Teror v priamom prenose. Takto vyzerajú Ruské záujmy v Mjanmarsku.

Písmo: A- | A+

Bitá, fackovaná, kopaná do rozkroku a neustále upozorňovaná, že môže byť znásilnená. Príbeh 17-ročnej Ma je iba jedným z tisícok v krajine neustále prítomného teroru.

Obrázok blogu
(zdroj: Saw Wunna / Unsplash)

O Ruskej politike sa toho napísalo už veľa. Kým na strane štandardných médií zaznieva viac kritiky, vo svete internetovej alternatívy je Rusko vykresľované ako náš dôležitý politický, ekonomický a kultúrny spojenec.

Bez ohľadu na to, ku ktorej strane sa viac prikláňate, je potrebné všímať si aké aktivity Rusko vyvíja v zahraničí a s kým udržiava spojenectvá. 

* v článku používam meno Barma, ktoré sa oficiálne používalo do roku 1989. V súčasnosti sa používa meno Republika únie Mjanmarska, skrátene Mjanmarsko.


Tri príbehy z unesenej Barmy

Bitá, fackovaná, kopaná do rozkroku a neustále upozorňovaná, že môže byť znásilnená - takto prežila 17-ročná Ma Chaw týždeň vo väzení. Armáda ju uniesla zpred domu iba kvôli tomu, že sa ako jedna z mnohých študentov zúčastnila pokojného protestu proti armádnemu teroru, ktorý v Barme začal vo februári.

Vojaci násilím vytiahli záchranárov zo sanitky. Lekári práve poskytovali pomoc raneným demonštrantom. Vojaci ich pritlačili k múru, kopali do nich a rozbíjali im hlavy tvrdými pažbami pušiek. Zdravotnícky personál čelí hrozbe väzenia, alebo bitky zakaždým, keď poskytne ošetrenie raneným demonštrantom.

Sajdul Amin, 28- ročný muž práve chytal ryby keď prišlo asi 100 vojakov. Jemu a ďalším štrnástim mužom z jeho dediny vojaci prikázali niesť vrecia s ryžou. Muži, ktorí odmietli poslúchnuť rozkaz, boli zbití do krvi. Potom im prikázali kráčať napred, vojaci použili mužov z dediny ako živé štíty pre prípad ozbrojeného útoku, alebo výskytu nášľapnej míny. Po hodine kráčania sa spustila streľba. Sajdul nevidel, kto strieľa. Zasiahli ho dve guľky. Tesne pred ním boli zabití 10 a 18-roční chlapci. Boli tak rozstrieľaní, že nebolo možné rozoznať ich tváre.

Takýchto prípadov je po celej Barme tisíce. Únos štátu môžeme sledovať v priamom prenose.


Čo sa stalo?

1. februára 2021 vojenská organizácia Tatmadaw anulovala výsledok demokratických volieb. Barma, ktorá sa za posledných 10 rokov úspešne zbavovala chudoby, nevzdelanosti, zaostalosti a medzinárodnej izolácie, sa zo dňa na deň ocitla opäť pod vládou skorumpovaných generálov, tyranov a obchodníkov s drogami.

Zákaz vychádzania. Vojaci v uliciach najväčšieho mesta Yangon.
Zákaz vychádzania. Vojaci v uliciach najväčšieho mesta Yangon. (zdroj: Frontiermyanmar.net)

Za posledné roky je úloha Ruska viac než zrejmá. Namiesto odsúdenia brutálnych vojenských operácií namierených proti neozbrojeným civilistom, Kremeľ aktívne podporuje režim dodávkami zbraní a spoločnými vojenskými cvičeniami. Dôležitú zmluvu o dodávke vojenských dronov podpísala Moskva s Tatmadaw iba týždeň pred vojenským prevratom. Žeby náhoda?

Barmčania sa nechcú vzdať perspektívy na normálny a lepší život.

Státisíce ľudí spustili protesty ihneď po tom, čo vojenská organizácia Tatmadaw uväznila popredných členov víťaznej strany NLD a vyhlásila výnimočný stav. 

Protestujúci nie sú žiadni výtržníci. Naopak svoj postoj vyjadrujú kreatívne, protesty na viacerých miestach vyzerali ako karneval. Ľudia v maskách prezlečení za nevesty, supermanov, popové hviezdy, alebo sediac v nafukovacích bazénikoch pokojne vyjadrovali svoj nesúhlas s krádežou ich štátu. Ľudia dúfali, že nikto nepoužije hrubú silu proti tanečníkom, hercom, hudobníkom, či internetovým influencerom.

Nechceme oddychovať a pozerať Netflix. Chceme oddychovať a protestovať - píše sa na transparentne.
Nechceme oddychovať a pozerať Netflix. Chceme oddychovať a protestovať - píše sa na transparentne. (zdroj: Republicworld.com)

Tatmadaw však už po niekoľkých dňoch vyčkávania obrátil svoju vojenskú mašinériu proti všetkým. Keď zaznel prvý výstrel, neprišlo žiadne varovanie. Potom nasledovali ďalšie a ďalšie výstrely, nočné razie a únosy demonštrantov z ulíc alebo priamo z ich domovov.

