VIDEO - V Myanmare armáda strieľa do demonštrantov a zatýka počas nocí.

Písmo: A- | A+

O 19.00 nášho času armáda v Myanmare opäť vypla internet aby obmedzila šírenie informácií. Facebook je hlavným komunikačným nástrojom pro-demokratických demonštrantov.

Obrázok blogu
(zdroj: BoobyMyanmar / Facebook)

Streľba do demonštrantov

V meste Myitkyina práve armáda strieľa do demonštrantov, ktorí žiadajú rešpektovanie výsledku demokratických volieb. O streľbe informujú miestni ľudia na sociálnych sieťach. Podobne sa informácie šírili aj pri protestoch v Hong Kongu.

Nočné zatýkanie

V najväčšom meste Yangon sa doteraz neudiali žiadne vážne strety s políciou. V noci však polícia robí razie u opozičných lídrov a ľudí, ktorí sa podieľajú na organizovaní protestov. Aktivisti sú zatýkaní. Viacerí ľudia na sociálnych sieťach hovoria aj o únosoch. Dobrovoľníci hliadkujú v noci na uliciach, napriek zákazu vychádzania, aby chránili obete policajnej represie.

Prepustenie 23-tisíc väzňov

Armáda prepustila 23-tisíc väzňov, viacerí z nich boli politickými väzňami. Generál Min Aung Hlaing, ktorý stojí za prevratom, uviedol, že šlo o gesto dobrej vôle. Výnimočný stav vyhlásený v deň vojenského prevratu má v krajine trvať rok, potom má vraj nastúpiť systém "demokracie s prísnym zmyslom pre právo a poriadok". V spoločnosti panujú obavy, že armáda prepustila väzňov, aby vytvorila miesto pre nových. Rovnako kolujú správy, že väzni boli indoktrinovaní a armáda ich teraz používa na šírenie nepokojov a útoky na demonštrantov.

Kontrola pohybu

Všetci obyvatelia musia informovať miestne úrady o tom, ak mali doma v noci návštevu, kto boli ich hostia, kedy prišli a kedy odišli.

Súd s líderkou víťaznej strany NLD

Líderka strany NLD, ktorá vyhrala v novembrových voľbách, je obvinená z porušenia zákona o importe-exporte a neoprávneného vlastníctva vysielačiek. Po dvoch týždňoch domáceho väzenia bude zajtra súdne pojednávanie.

Armáda zvyšuje obmedzenia

Všetci štyria poskytovatelia internetu, medzi ktorými je aj nórska firma Telenor, musia zajtra vypnúť internetové pripojenie. Pracovníci verejnej správy, z ktorých mnohí na protest štrajkujú, musia zajtra nastúpiť do práce. Ak tak neurobia, internet nebude spustený.

Kto stojí za vojenským prevratom

Prevrat vedie generál Min Aung Hlaing, ktorý je vo vedúcich pozíciách štátu od roku 2011. Hlaing je zodpovedný za genocídu Rohyingov v roku 2017. Diktátorský režim Myanmarskej armády je dlhodobo podporovaný Čínou a Ruskom.

Reakcia zahraničia

Americká ambasáda a EU viackrát verejne podporili demonštrantov v ich snahe o návrat demokracie a prepustenie Aung San Suu Kyi z vyšetrovacej väzby.

Skryť Zatvoriť reklamu