Republika Vanuatu sa rozkladá na 82 ostrovoch, z nich 65 je obývaných. Počet obyvateľov sa odhaduje na 225 tisíc, domorodí obyvatelia hovoria buď po anglicky, po francúzsky alebo obidvoma rečami naraz, čo sa volá Bislama.

My sme pristáli pri neobývanom ostrove, ktorý som mal problém nájsť na mape. Jeho názov Mystery Island bol vytvorený pre turistov, ktorých sem vozia také veľké lode ako je tá naša, aby mali zážitok, že navštívili neobývaný ostrov v Tichom oceáne. Jeho originálny názov je Inyeung. Pre susedný ostrov Aneityum slúži ako letisko, trikrát do týždňa sem prilieta lietadlo z hlavného mesta Port Vila.


A skutočne, nie sú tu žiadne stále obydlia, na ostrove je bežné bývanie zakázané. Keď ale prídu turisti, ostrov neuveriteľne ožije. Čakali nás tu desiatky stánkov so suvenírmi a asi dvesto domorodcov, ktorí sa snažili uspokojiť naše potreby. Domorodci prišli z neďalekého ostrova Aneityum, kam sa zase po odchode turistov vrátia.











Nechýba im ani zmysel pre humor. Kot sa dá uvariť?


Napriek tomu množstvu lodných návštevníkov tu bolo nádherne. Okolo celého ostrova sa dalo prejsť naboso po piesku za menej ako dve hodiny.












Rovnako pekne ako na zemi bolo aj pod vodou.












Kokosová voda mi tu chutila viacej ako kdekoľvek inde. Kokos sem proste patrí. Kokosová palma je zázračná rastlina.

Domorodí obyvatelia sú melanézskeho pôvodu, prišli sem na svojich malých člnoch asi pred 4 tisíc rokmi a kokosový orech sa naučili využívať dokonale. Šťava mladého kokosu nielen uhasí smäd, ale obsahuje aj množstvo minerálov a vitamínov. Je to dokonalá prírodná infúzia. Dužina, nachádzajúca sa vo vnútri orecha, má výbornú chuť a je tiež veľmi výživná. Ak ju nastrúhate a vymačkáte z nej šťavu, dostanete kokosové mlieko. Ak ho budete dlho variť, získate kokosový olej. Vydlabaný kokos nezahodíte, slúži ako nádoba.
Lubo Repka