To, že na každú chorobu, bolesť, ranu nájdeme bylinku v svojom najbližšom okolí je stará známa vec. Nikdy som sa nad tým príliš nezamýšľala a napriek tomu som vždy nejak intuitívne hľadala v tráve niečo, čo by vedelo pomôcť. Mám výhodu, že žijem v úzkom spojení s prírodou a dokážem ju počúvať, alebo si to len namýšľam a môže za to učiteľka prírodopisu? Kto vie?
Každý občas siahne po liečivej bylinke, keď ho niečo trápi. Návštevu lekára zvyčajne odkladáme na tú najposlednejšiu chvíľu, ale sú už momenty, kedy treba s problém naozaj ísť k odborníkovi a nestrácať čas "samoliečbou". Bylinky sú dobré a v pohode, ale treba rozlíšiť, kedy už lekár a kedy ešte čajík, alebo tinktúra z byliniek.
Je tu ešte kategória bylín, z ktorých môžete piť čaj denne. Tie vás len upokoja, alebo sú chutné, nie sú vyslovene liečivé. Ideálne je ich obmieňať.
Mne stačí jedna prechádzka prírodou a som spokojná. Veď uznajte.
Pamajorán / po našom - dobrá myseľ / u mňa vyhráva, je to môj favorit, nedám naň dopustiť, ten mám doma vždy. Je z neho výborný upokojujúci čajík. Ďalšia super bylinka - ľubovník / po našom trezalka / a vlastne všetky, čo práve kvitnú sú super, použiteľné. Len si musíte vybrať správnu lokalitu a nezbierať ich niekde pri ceste.






Repík - výborný pomocník na hojenie rán. Pri jeho zbere je dobré použiť nožnice a nie kmásať ho aj s koreňom, lebo nepotrvá dlho a úplne vymizne.

Vždy ho zbierala stará mama. Upokojuje a pomôže pri ženských problémoch.


Tento skvost ma celkom potešil. Neviem, či to je liečivé / skôr nie /, ale každopádne je to zaujímavé.

