Ostrovy majú veľmi zaujímavý geologický pôvod. Najstaršie časti sú staré 500 miliónov rokov a často sa tu dajú nájsť v skalách odtlačky trilobitov. Oblasť bola v roku 2007 organizáciou UNESCO vyhlásená Svetovým geologickým parkom.






K ostrovom sme sa doplavili úžinou medzi Andamanskými ostrovmi patriacimi ešte Indii a indonézskym ostrovom Sumatra. Niekde v tejto oblasti vzniklo zemetrasenie v roku 2004, ktoré vyvolalo následné cunami s katastrofálnymi dôsledkami. Jedná sa o tektonicky stále veľmi činnú časť Indického oceánu. Jávska priekopa má dĺžku 2600 kilometrov a maximálnu hĺbku 7725 metrov.


Modernou turistickou atrakciou sa stal Nebeský most - The Langkawi Sky Bridge, na ktorý sa musíte vyviesť lanovkou. Nachádza sa vo výške 700 metrov a spája dva vrcholy hory Gunung Mat Chinchang. Minulý rok sa bohužiaľ objavil maličký problém, konštrukcia mostu začala nebezpečne hrdzavieť a tak je most pre verejnosť z bezpečnostných dôvodov uzavretý. Aj tak sa na vyhliadkové plošiny dennodenne chodí pozrieť veľa turistov. V rade sa stojí celé hodiny. Kto si ale priplatí, dostane sa do expres line a ide hore bez čakania. My sme si priplatili, čakanie je drahé. Raz sme čakali na odchod sovietskych vojsk dvadsať rokov a koľko nás to stálo :)








Kto sa dostane hore sa musí na pamiatku odfotiť. Cesta sem je totiž dosť na nervy. Fúkal silný vietor, v kabínke to fičalo jedna radosť a tá výška tiež nepridá k lepšiemu pocitu.


Dole čakajú obchody plné suvenírov a pre deti množstvo atrakcií.




Tešil som sa aj na malajzijskú kuchyňu a naozaj mi chutilo, ale to tu teraz nebudem opisovať. Na reportáž o jedle sa veľmi teším, z každej destinácie mám pre vás pripravenú foto-ochutnávku.
Lubo Repka.