Liečivé bylinky, ktoré rastú v našom bezprostrednom okolí sú jedným z tých zázrakov prírody, ktoré potešia nielen oko, ale v ťažkej chvíli dokážu pomôcť. Nemali by chýbať v domácej prírodnej lekárničke.
Vlastnoručne nazbierané bylinky majú okrem liečivej sily aj svoje osobitné čaro. Viete si ich kvalitne usušiť a máte z nich väčšiu radosť, ako keď si ich kúpite v lekárni.
Ak nás choroba začne veľmi trápiť, samozrejme pomôže len návšteva lekára, ale v počiatočnej fáze, alebo v období doliečovania je priestor na to využiť "babské rady". A naše staré matere vedeli ako na to.
Čaj, ktorý vám chcem doporučiť, je trojkombináciou byliniek podbeľ - prvosienka jarná - skoroceľ kopijovitý.
Tieto bylinky nenájdete na jednom mieste a dokonca ani nie naraz v rovnakom čase, chce to trošku viac námahy. Výsledok, ale stojí za to.
Práve teraz je správny čas začať. Prvou bylinkou, ktorú treba vyhľadať je podbeľ liečivý. Pomáha s problémami dýchacích ciest, či už je to kašeľ, hlien, alebo astmatické problémy. Podbeľ polieči aj zápalové procesy v ústnej dutine. V našich podmienkach začína kvitnúť v období marec- apríl.

Nájdete ho na smetiskách, niekde medzi kríkmi, v trávnatých zákutiach. U nás stačí zájsť pod nekonečnú stavbu diaľnice smerom na Višňové a máte vystarané. Kopy hliny, ktoré rok, čo rok bágre premiestňujú z miesta na miesto sú presne tým podkladom, na ktorom vo veľkom rastie práve táto liečivá bylinka.

Zbierame do papierového vrecúška, nechceme, aby sa bylinky zaparili hneď na začiatku.

Doma rozložíme na teplé miesto a sušíme.

Druhou bylinkou, ktorú potrebujeme je prvosienka jarná, zbierame kvitnúcu vňať, prípadne aj listy. Účinky sú obdobné ako u podbeľu, naviac pomáha pri reumatických bolestiach.

Na to, aby sme našli prvosienky, musíme zmeniť teritórium a zájsť do blízkeho lesíka.


Samozrejme bylinku vysušíme a odložíme na suché a tmavé miesto.
Tretia bylinku - skoroceľ kopijovitý, rastie takmer od jari do jesene. Z neho zbierame len lístky a tiež samozrejme dôkladne sušíme. Zo skoroceľu sa dajú urobiť rôzne sirupy a tinktúry, je to veľmi dobrá liečivá bylinka aj na iné ako prieduškové a kašľové choroby. Určite si pamätáte, keď ste si rozbili koleno, babka vám priložila lístok skoroceľu, pofúkala ranu a hneď bolo všetko lepšie.

Dôležité je bylinky správne usušiť a následne udržiavať v suchom prostredí. Ja mám ušité bavlnené vrecúška a v nich ich skladujem. Veľa bylín spoločne nekombinujem, väčšinou varím čaj len z jednej, podľa potreby a chuti.
Tento prieduškový čaj je výnimkou. Nejako sa nám to vyskladalo počas "korony" a počas doliečovania dýchacích ciest.

Ak začnete teraz, na jeseň a cez zimu si určite pochutnáte na dobrom čajíku. Je to také "mravenčenie", nevidíte výsledok hneď, ale na dobré veci si treba vedieť aj počkať.
