Naša loď Oceania Insignia

Naša loď Oceania Insignia patrí do flotily lodí spoločnosti Oceania Cruises, ktorá ich prevádzkuje celkom šesť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Od roku 2014 Oceania Cruises patrí do Norwegian Cruise Line Holdings Ltd., kde ešte patria aj spoločnosti Norwegian Cruise Line a Regent Seven Seas Cruise.

Norwegian Cruise Line Holdings je v súčasnosti treťou najväčšou spoločnosťou na svete v segmente výletných lodí. Je to verejne obchodovateľná spoločnosť kótovaná na burze v New Yorku. Holding bol vytvorený ako IPO (initial public offering) v roku 2011. V súčasnosti zamestnáva viacej ako 33 tisíc ľudí. Oficiálne sídli na Bermudách, ale výkonná časť managementu sídli v Miami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Spoločnosť Oceania Cruises bola pôvodne založená v roku 2002 tromi „veteránmi“ priemyslu turistických výletných lodí. Boli to Frank Del Rio, Bob Binder a Joe Watters. 

Touto spoločnosťou sa plavíme po prvýkrát. Služby Norwegian sme už využili dvakrát, raz to bola plavba Panamským kanálom na lodi Norwegian Jewel a raz na Bahamské ostrovy loďou Norwegian Sky. Spoločnosťou Regent Seven Seas sme sa ešte neplavili.

Oceania Insignia je jej vlajkovou loďou triedy R, čo znamená Regatta. Pôvodne bola postavená pre spoločnosť Renaissance Cruises v roku 1998 vo francúzskych lodeniciach Chantiers de l’Atlantique.

SkryťVypnúť reklamu

Pre pasažierov je k dispozícii 9 palubných podlaží z celkovo 11 poschodí lode. Okrem kasína sú tu 4 bary, 5 reštaurácií, kúpeľné centrum (spa), fitnes centrum, bazén, knižnica, špeciálna miestnosť pre kartárov. Na najvyššom, jedenástom podlaží je dokonca putting green a opaľovacia terasa. Samozrejme nechýbajú boutiquové obchody a pod.

Recepcia funguje 24 hodín denne a promptne vyrieši každý váš problém. Výlety na breh organizuje špeciálne oddelenie, zodpovedné za program v prístavoch. Iná skupina zabávačov a odborníkov sa stará o vás v dňoch, kedy sa loď plaví, či už prednáškami z histórie a geografie navštevovanej oblasti, alebo výučbou tanca, varenia a samozrejme každý večer si môžete sadnúť do baru, kde väčšinou hrá živá hudba. Môžete si vybrať bar, kde hrá len piano, bar kde hrá 4 členná kapela osvedčené hity od Beatles po ABBU, alebo bar, kde sa hrajú akustické verzie svetoznámych jazzových štandárd.

SkryťVypnúť reklamu

Každý deň o štvrtej poobede sa podáva čaj. Veľmi anglické. Je tu aj miesto pre amatérskych maliarov. Pod vedením odborníkov si môžete vodnými alebo olejovými farbami maľovať svoje vlastné fantázie.

Je tu aj práčovňa pre pasažierov, takže keď si potrebujete niečo oprať môžete tak urobiť aj sami. Pri tak dlhej plavbe je to veľká výhoda.

Pred odplávaním samozrejme prebehlo úvodné "cvičenie", v rámci ktorého sme sa naučili, ako si zapnúť záchrannú vestu, kam ísť a na aký pokyn v prípade, že kapitán nariadi opustenie lode, kde sú záchranné člny a pod. Potom sa loď vydala na svoju plavbu.

Už sme tak blízko k našej lodi, že sa nezmestí do objektívu fotoaparátu.
Už sme tak blízko k našej lodi, že sa nezmestí do objektívu fotoaparátu. (zdroj: Lubo Repka)
Prešli sme procesom registrácie a už mierime na desiatu palubu, aby sme si pozreli loď.
Prešli sme procesom registrácie a už mierime na desiatu palubu, aby sme si pozreli loď. (zdroj: Lubo Repka)
Na deviatej palube sa nachádzajú dva bary, bazén a slnečná terasa po bokoch krytá sklom, aby príliš nefúkalo.
Na deviatej palube sa nachádzajú dva bary, bazén a slnečná terasa po bokoch krytá sklom, aby príliš nefúkalo. (zdroj: Lubo Repka)
Terrace Café sa nachádza vzadu na lodi tiež na deviatej palube a je odtiaľto krásny výhľad.
Terrace Café sa nachádza vzadu na lodi tiež na deviatej palube a je odtiaľto krásny výhľad. (zdroj: Lubo Repka)
Pohľad na Terrace Café na deviatom poschodí, ale zvnútra.
Pohľad na Terrace Café na deviatom poschodí, ale zvnútra. (zdroj: Lubo Repka)
Vlajky, pod ktorými sa plaví Oceania Insignia. USA preto, lebo sme v Miami a zástava Marshallových ostrovov preto, lebo je tam registrovaná.
Vlajky, pod ktorými sa plaví Oceania Insignia. USA preto, lebo sme v Miami a zástava Marshallových ostrovov preto, lebo je tam registrovaná. (zdroj: Lubo Repka)
Na piatej palube sú záchranné člny.
Na piatej palube sú záchranné člny.  (zdroj: Lubo Repka)
Lúčime sa s prístavom Miami, kde sa začala naša plavba po Karibiku a Amazonke.
Lúčime sa s prístavom Miami, kde sa začala naša plavba po Karibiku a Amazonke. (zdroj: Lubo Repka)

Prvý večer a noc ubehli pokojne, každý bol unavený a tak sa na lodi nič mimoriadne nedialo. Všetci išli pomerne skoro spať, aj my. Čakajú nás dva dni na mori.

