Počet obyvateľov mesta nedosahuje ani 20 tisíc, ale i napriek tomu je najväčším mestom v okrese Clallam, ktorý predstavuje ťažko prístupné pobrežie Olympského polostrova tvoreného pohorím. Od Kanady ho oddeľuje úžina pomenovaná po španielskom objaviteľovi Juanovi de Fuca.
Olympské hory tvoria národný park Olympic National Park, prírodnú rezerváciu s najvyšším bodom 2430 metrov nad morom kde inde, samozrejme na hore Mt. Olympus. Miestni domorodí indiáni ho volali Sunh-a-do, potom prišli Španieli a dali mu meno Cerro Nevado de Santa Rosalía, ale nakoniec v roku 1778 ho premenoval britský objaviteľ John Meares.
Mestečko je také malé, že sme ho prešli asi za hodinu a ďalej nebolo čo skúmať. Čo ma zaujalo, bola upravenosť ulíc a chodníkov a čistota.

Ako som už povedal, vedeli sme vopred, že tu nebude kam ísť a preto sme si kúpili exkurziu po miestnych viniciach a vinárskych podnikoch. Celkovo sme ich navštívili šesť. Máme veľmi radi dobré vína a treba si uvedomiť, že ako Slováci aj pijeme dobré vína a sme na ne zvyknutí. Slovenské vína v ostatnom čase dobíjajú svet a môžu súperiť s najlepšími svetovými vínami.
Pôvodne som o vínach z USA nemal tú najlepšiu mienku, ale musel som tento svoj povrchný názor korigovať, lepšie povedané úplne otočiť, pretože vína z Kalifornie, Oregonu a štátu Washington, ktoré som na lodi počas plavby mal možnosť ochutnať, boli vynikajúce. Bohužiaľ som si neuvedomil, kde sa nachádzame. Prirovnal by som to asi k situácii, že sa vyberiete ochutnávať slovenské vína na Oravu. Asi vopred prezradím pointu, ale v najlepšom vinárskom podniku tejto oblasti nám pripravili ochutnávku svojich vín a ako posledné, najlepšie víno bol ríbezlák. Mám sem dať smejka alebo plačka?
Najväčší z navštívených vinohradníckych podnikov - Harbingel - ten s tým ríbezlákom.
Tento blog je naozaj stručný a keby som nechcel byť dôsledný, tak ho asi úplne vynechám. Ako som už v predchádzajúcich blogoch napísal, niektoré miesta stačí navštíviť iba raz, toto mesto k nim patrí. Tešíme sa na mesto Seattle.
Lubo Repka.