieto prehliadače ponúkajú režim súkromného prehliadania (neukladá sa história, cookies...), v tomto je asi najlepšia Opera, ktorá umožňuje mať v jednom okne otvorené vedľa seba “bežné” aj privátne karty.

Opera
Opera 

Snáď mi čitatelia tohto článku odpustia, že sa nebudem vyjadrovať k Internet Exploreru, tento prehliadač už roky nepoužívam, neviem ho objektívne zhodnotiť.
Ďalší z globálnej "veľkej päťky", Apple Safari, u mňa tiež nezabodoval, prehliadač, ktorý mi počas prvej polhodiny po inštalácii niekoľkokrát zamrzne, ma o svojich kvalitách nepresvedčí.
Existuje ešte mnoho ďalších alternatívnych prehliadačov, ale tie už nechám na prípadných záujemcov. Ja necítim potrebu skúšať ďalšie, vyššie spomínaná trojica mi stačí pod Windows aj pod Linuxom.

Ľubomír Štulajter

Ľubomír Štulajter

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Internetový maniak so záľubou v online marketingu. Alergický na grázlov v politike a necitlivé zásahy do životného prostredia. Zoznam autorových rubrík:  ITOnline marketingMyslím siGo

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu