Prezidentom bol od roku 1817 do roku 1823. Počas jeho úradovania sa pripojilo k federácii USA 5 ďalších amerických štátov: Mississippi, Illinois, Alabama, Maine a Missouri. Florida nemala spočiatku štatút samostatného federálneho štátu, ale bola len teritóriom USA. Až v roku 1845 (3. marca) sa Florida stala 27. štátom únie.
Monroe County okrem ostrovného reťazca patrí aj časť Everglades, čo je rozsiahle bažinaté územie južnej Floridy. Časť patriaca okresu Monroe patrí do Národného parku Everglades a jej obyvatelia si z hurikánu Irma nič nerobili. Prevažne sú to totiž aligátory, hady, vtáky...
Keď sa na ostrovy vyberiete autom, ostrovný reťazec pre vás začína asi 24 kilometrov pod Miami ostrovom Key Largo. Pre návštevníkov ostrovov je to ich prvý dotyk s Karibikom. Najznámejšou atrakciou je John Pennekamp Reef State Park.




Tento morský park s rozlohou 240 kilometrov štvorcových bol prvým podmorským parkom v USA. Môžete sa tu potápať, šnorchlovať alebo si urobiť výlet loďou s preskleným dnom či skúmať mangrovníkové porasty na kajaku, kánoe alebo z paddleboardu. Alebo sa len tak okúpete na pieskovej pláži a nahliadnete pod hladinu mora šnorchľovaním z brehu. Môžete si tu zaplávať s delfínmi a možno uvidíte aj manatee (lamantín širokonosý).




Z Key Largo pokračujete ďalej na juh diaľnicou, ktorá sa volá Overseas Highway. Meria 204 kilometrov, ale je len sekciou U.S.1, ktorá vedie z Key West až do štátu Maine. Prevedie vás po všetkých ostrovoch až na Key West. Keď vyhladnete, môžete sa ísť najesť do niektorej z mnohých reštaurácií roztrúsených popri ceste. To platí nielen pre Key Largo, ale pre všetky ostrovy reťazca, medzi ktorými vyniknú Islamorada a Marathon. Všade okolo cesty sú vybudované domy, často ležiace len pár metrov od mora. Pri peknom počasí predstavujú to najkrajšie bývanie, aké si len viete predstaviť. Počas hurikánu platia tú najvyššiu daň, je ohrozená ich existencia.


Overseas Highway vznikla na ruinách železničnej trate Florida East Coast Railway vedúcej z mesta Jacksonville na severe Floridy až do mesta Key West na jej najkrajnejšom juhu. Práve jej časť spájajúca na svojej trase mostami jednotlivé ostrovy bola zničená hurikánom v roku 1935. Železnica už v tom čase nebola finančne schopná trasu obnoviť a tak ju odkúpil štát Florida a vybudoval s využitím niektorých jej úsekov diaľnicu.



Železnicu Florida East Coast Railway vybudoval na prelome 19. a 20. storočia Henry Morrison Flagler. Flagler bol jedným z hlavných partnerov Standard Oil Company, v tom období najväčšej firmy na svete. Jej hlavným vlastníkom bol John D. Rockefeller. Firma bola taká ozrutná, že ju museli kvôli monopolnému postaveniu v roku 1911 zákonom zrušiť a rozdeliť na 34 spoločností (z ktorých dodnes existujú gigantické spoločnosti ako ExxonMobil, Chevron a pod.). Rozbitie Standard Oil Co. paradoxne urobilo z Rockefellera najbohatšieho muža na svete, pretože zisky jednotlivých spoločností mnohonásobne presahovali zisk, ktorý dosahovali, keď tvorili iba jednu spoločnosť.


Flagler sa chopil projektu výstavby železnice, keď ukončil aktívnu prácu pre Standard Oil Co. a spoznal výhody podnebia na Floride. V roku 1896 jeho železnica už viedla až do Biskajského zálivu a vlastne naštartovala rozvoj mesta Miami. V roku 1905 rozhodol o pokračovaní železnice až na Key West. V tom čase tu žilo 20 tisíc obyvateľov a mesto bolo významným prístavom USA, najbližším ku trase z Panamského kanálu. V roku 1912 už bola železnica kompletná a Key West bol spojený s pevninou. Slúžila až do roku 1935.
Key West je malý ostrov. Po dlžke má asi 6,4 km a na šírku iba 1,6 km. Od pobrežia Kuby je vzdialený iba 140 kilometrov. Ešte v roku 1889 bol Key West najväčším a najbohatším mestom na celej Floride. Jeho najvyšší bod sa nachádza len 6 metrov nad morom.









Ernest Hemingway žil v dome na Key West od roku 1931 do roku 1939. Napísal tu román Mať a nemať, cestopisnú knihu zo svojej prvej cesty po Afrike Zelené pahorky africké, poviedkovú knihu Snehy Kilimandžára a iné.

