Vancouver je najväčším mestom Britskej Kolumbie, ale hlavným mestom je Viktória. Založená bola v roku 1843. Meno dostala po britskej kráľovnej Viktórii (Victoria), ktorá bola panovníčkou 63 rokov a sedem mesiacov a to od roku 1837 až do roku 1901.
Mesto má 80 tisíc obyvateľov a pôsobí veľmi anglicky. Spolu s prímestskými časťami má ale obyvateľov oveľa viacej, okolo 350 tisíc.
Prvými objaviteľmi dovtedy len pôvodnými obyvateľmi obývaných častí severozápadného pobrežia Ameriky boli Španieli, pod vedením Juana Péreza v roku 1774. Neboli ale vo svojom úsilí veľmi dôslední a po príchode kapitána Cooka a neskôr Georga Vancouvera prenechali iniciatívu Angličanom.
Ostrov Vancouver sa stal súčasťou Britskej severnej Ameriky. V roku 1846 jej južná časť – okrem ostrova Vancouver - ležiaca pod 49. rovnobežkou na základe Oregonskej dohody z roku 1846 pripadla USA. Z ostrova Vancouver sa stala v roku 1849 samostatná provincia – kolónia s názvom Colony of Vancouver Island. Pevninská časť sa vtedy nazývala New Caledonia, až neskôr sa premenovala na Colony of British Columbia. V roku 1866 došlo k ich zlúčeniu pod spoločným názvom Britská Kolumbia. To už ale v celej Kanade silneli tendencie k osamostatneniu od Británie. V roku 1867 sa spojili tri provincie (Province of Canada, Nova Scotia a New Brunswick) a vytvorili štát Kanada. K nim sa postupne pridávali ďalšie provincie, Britská Kolumbia ako v poradí šiesta 20. júla roku 1871. Posledné pozostatky legálnej závislosti Kanady na parlamente Spojeného kráľovstva boli doriešené v roku 1982 zákonom Canada Act. Toľko stručne z veľmi zaujímavej histórie Kanady. V súčasnosti je Kanada federálny štát, ktorý tvorí 10 provincií a tri teritóriá. Jednotlivé provincie majú svoje vlastné parlamenty a vlády, svoju daňovú politiku a pod. Keďže Kanada je konštitučnou monarchiou, členom Commonwealthu (Britské spoločenstvo národov) hlavou štátu je kráľovná Alžbeta II.
My sme si sem urobili výlet s jedným nocľahom z Vancouveru, pričom sme skombinovali leteckú a lodnú prepravu.
Smerom tam sme leteli malým lietadlom, ktoré štartuje z hladiny mora a aj pristáva na mori. Let vo výške asi 800 metrov nám poskytol nádherné výhľady na ostrov Vancouver a jeho okolie. Pristáli sme v tzv. „Vnútornom prístave“, priamo v centre mesta.
Vo Vnútornom prístave sa skrýva jedno malé-veľké tajomstvo, na ktoré nás upozornili domáci. Je to bufet na nábreží. Predávajú v ňom najlepšie chlebíčky s pečenými ustricami, aké som kedy jedol. Samozrejme majú aj chlebíčky s pečenou rybou, krevetami a inými morskými dobrotami. Vždy sa tu čaká a stojí v rade, my sme mali šťastie, čakali sme iba asi 20 minút.
Kanadská pacifická paroplavebná spoločnosť vznikla v roku 1985 ako odozva na dokončenie stavby Kanadskej pacifickej železnice. Slúžila na prepravu pasažierov do Ázie, Austrálie a na Nový Zéland. Spočiatku vlastnila tri luxusné lode, nekôr ich bolo päť. Po druhej svetovej vojne sa hlavným prístavom na týchto trasách stal Vancouver. V Kráľovskom múzeu Britskej Kolumbie sme obdivovali exponáty z lodí tejto spoločnosti a jej históriu.
The Fairmont Empress Hotel bol postavený v rokoch 1904 až 1908 a využívali ho aj Kanadská pacifická železnica a aj Pacifická paroplavebná spoločnosť. Popri budove parlamentu je to druhý najväčší symbol mesta.
Budova parlamentu Britskej Kolumbie má na vrchu pozlátenú sochu kapitána Georgea Vancouvera.
Veľký dom Kwakwaka’wakw postavený náčelníkom Mungom Martinom v roku 1953. Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie sa nachádza hneď vedľa.
Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie je moderné a neskutočne zaujímavo a pútavo riešené. Vraj vlastní viacej ako 7 miliónov exponátov. Na mňa najviac zapôsobila galéria prvých národov.
Oblasť provincie Britská Kolumbia obývali prvé národy už viacej ako 10 000 rokov pred príchodom Európanov. Vytvorili si vlastnú kultúru, spoločenskú štruktúru a zákony. Žilo tu viacej ako 30 národností hovoriacich vyše 60 jazykmi.
Opustený vápencový lom sa Jennie Butchartovej podarilo premeniť na kvitnúcu viktoriánsku záhradu. Tu sú všetky slová zbytočné, radšej pridám viacej obrázkov. Záhrada má už vyše 100 rokov.
Naspäť do Vancouveru sme sa plavili na druhý deň doobeda. Príroda ostrova Vancouver je nádherná, sem sa ešte chcem niekedy vrátiť.
Krásy sveta sú nekonečné, milujem cestovanie. Viktória navždy ostane pre mňa peknou spomienkou. Tešíme sa do San Francisca.
Lubo Repka.