Striedavá starostlivosť: dobrá alebo zlá voľba pre dieťa?

Písmo: A- | A+

Pri striedavej starostlivosti sa svet dieťaťa zmení a niektoré dieťa to znáša skvele a niektoré dieťa to v sebe dusí a bojí sa povedať svojim rodičom ako sa cíti a čo sa mu páči a čo nie.

Keď sa povie slovné spojenie striedavá starostlivosť, veľa rodičov si pod týmto pojmom pomyslí, že je to či už dobre alebo zlé riešenie pre deti keď sa rodičia rozišli. Na Slovensku je tento zákon platný od 1.7.2010, čo už je na Slovensku 4 roky. Podľa štatistiky ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny ďalej len upsvar, narastá tento počet každým rokom viac.

Podľa upsvar je na Slovensku momentálne 1666 detí zverených do striedavej starostlivosti rodičov z toho :

  •  matke 1416 detí

  •  otcovi 141 detí

  •  SOS 109 detí

Počet detí z prípadov, kde mali záujem o osobnú starostlivosť obidvaja rodičia na základe podaného návrhu alebo protinávrhu je 161 detí a počet detí z prípadov, kde sa konalo v návrhu na SOS alebo v priebehu konania o zverenie dieťaťa niektorý z rodičov navrhol SOS je 71 detí.

A podľa Usvar počet súdnych rozhodnutí na Slovensku bolo 1212 prípadov z toho :
 

  •  matke 1028 detí

  •  otcovi 103 detí

  •  SOS 81 detí

  •  schválená rodičovská dohoda o SOS 64 detí

  •  rozhodnutie súdu o SOS 17 detí
     

Avšak počet prípadov, kde mali záujem o osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia na základe podaného návrhu alebo protinávrhu bolo 135 žiadostí. A počet prípadov, kde sa konalo v návrhu na SOS alebo v priebehu konania o zverenie dieťaťa niektorý z rodičov navrhol SOS bolo 60 žiadostí.
(zdroj: upsvar.sk)

No keď som sa začítala do tejto štatistiky , tak prvé čo mi vbilo do očí bolo, že je strašne málo rodičov, ktorý sa po rozchode alebo rozvode dokážu spolu normálne baviť a komunikovať a nebrať dieťa ako terčovú zbraň proti svojmu ex. Myslím si, že keď sa dvaja rozídu, tak prvé načo by mali myslieť sú deti, pretože im sa ublíži najviac a zničí sa im tkz. "idylka rodiny". Niektorý rodičia si ani neuvedomujú, že, deťom sa týmto ublíži najviac, pretože dieťa trpí tým že behá raz od jedného rodiča k druhému.

Striedavá starostlivosť je podľa môjho názoru dobrá, vtedy ak dvaja spolu napriek rozchodu komunikujú pekne a na kamarátskej báze, čo značí, že sa deťom sa snažia vytvoriť pocit rodiny, aj napriek rozchodu. A občas sním idú spoločne na nejaký výlet aby dieťa malo chvíľu pocit radosti a rodinného kruhu. Napriek všetkým nezhodám, by sa mali vedieť rodičia spolu dohodnúť na spôsobe výchovy dieťa. Nemali by pred dieťaťom na toho druhého nadávať alebo hovoriť negatívne pripomienky, pretože to dieťa si to v tej pamäti uchová a časom z toho môže byť zlý psychický vývin dieťaťa. Treba si uvedomiť, že dieťa ľúbi oboch rodičov a oboch ich chce mat pri sebe.

Striedavá starostlivosť nie je dobrá vtedy, ak sa dvaja rozišli a nekomunikujú spolu a nedokážu sa spoločne dohodnúť na tom, aby dieťaťu vytvorili prostredie na výchovu, ktorá by mu dala pocit bezpečia a spokojnosti. Alebo ak je jeden z rodičov alkoholik, narkoman alebo ma psychické problémy. Vtedy je lepšie, ak sa dieťa zverí do opatery jedného z rodičov. Alebo v prípade, že dieťa chce žiť napríklad s matkou tak vtedy by sa malo prihliadať nato, že dieťa sa cíti lepšie u matky ako u otca.

Muži majú veľký problém vysúdiť dieťa do svojej starostlivosti, pretože medzi matkou a dieťaťom je väčšie puto ako medzi otcom a dieťaťom. Týmto nechcem povedať, že muži nie sú dobrý rodičia ale matka je matka a to je asi pre každého z nás najdôležitejší človek v živote. No niekedy sa stáva, že matka zlyhá a otec je pre dieťa mama i tato. Nie všetci muži sú taký, že sa nedokážu postarať o svoje dieťa sú aj taký, ktorý dokážu sa s deťmi viac hrať a blázniť ako niektoré matky, ktoré ešte aj po práci doma pracujú na nemajú čas sa venovať svojmu dieťaťu.

Všetko je to však veľmi individuálne ale musím poznamenať, že pre každé jedno dieťa je najlepšie a najkrajšie keď dvaja, ktorý založili rodinu sú spolu a spoločne vychovávajú dieťa a robia mu krásne detstvo.

Skryť Zatvoriť reklamu