Jozef Karol Hell – Slovenský vynálezca so svetovými prvenstvami.

Písmo: A- | A+

Syn svojho otca. Prevzal po ňom funkciu hlavného banského strojmajstra v Banskej Štiavnici. Pokračoval v otcovom diele. Naviac si pripísal svetové prvenstvá v konštrukcii banských strojov slúžiacich na čerpanie vody z baní.

Princíp fungovania vodnostĺpcového stroja.

Narodil sa v roku 1713 v dnešných Štiavnických Baniach. Už ako 23 ročný navrhol svoj prvý vahadlový čerpací stroj drevenej konštrukcie. V roku 1738 dva takéto stroje postavil. Dokázali čerpať za minútu 200 litrov vody do výšky 80 metrov. Bola to Hellova originálna konštrukcia, ktorá nemala obdobu na celom svete.

V roku 1744 navrhol a v roku 1749 postavil ďalší svoj vynález svetového prvenstva. Vodnostĺpcový stroj. Princíp fungovania by sa mohol zjednodušene prirovnať k parnému stroju. Namiesto tlaku pary však využíva tlak vody privádzanej do piestu vysoko tlakovým potrubím z prevýšeného jazera. Posledný takýto stroj pracoval v blízkej Hodruši až do roku 1960. Dnes je inštalovaný v Banskom múzeu v Banskej Štiavnici.

V roku 1753 prišlo Hellovo ďalšie svetové prvenstvo. Skonštruoval a postavil prvý stroj poháňaný stlačeným vzduchom. Tieto stroje sa rozšírili do Ameriky a do celého sveta. Zmodernizované konštrukcie slúžia ešte aj dnes na čerpanie ropy. Ako pohon slúži zemný plyn pod vysokým tlakom.

Ďalšou Hellovou stavbou sa stal ohňový stroj vlastnej konštrukcie v roku 1758. To sa však už blížil prelomový rok 1765. Kedy James Watt svetu predstavil svoj prevratný parný stroj. Vznikol zdokonalením konštrukcie starších ohňových strojov.

Jozef Karol Hell okrem spomenutých vynálezov bol aj autorom mnohých ďalších konštrukčných vylepšení rôznych strojov. Slúžili na čerpanie vody z baní ale aj na čistenie vzduchu v baniach a na vetranie banských chodieb. Medzinárodný vedecký úspech dosiahol aj jeho brat Maximilián. Patril k svetovo uznávaným astronómom.

Skryť Zatvoriť reklamu