


Prehliadka mesta v piatok na obed nás hneď prekvapila množstvom domácich, posedávajúcich v kaviarňach a pri pivečku. Tú pohodu uprostred normálneho pracovného dňa, to by ste asi v Nemecku nenašli. A ani u nás. To my sme boli v zhone, chceli sme stihnúť čo najviac a museli sme tých odpočívajúcich nezamestnaných veľmi rozčuľovať, čudovali sa asi, že kam sa tak ženieme. Na fotkách to nie je vidno, ale ak chcete, nabudúce nafotím aj krčmy, nie len kostoly.


Palác v Knossose bol vybudovaný na dvakrát. Prvá verzia vznikla okolo roku 1900 pred našim letopočtom a trvala do roku 1700, teda asi niečo vyše dvesto rokov. Bola zničená zemetrasením. Mínojčania sa ale nedali odradiť a postavili ešte krajšiu verziu, ktorej zrúcaniny sme si mohli obzrieť aj my. Objavil ich sir Arthur Ewans, ktorý pri ich skladaní do dnešnej podoby uplatnil svoju fantáziu, čo mu mnohí dodnes vyčítajú.



Na mňa architektúra Knossoského paláca pôsobila nesmierne moderne. Na takýchto miestach človek užasne a zastaví sa mu mozog ako japonskému taxikárovi. Ako je to možné? Pred toľkými rokmi človek dokázal toto vybudovať!



Archeologické múzem je bohaté na zbierky z celej Kréty, mne sa najviac páčili Mínojské fresky, ktoré boli zachránené z už spomínaného paláca. Každý Grék je na pamiatky z obdobia Mínojskej civilizácie na Kréte nesmierne hrdý, bude vám vysvetľovať a rozprávať o Mínotaurovi, Ariadne a Théseusovi, o zrodení a vyrastaní najvyššieho boha Zeusa v jaskyniach ukrytých v horách, o Daidalovi a Ikarovi, ktorí uleteli z Kréty atď. A ja, ktorý to mám všetko načítané, počúvam z úst taxikára, akoby mi čítal Zamarovského ... Keby vedeli, že Minojská civilizácia, ktorá to všetko vytvorila, je vlastne pred-grécka. Dórske kmene starých Grékov prišli až na sklonku tejto kultúry, z ktorej to najlepšie prevzali a samozrejme ešte ďalej rozvinuli, za čo patrí Grékom moja najväčšia vďaka a úcta, a to aj tým dnešným.






Posledné dve fotky predstavujú najznámejšie symboly Mínojskej civilizácie, hlavu býka a posvätnú obojstrannú sekeru.
Lubo Repka