Tento dom je teraz jeho múzeom. Nachádza sa len 4,9 metra nad hladinou mora. Pri evakuácii pred hurikánom Irma jeho správkyňa odmietla aj so svojimi kolegami opustiť dom a ostali aj napriek nebezpečenstvu opatrovať dom a mačky. Všetci to šťastlivo prežili.








Jeho druhý syn Patrick, ktorý s ním tu žil po celý čas sa v roku 1994 vyjadril, že jeho otec mal v dome na Key West pávov, mačky choval na svojej farme Finca Vigia na Kube. Celá legenda o Hemingwayových mačkách vznikla z jednej fotografie, na ktorej sa pri bazéne Patrik so svojim mladším bratom Gregorom hrajú s bielou mačkou, ktorú vraj volali Snow White. O tejto mačke písala aj jeho druhá manželka Paulína, od ktorej ušiel odtiaľto na Kubu za svojou treťou manželkou... Dom totiž nebol jeho, kúpil im ho ako svadobný dar Paulínin strýko Gus za 8 000 dolárov.



Ďalšie múzeum, ktoré sme navštívili bolo Museum of Art and History. Je tu množstvo informácií z histórie Key West, o jej svetoznámych obyvateľoch, ako bol spisovateľ Hemingway, maliar Tennessee Williams alebo o železnici.






Ďalším veľmi zaujímavým múzeom je Mell Fisher Museum. Mel Fisher bol potápač, dobrodruh a hľadač pokladov. Slávu a bohatstvo si získal objavením vraku lode Nuestra Seňora de Atocha. Vyplávala ako súčasť konvoja 28 lodí s nákladom (ktorý vraj nakladali a evidovali dva mesiace) z kolumbijskej Cartageny, cez panamské Porto Bello a Havanu smerom do Španielska. Potopila sa počas hurikánu 6. septembra roku 1622 niekde v Mexickom zálive asi 56 kilometrov od Key West. Jej náklad tvorilo 40 ton zlata a striebra, 114 000 strieborných španielskych mincí, zlaté mince, kolumbijské drahokamy a pod. Lode, ktoré sa zachránili, priniesli o tom správu naspäť do Havany. Španieli vyslali 4 lode na záchranu Atoche a ešte ďalšej lode Santa Margarita, ktorá sa potopila neďaleko. Hĺbka vody bola v tých miestach takmer 20 metrov, čo veľmi komplikovalo vyzdvihnutie potopeného nákladu. Tovar z potopených lodí sa vtedy zachraňoval tak, že do potápačského zvonu s preskleným oknom na boku umiestnili otroka, ktorého takto spustili do vody. Keď niečo našiel musel to uchopiť a následne ho vytiahli z vody. V zásade to fungovalo, ale občas to nevyšlo. Vtedy boli mrtvi otroci zaúčtovaní do nákladov. Druhý hurikán, ktorý prišiel v októbri, zahladil všetky stopy po vrakoch na dlhých 363 rokov.



V júli 1985 po dlhoročnom hľadaní Mel so svojim tímom poklad objavili. Nasledovalo 8 rokov súdnych sporov so štátom Florida, ktoré nakoniec vyhral Mel Fisher a poklad bol celý jeho.











Ešte o kus ďalej za Key West sa v Mexickom zálive nachádzajú ostrovy Dry Tortugas. Cesta sem rýchloloďou trvá asi 2 hodiny. Je to 108 kilometrov. Na ostrove Garden Key sa nachádza pevnosť Fort Jefferson. Ani jeden z ostrovov nie je vyššie ako 3 metre nad hladinou mora. Na ostrovoch sa nenachádza pitná voda.

Fort Jefferson začali stavať v roku 1846 a meno jej dali po treťom prezidentovi Thomasovi Jeffersonovi. Dokončená nebola doteraz a ani už nikdy nebude, pretože sa z nej stala národná pamiatka a z ostrovov sa stal národný park.

Počas občianskej vojny pevnosť určili, aby slúžila ako väzenie. Po vojne tu boli uväznení 4 muži obvinení z účasti na atentáte Abrahama Lincolna. V roku 1865 sa tu už nachádzalo 273 väzňov a posádka v počte 470 mužov. Tento stav ale bol neudržateľný, počet väzňov postupne znižovali až nakoniec v roku 1874 slúžila pevnosť už iba ako skladisko munície.















Po návrate z výletu sme si išli užiť nočné mesto, pozrite si, ako sa mesto na noc zmenilo.








Na záver mi dovoľte vyjadriť želanie, aby škody napáchané hurikánom Irma boli čo najmenšie a aby sa obyvateľom Floridy podarilo ich čo najskôr odstrániť. Príďte sa pozrieť, ak budete môcť, tým im asi pomôžeme najviacej. Tak dovidenia na Key West, možno sa tam stretneme.
Lubo Repka