Vojaci a ostreľovači rozmiestnení na strechách okolitých budov namierili zbrane priamo na hlavy demonštrantov. Presne podľa príkazov generálov. Dodnes bolo zavraždených viac než 900 neozbrojených ľudí a tisíce boli uväznené v preplnených väzniciach, bez prístupu k advokátom a rodine.

Najmladšou obeťou teroru je 6-ročné dievča.


Islamský štát ako vzor

Tamadaw funguje podobne ako teroristická organizácia Islamský štát. Podmaňuje si územia v rámci Barmy, odstaňuje akúkoľvek opozíciu, mučí, znásilňuje a zabíja ľudí.

Tatmadaw prevádzkuje množstvo firiem, ktoré zabezpečujú finančný príjem. Z týchto peňazí Tatmadaw nakupuje zbrane. Vďaka sieti navzájom prepojených firiem dokáže prakticky nepretržite držať moc v štáte už celé desaťročia.

Teroristická povaha Tatmadaw sa prejavuje aj v militarizácii nemocníc. Tatmadaw útočí na lekárov a ošetrujúci personál pomáhajúci raneným demonštrantom, vojaci blokujú vstupy do nemocníc a zakazujú poskytovať akúkoľvek zdravotnú starostlivosť im nepohodlným ľuďom.

Tatmadaw je nebezpečná nielen pre Barmu ale aj pre okolité štáty.


Ekonomická hrozba

Barma je najväčším svetovým výrobcom a exportérom ópia na svete. Viacerí členovia Tatmadaw sú zapojení do distribúcie ópia na zahraničné trhy. Rovnako sa zapájajú do aktivít, ktoré sú vo svete bežne zakázané, ako napríklad kasína, online gambling, finančné podvody.

Obeťou internetových podvodov riadených z Barmy sa môžu stať aj Slováci. Keďže Barma sa v súčasnosti neriadi žiadnymi medzinárodnými pravidlami, neexistuje žiadna právna ochrana.

Za genocídu národnostnej menšiny Rohyngov je zodpovedná armáda Tatmadaw. Teror sa teraz obrátil proti všetkým občanom Barmy.
Za genocídu národnostnej menšiny Rohyngov je zodpovedná armáda Tatmadaw. Teror sa teraz obrátil proti všetkým občanom Barmy. (zdroj: vaticannews.va)


Migračná hrozba

Vláda permanentného násilia núti mnohých ľudí utekať za hranice. Okolité štáty musia byť pripravené zvládať novú migračnú vlnu. Nejde pritom iba o ekonomickú otázku. Zdecimované barmské zdravotníctvo spolu s prenasledovaním lekárov nedokáže brániť šíreniu COVID-19 a do okolitých krajín sa spolu s ľuďmi šíri aj infekcia.


Súťaž o moc v Ázii

Ruská federácia je druhým najväčším dodávateľom zbraní do Barmy po Číne. Rusko sa v južnej Ázii snaží získať viac vplyvu práve prostredníctvom vojenskej spolupráce s darebáckym režimom. 

Kremeľ si za partnera zvolil Tatmadaw a to aj napriek tomu, že existuje demokratická a posledných 10 rokov prosperujúca alternatíva v podobe strany NLD a jej spojencov.


Rusko ako temná alternatíva

Rusko svoj imidž stavia na tzv. alternatíve k Západu

Patrí sem všetko, čo západný svet predstavuje - sloboda vyjadriť svoj názor, možnosť kritizovať vládu, slobodné a férové voľby, tolerancia, podpora slabších, sociálne istoty a rovnosť pred právom.

Šírenie hoaxov prostredníctvom alternatívnych médií na Slovensku, teroristický útok v Čechách, podpora diktatúry v Bielorusku, fyzická likvidácia oponentov Kremľa, vojenská okupácia Krymu, použitie chemických zbraní v Sýrii ako aj spolupráca s vojenskou chuntou v Barme sú príklady toho ako Rusko realizuje svoju ideológiu alternatívy.


Moc veľmoci

Každá veľmoc má záujmy aj za svojimi hranicami. Od nich závisí, ktorú stranu konfliktu podporí. Vláda v Moskve si v podstate zásadne vyberá spojencov z radov diktátorov a militantov.

Barma je v plameňoch. Proti sebe tu stojí teror armády Tatmadaw a túžba ľudí po normálnom živote, aký máme my v strede Európy.

Rusko a Čína boli jediné krajiny, ktoré odmietli návrh medzinárodného spoločenstva OSN uvaliť sankcie a vyvíjať tlak na teroristický režim v Barme.

Naopak, predstavitelia ruského ministerstva obrany Alexander Fomin a Pavel Gusev sa mesiac po vojenskom prevrate zúčastnili na vojenskej prehliadke a priateľskom stretnutí s Min Aung Hlaignom, hlavným generálom Tatmadaw.

Alexander Fomin a Min Aung Hlaign sa priateľsky stretli po vojenskom prevrate.
Alexander Fomin a Min Aung Hlaign sa priateľsky stretli po vojenskom prevrate. (zdroj: asiatimes.com)

Barma sa zdá byť z perspektívy Slovákov príliš vzdialeným problémom. Nemali by sme však zabudnúť, že Rusko, ako de-facto spolupáchateľ barmského teroru, je iba tisíc kilometrov od slovenských hraníc.

Skryť Zatvoriť reklamu