Hollywood sa stal synonymom filmovej produkcie Spojených štátov.
Kto by nepoznal filmy vytvorené spoločnosťami ako: MGM (Metro-Goldwyn-Mayer), Warner Bros., 20th Century Fox, Paramount Pictures, Universal Studios, Walt Disney Studios, Columbia ... Všetky tvorili tu v tomto prostredí a ich filmy sme nevolali inak ako hollywoodske.
Jednou z najväčších turistických atrakcií Los Angeles je návšteva Universal Studios, čo sme si samozrejme nenechali ujsť.
Universal Studios sú jednou z „veľkej šestky“ filmových štúdií Hollywoodu. Vlastní ju spoločnosť Comcast, ktorú si pustil do domácnosti takmer každý Američan. Podľa tržieb je to v súčasnosti najväčšia „káblovka“ na svete a najväčší internetový provider v USA.
Pôvodnú spoločnosť založil Carl Laemmle v Chicagu, keď v roku 1909 kúpil niekoľko „nickelodeonov“, to boli sály, divadlá na premietanie pohyblivých obrázkov. Pohyblivé obrázky od roku 1908 vyrábala spoločnosť Thomasa Alvu Edisona. Laemmle ale veľmi rýchlo pochopil, že treba nakrúcať vlastné filmy a preto s niekoľkými ďalšími spoločníkmi založili filmové štúdio na ich výrobu. Universal Film Manufacturing Company bola následne založená v New Yorku v roku 1912. A v roku 1915 otvorili dovtedy na svete najväčšie štúdio v Hollywoode. Vlastne pretvorili, ako by sme u nás povedali, „jedno poľnohospodárske družstvo“, v USA „farmu“ na filmové štúdio. Potom sa to už nedalo zastaviť. Začínal tu aj Walt Disney, ale keď vytvoril postavičku Mickey Mouse, tak sa osamostatnil. História sa potom samozrejme zamotala, vzťahy sa s rastúcimi príjmami spoločnosti vyostrovali a počiatočné nadšenie vystriedalo profesionálne „zhŕňanie peňazí“. Medzi najlepšie zarábajúce filmy v histórii spoločnosti patria: Jurský park a následné pokračovania, Čeluste, King Kong, Gladiator, E.T. a ďalšie.
Mne sa najviacej páčilo predstavenie pripravené na základe filmu Vodný svet (WaterWorld), v ktorom stvárnil hlavnú rolu Kevin Costner. Skákajúce a naháňajúce sa vodné skútre, explózie, ohňostroje, bitky a nakoniec pristátie alebo „stroskotanie“ lietadla priamo v areáli na vode – viacej „hollywoodske“ to nemohlo byť. „Show number one“ v Universal Studios.
Potom sme si pozreli štúdiá, kde sa nakrúcali také filmové hity ako Čeluste, Harry Potter, Jurský park, ten film o múmii, neviem ako sa volal a podobné filmové hity. Spoznáte ich podľa kulís viacej ako ja?




Aby sme si urobili lepší obraz, navštívili sme ešte aj štúdiá Warner Bros.
Spoločnosť založili štyria bratia, Harry, Albert, Sam a Jack Warnerovci. Keď boli ešte malí, ich rodina emigrovala z poľského mestečka Krasnosielc do Kanady. Typická poľská židovská rodina ušla pred rozpínajúcou sa Ruskou ríšou. A samozrejme si zmenili mená, tak napríklad Harry Morris Warner sa pôvodne volal Hirsch Moses Wonsal, ale to nie je podstatné. V roku 1989 sa presídlili do Baltimore. Každý z bratov postupne dospieval a našiel si svoj predmet obchodu. Keďže pracovali tvrdo, postupne si nazhromaždili majetok, ktorý im umožnil aj s pomocou pôžičky založiť v roku 1923 filmové štúdio Warner Bros. Pictures v Hollywoode. Štúdio vlastnilo trénovaného nemeckého ovčiaka menom Rin Tin Tin. Do doby uvedenia „hovoriaceho“ filmu bol Rin Tin Tin najväčšou hviezdou spoločnosti. Mal vraj viacej rozumu ako niektorí komediálni herci tej doby. Warner Bros. sa dlho bránili zvukovému filmu, ale nakoniec sa museli prispôsobiť dobe. Ich prvý ozvučený film „The Jazz Singer“ zaznamenal veľký úspech. Vo filme sa síce veľa nehovorilo, ale obsahoval aj sekvencie so spevom Ala Jolsona, ktorý bol hlavnou hviezdou filmu. Ďalším obrovským úspechom a doteraz pozeraným filmom je Casablanca, v hlavných úlohách sa preslávili Humphrey Bogart a Ingrid Bergmanová.

Pre mňa čarovné obdobie bolo, keď u nich „hviezdili“ herci ako Paul Newman, Robert Redford, Barbra Streisand, Clint Eastwood. To boli 60., 70. a 80. roky 20. storočia, kedy som aj ja chodil do kina. Nasledovali superfilmy so supermanmi ako Batman, Superman, Scooby-Doo, Blbý a blbší, Harry Potter a pod.
V oblasti televíznej produkcie to boli seriály, z ktorých stačí spomenúť len dva: Kung Fu a Priatelia.
Samozrejme sme nemohli vynechať ani prechádzku po chodníku slávy Walk of Fame.
Postupom času vzniklo na chodníkoch v okruhu 15 blokov domov na ulici Hollywood Boulevard viacej ako 2500 päťcípích hviezd nesúcich mená hercov, muzikantov, producentov a iných známych osobností filmového priemyslu. Ročne sa na tento chodník príde poprechádzať 10 miliónov ľudí.
Lubo Repka.