SkryťVypnúť reklamu

Celý prvý deň našej plavby sme si užívali príjemné počasie, oboznámili sme sa s loďou, jej barmi a reštauráciami, zúčastnili na prednáške o ostrove Svätého Bartolomeja, ktorý bude našou prvou zastávkou. Užili sme si aj náš prvý západ slnka na otvorenom mori, bol nad očakávanie nádherný.

Večer po západe slnka sme sa zoznámili s posádkou a kapitánom lode. Za tým účelom bol zorganizovaný galavečer s programom.

Aj sme si podali ruku s kapitánom, je to pán Maroje Brajčič z Chorvátska, z mesta Dubrovník. Vraj už jeho otec bol kapitánom, tak to má asi v krvi.

Potom sme išli na večeru do reštaurácie Toscana, kde sa treba objednať a slávnostne obliecť, ale to sme už boli, lebo na stretnutie s kapitánom lode sa vždy treba pekne obliecť. Večera bola fantastická.

Na rannej kávičke v bare Horizons. Nachádza sa úplne vpredu lode na takmer najvyššej palube. Ale výhľad je len cez sklo.
Na rannej kávičke v bare Horizons. Nachádza sa úplne vpredu lode na takmer najvyššej palube. Ale výhľad je len cez sklo. (zdroj: Lubo Repka)
Schodisko. Používajú ho iba tí, čo sú v akej-takej kondícii ako napríklad ja. Ostatní chodia výťahmi.
Schodisko. Používajú ho iba tí, čo sú v akej-takej kondícii ako napríklad ja. Ostatní chodia výťahmi. (zdroj: Lubo Repka)
Lodná knižnica.
Lodná knižnica. (zdroj: Lubo Repka)
Stretnutie s kapitánom lode a predstavenie posádky.
Stretnutie s kapitánom lode a predstavenie posádky. (zdroj: Lubo Repka)
Miestnosť pre kartárov. Prebiehajú tu dokonca tri kurzy bridžu. Pre začiatočníkov, pre pokročilých a pre veľmi skúsených hráčov.
Miestnosť pre kartárov. Prebiehajú tu dokonca tri kurzy bridžu. Pre začiatočníkov, pre pokročilých a pre veľmi skúsených hráčov. (zdroj: Lubo Repka)
Západ slnka v prvý deň našej plavby Atlantickým oceánom.
Západ slnka v prvý deň našej plavby Atlantickým oceánom. (zdroj: Lubo Repka)

No a druhý deň je práve dnes, kedy píšem tento článok. Zatiaľ som stihol iba ranné kapučíno a východ slnka. O chvíľku pôjdem na prednášku o ostrove Svätej Lucie, ktorý navštívime pozajtra a potom na ďalšiu prednášku o ostrove Trinidad, kde budeme stáť popozajtra. V tejto súvislosti mi nedá spomenúť aj možné nepríjemnosti spojené s takouto plavbou. Ani lodným spoločnostiam sa totiž nevyhýbajú nepríjemnosti a nehody. Najväčším nepriateľom lodí je požiar. To sa stalo 11. decembra v roku 2014 osudným trom členom posádky, ktorí zahynuli pri požiari v strojovni práve našej lode. Insignia vtedy kotvila v prístave Castries na Svätej Lucii.

Východ slnka na druhý deň našej plavby.
Východ slnka na druhý deň našej plavby. (zdroj: Lubo Repka)
Východ slnka. Sme niekde v Atlantickom oceáne. Je skoro ráno, na palube takmer nikto nie je.
Východ slnka. Sme niekde v Atlantickom oceáne. Je skoro ráno, na palube takmer nikto nie je. (zdroj: Lubo Repka)
Ešte jeden pohľad na dnešný východ slnka.
Ešte jeden pohľad na dnešný východ slnka. (zdroj: Lubo Repka)

Na záver spomeniem technické údaje lode Oceania Insignia:

Dĺžka (lenght) lode je 180,45 metra, čo je 592 stôp

Šírka lode (beam) je 25,73 metra, čo je 84,3 stopy

Ponor (draught) je 5,95 metra, čo je 19,5 stopy

Výkon (installed power) zabezpečujú 4 dieselové motory 13 500 kW

Má dve lodné vrtule (propellers)

Rýchlosť (speed) v uzloch 18, v kilometroch 33 za hodinu a míľach je to 21 míľ za hodinu

Kapacita lode je 698 pasažierov, posádku tvorí 397 ľudí.

Za tieto dva dni plavby prekonáme vzdialenosť 1102 námorných míľ, čo je 2041 kilometrov. Mierime na ostrov St. Barthelémy, alebo skrátene aj St. Barths, takže najbližšie sa vám ozvem novým blogom z tohto ostrova.

Lubo Repka.

Lubo Repka

Lubo Repka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  199
  •  | 
  • Páči sa:  254x

Mám rád cestovanie, spoznávanie kultúr a histórie národov celého sveta a rád o tom píšem a pritom veľa fotím.https://www.yardek.comhttps://www.facebook.com/LuboRepkaTravels/https://www.instagram.com/lubotravelrepka/ Zoznam autorových rubrík:  AmerikaCesta okolo svetaEurópaÁziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu